در طی ماه رمضان بدن خود را از کم آبی حفظ کنیم

اگر می خواهید درباره تشنگی در ماه رمضان، جلوگیری از تشنگی و عطش و نیز راه تشنه نشدن در ماه رمضان بدانید مطلب زیر را بخوانید. 

آب اساس طبیعت و زندگی است . شما می‌توانید بدون غذا برای چند هفته زنده بمانید ، اما این مساله در مورد آب صدق نمیکند. آب مهم‌ترین مایعی است که می‌تواند تشنگی شما را در طی ماه مبارک رمضان جبران کند . متاسفانه ، اغلب مردم فقط هنگام افطار آب می نوشندومصرف آن را تا روز بعد نادیده می‌گیرند !

بهترین نوشیدنی برای ماه رمضان و جلوگیری از تشنگی

آیا می‌دانستید که آب  60 تا ۷۰ درصد از بدن شما را تشکیل می‌دهد ؟ همین طور است ! به همین دلیل است که هر گونه کاهش در مصرف آب می‌تواند بر سلول‌های بدن و اعصاب شما تاثیر بگذارد . جبران کمبود آب در بدن شما ضروری است ، به خصوص در طول ماه مبارک رمضان دهیدراتاسیون می‌تواند موجب عوارض جانبی نامطلوب نظیر یبوست ، سردرد ، سرگیجه ، خستگی و خشکی پوست شود . موارد شدید کمبود آب بدن، ممکن است  باعث مشکلات جدی تری مانند مشکلات کلیوی و تشنج شود که به این معنی است اگر آب نمی‌نوشید ، مجبور خواهید بود روزه خود را بشکنید .

 

تشنگی در ماه رمضان

 

چرا آب بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی در ماه مبارک رمضان به جای دیگر نوشیدنی ها است ؟

آب قطعا ً بهترین نوشیدنی برای مقابله با تشنگی در طی ماه رمضان است و این به این دلیل است که:

بر خلاف آب ، نوشیدنی‌های دیگر حاوی مقدار زیادی شکر هستند و می‌تواند منجر به مصرف کالری اضافی بیشتر شود .

نوشیدن بیش از حد از نوشیدنی‌های دیگر دررمضان و دیگر نوشیدنی‌های غیرالکلی معده شما را پر خواهد کرد و ممکن است باعث تاخیر در فرآیند هضم شما شود که منجر به مشکلات زیادی از جمله گاز ، نفخ ، درد معده و افزایش وزن می‌شود .

نکات مهم درباره آب

آب نقش مهمی در کاهش وزن و نگهداری آن بازی می‌کند ، زیرا به رهایی از سموم و کاهش احساس گرسنگی کمک می‌کند . به همین دلیل است که نوشیدن مقدار کمی آب در طول شب مهم است .

چگونه از عطش در طی ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

اگر در مورد تشنگی و آب بدن نگران هستید ، چند نکته برای شما داریم که به کنترل هیدراتاسیون  بدن و رفع عطش در ماه رمضان  به شماکمک می‌کند. همچنین باید بدانید غذایی که می‌خورید نقش مهمی در کنترل تشنگی شما در هنگام روزه گرفتن دارد :

۱. هر روز حداقل هشت لیوان آب بنوشید . اگر در هوای گرم ورزش می‌کنید ، مایعات بیشتری از دست می‌دهید ، بنابراین مطمئن شوید که بیشتر آب بنوشید .

۲. از غذاهای داغ و تند استفاده نکنید چون تشنگی را افزایش می‌دهد .

۳. نمک زیادی به سالاد و غذاهای دیگر اضافه نکنید . همچنین از خوردن غذاهای شور و همچنین ماهی شور و خیار شور اجتناب کنید چون نیاز بدن به آب را افزایش می‌دهند و باعث احتباس آب می‌شوند .

۴. میوه‌ها و سبزیجات تازه بخورید چون غنی از آب و فیبر هستند . آن‌ها مدتی طولانی در روده‌ها می‌مانند و تشنگی را کاهش می‌دهند .

۵. آب‌میوه تازه را به جای آب‌میوه شیرین بنوشید .

۶. سعی کنید در طول غذا مقدار زیادی آب ننوشید . در عوض آب را بین وعده‌های غذایی خود و در طول روز بنوشید .

خوب است بدانید

نوشیدن آب یخ برای افطار روزه تشنگی شما را از بین نمی برد بلکه می‌تواند باعث شود رگ‌های خونی شما منقبض شوند و موجب سوهاضمه می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که آب در دمای اتاق یا کمی سرد بنوشید.

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *