۱۰ خوراکی و مواد غذایی رفع کننده عطش و تشنگی مفید برای کلیه

گرمای تابستان به معنای عطش بیشتر و چالش برای کسی است که در رژیم غذایی با محدودیت مایعات مواجه است . اگر شما یک بیمار دیالیزی هستید و یا بیماری مزمن کلیوی ( ckd ) دارید و باید مصرف مایعات خود را محدود کنید, خنک ماندن در طول تابستان می‌تواند در نگه داشتن مایعات کمک کند . اگر برنامه‌ای دارید که شامل غذاهای کم سدیم , غذاهایی که باعث رفع عطش و برخی ترفندهای توصیه‌شده توسط رژیم غذایی کلیه باشد , این امر نگهداری مایعات حداقل زمانی که در گرما بیرون از منزل هستید  را ساده‌تر میکند .

 ۱۰ ماده غذایی کم سدیم و  غذاهایی که به رفع تشنگی کمک میکند

۱٫میوه‌های تازه و یا میوه‌های یخ زده را به لیست غذاهای مفید برای کلیه اضافه کنید . انگور یخ زده یا برش‌های هلو را امتحان کنید , یک سیب سرد و یا چند حبه تمشک را امتحان کنید .

۲٫لیمو ترش یا لیمو , منجمد یا اضافه‌شده به آب یخ . ترشی لیمو باعث تحریک بزاق میشود و از بروز خشکی دهان جلوگیری میکند .

۳٫سبزیجات ترد و تازه . برش‌های خیار یخ زده , ریشه پیکما ( در کشور مکزیک میخورند) , هویج , کرفس یا تربچه را برای رفع تشنگی کم پتاسیم امتحان کنید .

از نعنا تا ژله برای کلیه

۴٫نعناع تازه . طعم نعناع به سالادها , نوشیدنی‌ها یا غذاهای دیگر دهان شما را شبیه آدامس نعناع  خنک وطعم دار می‌کند .

۵٫نوشیدنی بدون کافئین , لیموناد خانگی و چای بدون کافئین . کافئین اثر ادرارآور دارد و با افزایش تولید ادرار در افراد با عملکرد کلیه همراه است . با این حال , نتیجه نهایی افزایش عطش بعد از مصرف کافئین است .

۶٫ژله :  با قاشق های کوچک ژله طعم دار را بخورید چون از لحاظ مایعات غنی تر  از یک جرعه آب است  و آب بیشتری را در خود حفظ می کند. ژله را بیشتر درست کنید و به عنوان غذای انگشتی بخورید .

۷-سوپ سرد کم سدیم، سوپ کم سدیم , کم پتاسیم مانند سوپ سرد خیار برای تامین تغذیه و به خنک شدن داخل بدن مناسب است  .

۸٫آب‌نبات ترش . این خوردنی  برای همه مناسب نیست , اما خوردن آب‌نبات ترش واقعا ً به تحریک غده‌های بزاق کمک میکند و دهان خشک  بلافاصله بعد از مصرف آن مرطوب می‌شود .

۹-غذاهای منجمد سوپر مارکت شما

چند پیشنهاد عبارتند از : لیموناد یخ زده نرم ( شامل ۳اونس مایع , ۷۰ کالری ) , نوشیدنی در فریزر نگهداری شده

۱۰٫بستنی طعم دار. بستنی طعم دار را با منجمد کردن لیموناد , آب‌میوه و یا چای در یک سینی مکعب یخ تهیه کنید . مکعب های طعم دار را بچرخانید و یا بمیکید تا تشنگی شما را بدون نوشیدن از بین ببرد .

10 خوراکی و مواد غذایی رفع کننده عطش و تشنگی مفید برای کلیه

نکاتی برای کنترل عطش

همه مایعات را به دقت در یک پیمانه  اندازه‌گیری کنید . مصرف روزانه مایعات خود را ثبت کنید و یا غذاهایی بخورید که در دمای اتاق مایع هستند .

غذاهای شور به شما تشنگی می‌دهند پس مصرف سدیم را برای کمک به کنترل تشنگی محدود کنید .

نوشیدنی خود را سرد بنوشید . آن‌ها با طراوت تر خواهند بود و تشنگی شما را خاموش خواهند کرد .

از غذاهای مایع پنهان مانند ژلاتین , یخ , سوپ , آبگوشت و هندوانه . آگاهی داشته باشید و غذاهای مایع در دمای اتاق را به عنوان بخشی از مایع دریافتی خود بشمارید .

 خوردن میوه‌های سرد سازگار با کلیه بین وعده های غذایی

10 خوراکی و مواد غذایی رفع کننده عطش و تشنگی مفید برای کلیه

وقتی دهان شما خشک است , آن را با دهان‌شویه یا آب سرد بشویید ( به یاد داشته باشید که آن را تف کنید ) .

در صورت امکان گرم‌ترین بخش روز را در یک اتاق خنک سپری کنید . خنک ماندن به کاهش تشنگی شما کمک می‌کند . اگر باید در گرما  قرار بگیرید یک پارچه مرطوب به دور گردن و یا روی سرتان نگه دارید .

سعی کنید  داروهای خود را با مایعات غذا صرف کنید . برخی از قرص‌ها به آسانی در یک قاشق چای یا دیگر غذاهای مرطوب قورت داده می‌شوند .

به آرامی نوشیدنی را مزه مزه کنید . از یک فنجان یا لیوان کوچک‌تر استفاده کنید .

* اگر دیابت دارید , قند خود را به خوبی کنترل کنید . قند بالا تشنگی شما را افزایش خواهد داد .

* اگر شما در حال همودیالیز هستید , هدف خود را برای به دست آوردن چیزی بیش از ۴-۲ پوند بین درمان , یا هر روز ( یا هدف تعیین‌شده توسط رژیم غذایی شما ) تنظیم کنید. دو فنجان مایع معادل یک پوند مایع است .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *