تاثیر استرس بر پوکی استخوان در پیری چیست؟

در این مطلب به شما اطلاعاتی در مورد پوکی استخوان و تاثیر استرس بر ایجاد پوکی استخوان در دوران پیری خواهیم داد.

تحقیقات جدید در مورد زنان ۵۰ ساله و بالاتر ارتباطی شگفت‌انگیز را میان روابط اجتماعی ضعیف و تحلیل رفتن استخوان پیدا کرد‌ه‌اند. این یافته بیشتر بر اهمیت روابط نه فقط برای سلامت ذهنی و عاطفی بلکه برای سلامت جسمی تاکید دارد.

به گفته موسسه ملی سلامت (NIH)، بیش از ۵۳ میلیون نفر در ایالات متحده در معرض خطر افزایش شکستگی استخوانی مرتبط با پوکی استخوان هستند.

تاثیر روابط اجتماعی و دوستی بر پوکی استخوان

پوکی استخوان بیشتر افراد مسن، به ویژه زنانی که یائسه شده‌اند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند که زنان چهار برابر از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

به همین دلیل است که متخصصان همواره علاقه خاصی به شناسایی تمام عوامل خطر قابل تغییرِ تحلیل استخوان در زنان داشته‌ا‌ند.

تحقیقی جدید از دانشگاه آریزونا در توسان – در حال حاضر آن چیزی را که ممکن است مانند اتصالی شگفت‌انگیز بین پیوندهای اجتماعی فرد و سطح تحلیل استخوانی که آنها تجربه می‌کند، به نظر برسد، مشخص کرده‌اند.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که آنچه ممکن است در سلامت استخوان یک فرد تفاوت ایجاد کند، کیفیت ارتباطات اجتماعی او است نه کمیت ارتباطاتش.

بیش تر بخوانید: آرتروز زانو: ۸ درمان آرتریت زانو + علائم و دلایل آرتروز زانو

این عامل بخشی از اندازه‌گیری “استرس روانی – اجتماعی” است،‌ نوعی استرس که بعضی از افراد در نتیجه رویدادهای قابل‌توجه زندگی یا پایین بودن سطح خوش‌بینی، رضایت از زندگی یا تحصیل تجربه می‌کنند.

محققان در این مقاله می‌نویسند: “استرس روانی اجتماعی ممکن است خطر شکستگی را از طریق تحلیل تراکم معدنی استخوان افزایش دهد.” آنها توضیح می‌دهند: “این مشکل ساختار استخوان را تغییر می‌دهد و ساختاردهی مجدد استخوان را از طریق اختلال در ترشح هورمون، از جمله کورتیزول، هورمون‌های تیروئید، هورمون رشد و گلوکوکورتیکوئیدها، تحریک می‌کند.”

با این حال، آنها همچنین اشاره می‌کنند که ارتباط بالقوه بین استرس روانی و اجتماعی و تحلیل رفتن استخوان، موضوع مطالعات بسیار کمی بوده‌است که آنها هم «یافته‌های مشخصی نداشته‌اند».

پیوندهای اجتماعی بدتر، تحلیل استخوان بیشتر

در پژوهش حاضر، شوانا فولیس، نویسنده اصلی و همکارانش، داده‌های سلامت و سبک زندگی ۱۱۲۰۲۰ زن ۵۰ تا ۷۰ ساله‌ای را که در WHI ثبت شده‌اند، تجزیه و تحلیل کردند. WIH یک مطالعه طولانی مدت است که هدف آن شناسایی راهکارهای پیشگیرانه برای اختلالات، از جمله بیماری‌های قلبی، سرطان پستان و پوکی استخوان در زنان است.

این شرکت‌کنندگان بخشی از یک گروه حاضر در به یک مطالعه از WHI بودند که اطلاعات مربوط به تراکم استخوان را مورد بررسی قرار داده بود. محققان اطلاعات را در ابتدا، در زمان ثبت نام، و یک بار هم پس از ۶ سال جمع‌آوری کردند.

تاثیر استرس بر پوکی استخوان در پیری

در ابتدا، شرکت‌کنندگان پرسشنامه‌ای را که از آنها در مورد سطوح استرس روانی- اجتماعی سوال کرده بود پر کردند. این استرس در رابطه با ۳ عامل بود:

تاثیر استرس بر پوکی استخوان در پیری

– فشار اجتماعی، اشاره به کیفیت پایین روابط اجتماعی

– حمایت اجتماعی، اشاره به روابط اجتماعی با کیفیت خوب

– عملکرد اجتماعی، که سطوح فعالیت اجتماعی را اندازه گیری می‌کند

محققان به مدت ۶ سال شرکت کنندگان را دنبال کردند و دریافتند که سطوح بالای تنش‌های روانی و اجتماعی با تراکم استخوان پایین‌تر ارتباط دارد. این ارتباط حتی پس از آنکه تیم برای عوامل موثر، از جمله سن، سطح تحصیلات، شاخص توده بدنی (BMI)، وضعیت سیگار کشیدن و مصرف الکل و برخی دیگر را تنظیم کردند، ادامه یافت.

فولیس و همکاران‌اش هشدار می‌دهند که یافته‌های آنها تنها مشاهدات است و ارتباطات لزوما از رابطه علی و معلولی صحبت نمی‌کنند. با این وجود، نویسندگان این مقاله اهمیت توجه به ارتباط بین کیفیت روابط اجتماعی و تحلیل استخوان را مورد تاکید قرار می‌دهند. آنها پیشنهاد می‌کنند که بهتر است زنان مسن‌تر از دسترسی به شبکه‌های پشتیبانی اجتماعی بهره‌مند شوند.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *