سرطان پوست می‌تواند سرطان های بعدی را پیش بینی کند

به استناد یک مطالعه جدید، افرادی که نشانه‌های چندگانه یک نوع رایج از سرطان پوست را دارند با خطر بالاتری برای گسترش طیفی از انواع سرطان مواجه هستند. سرطان پوست تا به این جا رایج‌ترین نوع سرطان است؛ چند نوع سرطان وجود دارد، که رایج‌ترین آن‌ها سرطان سلول پایه‌ای است. هر سال میلیون‌ها مورد سرطان پوست در ایالات متحده تشخیص داده می‌شود.

پوست ما مرتبا در معرض اشعه فرابنفش قرار دارد که باعث آسیب وارد شدن به DNA می‌شود و در نهایت به سرطان می‌انجامد.

در سلول‌های ما، طیفی از پروتئین‌ها وجود دارد که وظیفه‌شان ترمیم این نوع از آسیب‌ها است.

تشخیص سرطان پوست در مرحله اولیه بسیار مهم است و در مقایسه با انواع دیگر سرطان، آسان‌تر است.

بسیاری از سرطان‌های داخلی تا زمانی‌که به سطح پیشرفته‌ای برسند هیچ نشانه‌ی مشخص و مشهودی ندارند. به همین دلیل است که، پیدا کردن راهی برای پیش بینی این‌که چه کسی بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان است بسیار اهمیت می‌یابد.

به استناد یک مطالعه جدید، که در ژورنال JCI Insight منتشر شد، سرطان سلول پایه‌ای در پیش بینی این که چه افرادی ریسک بالاتری از ابتلا به انواع دیگر سرطان را دارند می‌تواند به پزشکان کمک کند.

دکتر سارین و نویسنده اول این مقاله هونجو چو، ۶۱ نفر را که در مرکز مراقبت‌های پزشکی استنفورد درمان شده بودند برای “سرطان سلول پایه‌ای به شدت تکرار شونده” زیر نظر گرفتند. شرکت‌کنندگان به‌طور متوسط در مدت ۱۰ سال با ۱۱ شیوع مواجه شدند.

دکتر سارین این گونه ادامه می‌دهد: “ما کشف کردیم افرادی که شش یا بیشتر سرطان سلول پایه‌ای را در طول یک دوره ۱۰ ساله داشته‌اند حدودا ۳ برابر بیش از افراد عادی در معرض انواع دیگر سرطان‌های غیرمرتبط هستند”.

سرطان‌های دیگر عبارتند از ملانوما و سرطان خون، سینه، پروستات، و کلون. دکتر سارین می‌گوید: “ما امیدوار هستیم این یافته بتواند راهی برای شناسایی افرادی باشد که در معرض ریسک بالای سرطان‌های مخاطره آمیز هستند و بتوان قبل از گسترش این سرطان‌ها آن را شناسایی کرد”.

با افزایش تعداد نقاط داده‌ها، دانشمندان یک رویکرد بالارونده را یافتند: هرچه تعداد سلول‌های پایه‌ای سرطان یک فرد بیشتر باشد، ریسک ابتلای او به دیگر انواع سرطان بالاتر می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *