آفتاب سوختگی چیست؟ / خطرات و راه محافظت از آفتاب سوختگی

در این مطلب اطلاعاتی در مورد آفتاب سوختگی و دلیل به وجود آمدن آفتاب سوختگی و خطرات آفتاب سوختگی زیاد برای بدن به شما خواهیم داد.

آفتاب‌سوختگی زمانی رخ می‌دهد که پوست در معرض نور بیش از حد ماوراء بنفش (UV) قرار بگیرد، خواه از خورشید و خواه از نور مصنوعی مانند لامپ‌های خورشیدی. اگر چه این اتفاق به راحتی رخ می‌دهد، اما جلوگیری از آن هم کار آسانی است. در صورتی که از آفتاب‌سوختگی پیشگیری نکنید، می‌تواند خطر دیگر آسیب‌های پوستی را افزایش دهد، از جمله سرطان‌هایی مانند ملانوم.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط بنیاد سرطان پوست (SCF)، ۴۲ درصد از آدم‌ها حداقل یک بار در سال دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند. این نشان می‌دهد که بسیاری از آدم‌ها خطر آفتاب‌سوختگی را جدی نمی‌گیرند و دوم اینکه تعداد بسیار زیادی از آدم‌ها هستند که نیاز به درمان آفتاب‌سوختگی دارند.

بیش تر بخوانید: ۷ دلیل قرمز شدن ناگهانی گونه ها و پوست صورت

در این نوشتار در مورد تعریف آفتاب‌سوختگی و عواقبی که در پی دارد، صحبت خواهیم کرد.

آفتاب‌سوختگی چیست؟

نور UV باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود. بدن با سرعت بخشیدن به تولید ملانین، رنگدانه‌ تیره‌ای که رنگ طبیعی را به پوست می‌دهد، در برابر این نور مضر از خود محافظت می‌کند. هنگامی که تولید ملانین تسریع می‌شود، ملانین اضافی پوست را تیره‌تر می‌کند و در واقع پوست برنزه می‌شود.

متاسفانه، ملانین تنها می‌تواند بدن را در برابر مقدار مشخصی از نور UV محافظت کند. در نهایت، اگر کسی به طور مداوم در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرد، پوست او می‌سوزد.

هنگامی که پوست بیش از حد در معرض نور UV قرار بگیرد، ظرف چند ساعت قرمز و دردناک می‌شود و وقتی آن را لمس کنید گرم است. در موارد شدید، ممکن است تاول روی پوست ایجاد شود و فرد ممکن است سردرد و تب را تجربه کند.

حتی زمانی که خورشید نور شدیدی ندارد، UV می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی شود. تا ۸۰٪ از اشعه UV می‌تواند از ابرها عبور کند و سطوحی مانند برف، شن و آب، UV را منعکس می‌کنند، اتفاقی که منجر به سطح مشابهی از قرار گرفتن در معرض نور می‌شود. در نتیجه حتی زمانی که در سایه هستید هم باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

راه محافظت از آفتاب سوختگی

علاوه بر این، برخی از لباس‌ها از بدن در برابر نور حفاظت نمی‌کنند. تی‌شرت سفید ساده فاکتور حفاظت از خورشید حدود ۷ را ارائه می‌دهد و اگر خیس شود این رقم به ۳ کاهش می‌یابد.

به طور کلی، ساده‌ترین راه برای آزمایش اینکه آیا یک پارچه می‌تواند از پوست شما محافظت کند یا نه، این است که آن را در مقابل نور نگه دارید – اگر از تیشرت بتوانید پشت آن را ببینید، پس نور UV هم می‌تواند از آن عبور کند.

مشکل اینجاست که بسیاری از آدم‌ها آفتاب‌سوختگی را جدی نمی‌گیرند، حتی برخی معتقدند که یک مشکل خفیف است که تازه پوستی برنز و جذاب هم به شخص می‌دهد. با این حال، بسیاری از متخصصین پوست معتقدند که چیزی به نام برنزه شدن بدون خطر اصلا وجود ندارد!

دکتر دارل ریگل، استاد بالینی پوست در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک، می‌گوید: “برنزه شدن به معنای واقعی کلمه واکنش بدن شما به آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش است.”

طبق نظر SCF، اگر فرد پنج بار یا بیشتر دچار آفتاب‌سوختگی شود، خطر ابتلا به ملانوما در او دو برابر می‌شود. ملانوما یکی از شایع‌ترین انواع سرطان پوست و همچنین یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌ها است. اجتناب از آفتاب‌سوختگی به عنوان بهترین راه پیشگیری از ملانوما شناخته شده‌است. به این ترتیب در صورت امکان بکوشید از آفتاب‌سوختگی پیشگیری کنید.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *