محافظت از کودکان در برابر مواد سمی و خطرناک

در این مطلب اطلاعاتی در مورد محافظت از کودکان در برابر مواد سمی در هنگام اسباب کشی و و تعمیرات خانه و تمیز کردن خانه به شما خواهیم داد.

ضرورتی ندارد که همه چیز را ارگانیک تهیه کنید. در حقیقت، فقط با چند تغییر کوچک در روال زندگی‌تان، می‌توانید مواجهه با سموم را تا حد زیادی کاهش بدهید. هرچند شما نمی‌توانید از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به طور کامل جلوگیری کنید، اما با استفاده از برخی تکنیک‌های آسان می‌توانید بار سموم را در خانواده‌تان کاهش بدهید. در این نوشتار با شیوه‌های ایمن نگه داشتن خودمان و اعضای خانواده‌مان در برابر سموم مضر خواهیم پرداخت.

چگونه از کودکان و بزرگسالان در برابر مواد سمی محافظت کنیم

۱. پنجره‌ها را باز بگذارید

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که هوای خوبی دارد، گاهی پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای داخل خانه تازه شود. اگر برای‌تان مقدور است، خریدهای بزرگ مثل ملحفه یا مبلمان را که پر از چسب و مواد شیمیایی هستند، مدتی در گاراژ خانه قرار بدهید تا کمی پاکسازی شوند. بعد می‌توانید آنها را به خانه بیاورید.

۲. برچسب روی محصولات مراقبت شخصی و شوینده را بخوانید

به دنبال برندهایی باشید که از پارابن، فتالات، اکسیبنزون ​​و تریکلوسان استفاده نمی‌کنند. به گفته پزشک متخصص اطفال، لورن زاجاک، استادیار در مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای، در شهر نیویورک، ثابت شده که این مواد شیمیایی سیستم درون‌ریز حیوانات را مختل می‌کند. محصولات با برچسب “بدون عطر” معمولا این معیارها را برآورده می‌کنند. گزینه دیگر این است که به جای این محصولات خانه‌تان را با مقادیر برابر سرکه و آب و کمی لیمو تمیز کنید.

بیش تر بخوانید: ۱۵ درمان خانگی برفک دهان در کودکان و بزرگسالان

اگر هم قبلا از چنین محصولاتی استفاده کرده‌اید، جایگزین کردن آنها با محصولات بدون خطر تا حدی زیادی کمک‌کننده است. این موضوع در مورد محصولات شخصی هم صدق می‌کند. بنابراین بهتر است آنها را چک کنید و اقدامات لازم را انجام بدهید.

۳. در خانه کفش نپوشید

آیا می‌دانستید که شما می‌توانید تا یک هفته پس از سم‌پاشی چمن، باقی‌مانده آفت‌کش‌ها در کف کفش‌تان وجود خواهند داشت؟ درآوردن کفش‌ها بیرون از خانه می‌تواند تفاوت اساسی در تعداد و غلظت آلاینده‌ها ایجاد کند. همین حالا قانون جدید را وضع کنید و دیگر اجازه ندهید کسی با کفش وارد خانه شود.

محافظت از مواد سمی در تعمیرات و اثاث کشی

۴. پلاستیک‌ها را حرارت ندهید

آلیسون برنشتاین استادیار دانشگاه ایالتی میشیگان در ایست لنسینگ می‌گوید: “حرارت مواد را شل می‌کند و سبب نشت کردن مواد شیمیایی مضر به محتویات داخل ظرف می‌شود. ظروف پلاستیکی را داخل مایکروفر یا ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

۵. هنگام انجام تعمیرات خانه،‌یک سری اصول را رعایت کنید

رنگ‌هایی بخرید که ترکیبات آلی فرار (VOCs) کمی داشته باشند یا اصلا بدون ترکیبات فرار باشند. پس از رنگ کردن خانه، یک هواکش پنجره‌ای نصب کنید که هوا را به داخل و خارج می‌دمد.

۶. گرد و خاک داخل خانه‌ را به حداقل برسانید

گرد و غبار خانگی ممکن است حاوی مواد شیمیایی زیادی باشد. بنابراین، به طور مرتب از یک تی خیس یا دستمال نمدار برای گردگیری خانه استفاده کنید. پارچه‌های میکروفیبر هم  برای تمیز کردن گرد و خاک مفید هستند؛ برای خانه‌هایی که مفروش هستند، استفاده از جاروبرقی‌هایی که فیلتر هپا دارند، برای حذف ذرات کوچک عالی هستند.

۷. دست‌ها را اسکراب کنید

آب و صابون همه میکروب‌ها را از بین نمی‌برند. شستن دست فرزندتان قبل از خوردن غذا، برای از بین بردن مواد شیمیایی که با او در تماس بوده‌اند اهمیت زیادی دارد.

۸. با کرم ضدآفتابِ کم‌تر، ایمن بمانید

مراقبت از پوست خودتان و فرزندتان با استفاده از ضدآفتاب اهمیت زیادی دارد اما سعی کنید مقدار کمی از این محصول را استفاده کنید. مثلا پوشیدن لباس‌های آستین‌ بلند، نیاز به استعمال کرم روی دست‌ها را کاهش می‌دهد.

۹. اسباب‌بازی‌ها را فراموش نکنید

قبل از خریدن اسباب‌بازی‌ها دقت کنید که آنها از چه موادی ساخته شده‌اند. شستن آنها نیز می‌تواند گرد و خاک جمع‌شده روی‌شان را از بین ببرد.

منبع: parents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *