خطر مانیکور ناخن و رنگ مو برای زنان باردار + ۴ خطر مهم دیگر

در این مطلب به شما اطلاعاتی در مورد خطر مانیکور ناخن و رنگ مو برای زنان باردار و خطر رنگ ، مواد شوینده، آفت کش ها برای زنان باردار به شما خواهیم داد.

بیش تر بخوانید: دراز کشیدن به پهلوی چپ در زمان بارداری مفید است؟

احتمالا قبل از اینکه باردار شوید، هیچ وقت در مورد لاک زدن ناخن یا رنگ کردن موهای‌تان تردیدی نداشتید. در حالی که بسیاری از محصولات مضر نیستند، اما محصولات مضر هم وجود دارند که در این نوشتار  با آنها آشنا خواهید شد.

۱. رنگ

هرچند گفته می‌شود رنگ‌های بدون سرب و بر پایه آب که برای فضاهای داخلی به کار می‌روند، خطری ایجاد نمی‌کنند اما به هر حال همه رنگ‌ها مواد شیمیایی دارند که گازی از آنها در فضا متصاعد می‌شود. در صورتی که باردار هستید، بهتر است در فضاهای تازه رنگ شده ‌نباشید.

۲. مواد شوینده

زنان باردار باید از برخی مواد شوینده پرهیز کنند. حتما قبل از به کار بردن این محصولا برچسب روی آنها را بخوانید و در صورتی که حاوی هرگونه سمی بودند، از آنها دوری کنید. به عنوان مثال محصولاتی که برای تمیز کردن گاز و پنجره به کار می‌روند معمولا حاوی گلیکول اتر هستند که احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. یا محصولات پاک‌کننده کپک معمولا فنول دارند که ریسک نقص تولد یا مرگ نوزاد را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود که هنگام تمیز کردن خانه، پنجره‌ها را باز بگذارید ‍و دستکش بپوشید. راه دیگر این است که از تمیزکننده‌های طبیعی استفاده کنید.

خطر مانیکور ناخن و رنگ مو برای زنان باردار

۳. آفت‌کش‌ها

هرچند مدرک مستدلی وجود ندارد مبنی بر اینکه مواجهه با این مواد خطری برای فرزندتان دارد، اما مطالعات اخیر توصیه می‌کنند که مقادیر زیادی از این مواد ممکن است به جنین آسیب وارد کنند.

خطر مانیکور ناخن و رنگ مو برای زنان باردار

۴. خطر مانیکور کردن ناخن‌ها برای زنان باردار

مانیکور کردن آسیبی به شما یا جنین‌تان نمی‌رساند اما بهتر است این کار را در فضایی با پنجره‌های باز انجام بدهید زیرا لاک ناخن، پاک‌کننده‌های لاک و متریالی که برای این کار استفاده می‌شوند، حاوی مواد مضر هستند. اما بعید است که لاک زدن ساده روی ناخن‌های‌تان آسیبی به جنین یا خودتان وارد کند.

۵. رنگ کردن و فر کردن موها

شاید بهتر باشد برنامه‌ رنگ کردن موهای‌تان را مدتی به تعویق بیندازید. هرچند هیچ مدرک مستدلی برای اینکه مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها یا مواد فر سبب بروز نقص تولد، سقط جنین یا مشکلات دیگری می‌شود وجود ندارد، اما هیچ مطالعه‌ای هم انجام نشده که بی‌خطر بودن این مواد را اثبات کند. محققان می‌دانند که این مواد از پوست کف سر نفوذ می‌کنند و وارد جریان خون می‌شوند، و در نتیجه به لحاظ تئوری ممکن است به فرزندتان هم برسند. به همین دلیل برخی از پزشکان رنگ کردن موها را در این دوران توصیه نمی‌کنند. اما اگر خیلی مصر هستید، بهتر است شیوه‌ای را انتخاب کنید که تماس رنگ با کف سر در آن زیاد نباشد، مثل هایلایت کردن موها.

۶. تمیز کردن بستر گربه

توکسوپلاسموز نوعی عفونت انگلی است که علائمی شبیه به آنفولانزا دارد (تب، درد مفاصل). باکتری که این عفونت را ایجاد می‌کند، در مدفوع حیوانات و گوشت خام پیدا می‌شود. متاسفانه اگر این عفونت به جنین شما منتقل شود، می‌تواند قوه‌ بینایی یا شنوایی او را دچار مشکل کند. برای دور نگه داشتن این عفونت از خودتان و فرزندتان، از همسرتان بخواهید که بستر گربه را در طول دوران بارداری تمیز کند. همچنین از مصرف گوشت خام پرهیز کنید. اگر متوجه علائم بالا در خودتان شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. درمان زودهنگام می‌تواند خطر را دور از جنین نگه دارد.

منبع: parents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *