در طی ماه رمضان بدن خود را از کم آبی حفظ کنیم

اگر می خواهید درباره تشنگی در ماه رمضان، جلوگیری از تشنگی و عطش و نیز راه تشنه نشدن در ماه رمضان بدانید مطلب زیر را بخوانید. 

آب اساس طبیعت و زندگی است . شما می‌توانید بدون غذا برای چند هفته زنده بمانید ، اما این مساله در مورد آب صدق نمیکند. آب مهم‌ترین مایعی است که می‌تواند تشنگی شما را در طی ماه مبارک رمضان جبران کند . متاسفانه ، اغلب مردم فقط هنگام افطار آب می نوشندومصرف آن را تا روز بعد نادیده می‌گیرند !

بهترین نوشیدنی برای ماه رمضان و جلوگیری از تشنگی

آیا می‌دانستید که آب  60 تا ۷۰ درصد از بدن شما را تشکیل می‌دهد ؟ همین طور است ! به همین دلیل است که هر گونه کاهش در مصرف آب می‌تواند بر سلول‌های بدن و اعصاب شما تاثیر بگذارد . جبران کمبود آب در بدن شما ضروری است ، به خصوص در طول ماه مبارک رمضان دهیدراتاسیون می‌تواند موجب عوارض جانبی نامطلوب نظیر یبوست ، سردرد ، سرگیجه ، خستگی و خشکی پوست شود . موارد شدید کمبود آب بدن، ممکن است  باعث مشکلات جدی تری مانند مشکلات کلیوی و تشنج شود که به این معنی است اگر آب نمی‌نوشید ، مجبور خواهید بود روزه خود را بشکنید .

 

تشنگی در ماه رمضان

 

چرا آب بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی در ماه مبارک رمضان به جای دیگر نوشیدنی ها است ؟

آب قطعا ً بهترین نوشیدنی برای مقابله با تشنگی در طی ماه رمضان است و این به این دلیل است که:

بر خلاف آب ، نوشیدنی‌های دیگر حاوی مقدار زیادی شکر هستند و می‌تواند منجر به مصرف کالری اضافی بیشتر شود .

نوشیدن بیش از حد از نوشیدنی‌های دیگر دررمضان و دیگر نوشیدنی‌های غیرالکلی معده شما را پر خواهد کرد و ممکن است باعث تاخیر در فرآیند هضم شما شود که منجر به مشکلات زیادی از جمله گاز ، نفخ ، درد معده و افزایش وزن می‌شود .

نکات مهم درباره آب

آب نقش مهمی در کاهش وزن و نگهداری آن بازی می‌کند ، زیرا به رهایی از سموم و کاهش احساس گرسنگی کمک می‌کند . به همین دلیل است که نوشیدن مقدار کمی آب در طول شب مهم است .

چگونه از عطش در طی ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

اگر در مورد تشنگی و آب بدن نگران هستید ، چند نکته برای شما داریم که به کنترل هیدراتاسیون  بدن و رفع عطش در ماه رمضان  به شماکمک می‌کند. همچنین باید بدانید غذایی که می‌خورید نقش مهمی در کنترل تشنگی شما در هنگام روزه گرفتن دارد :

۱. هر روز حداقل هشت لیوان آب بنوشید . اگر در هوای گرم ورزش می‌کنید ، مایعات بیشتری از دست می‌دهید ، بنابراین مطمئن شوید که بیشتر آب بنوشید .

۲. از غذاهای داغ و تند استفاده نکنید چون تشنگی را افزایش می‌دهد .

۳. نمک زیادی به سالاد و غذاهای دیگر اضافه نکنید . همچنین از خوردن غذاهای شور و همچنین ماهی شور و خیار شور اجتناب کنید چون نیاز بدن به آب را افزایش می‌دهند و باعث احتباس آب می‌شوند .

۴. میوه‌ها و سبزیجات تازه بخورید چون غنی از آب و فیبر هستند . آن‌ها مدتی طولانی در روده‌ها می‌مانند و تشنگی را کاهش می‌دهند .

۵. آب‌میوه تازه را به جای آب‌میوه شیرین بنوشید .

۶. سعی کنید در طول غذا مقدار زیادی آب ننوشید . در عوض آب را بین وعده‌های غذایی خود و در طول روز بنوشید .

خوب است بدانید

نوشیدن آب یخ برای افطار روزه تشنگی شما را از بین نمی برد بلکه می‌تواند باعث شود رگ‌های خونی شما منقبض شوند و موجب سوهاضمه می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که آب در دمای اتاق یا کمی سرد بنوشید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *