علائم و درمان افسردگی فصلی + رابطه سروتونین و افسردگی

در این مطلب اطلاعاتی در مورد علائم و درمان افسردگی فصلی ، رابطه سروتونین و افسردگی و شباهت های افسردگی فصلی با افسردگی بالینی خواهید خواند.

زمستان: همه ما آن لحظات را داشته‌ایم، لحظاتی که در آن ترجیح می‌دهیم در رختخواب بمانیم تا بیرون بزنیم و مشغول کار و فعالیت شویم.

اما برای افرادی که اختلالات عاطفی فصلی دارند، زمستان می‌تواند شکل شدیدی از افسردگی را ایجاد کند.

محققان در یک تحقیق جدید ادعا می‌کنند که علت ایجاد این بیماری را شناسایی کرده‌اند.

علائم و درمان افسردگی فصلی چیست؟

افسردگی عاطفی فصلی (SAD) نوعی افسردگی است که هر ساله از پاییز تا زمستان در همان زمان همیشگی اتفاق می ‌افتد. افسردگی عاطفی فصلی در حدود ۵۰۰ هزار نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می‌دهد، در حالی که ۱۰ تا ۲۰ درصد از آمریکایی‌ها از “افسردگی زمستانی” رنج می‌برند که این هم نوعی خفیف‌تر از افسردگی فصلی است.

بیش تر بخوانید: درمان افسردگی: ۳۷ حقیقت و روش درمانی طبیعی برای افسردگی

علائم افسردگی فصلی شبیه به افسردگی بالینی است و اضطراب، ناراحتی، تحریک‌پذیری، دوری از جامعه، عدم تمرکز و خستگی را شامل می‌شود.

شبیه به افسردگی بالینی است و اضطراب، ناراحتی، تحریک‌پذیری، دوری از جامعه، عدم تمرکز و خستگی را شامل می‌شود.

علت دقیق بروز افسردگی عاطفی فصلی نامشخص است، اما مطالعات گذشته نشان داده‌اند که این اختلال به دلیل کاهش نور خورشید در ماه‌های پاییز و زمستان رخ می‌دهد. محققان بر این باورند که کاهش میزان نور می‌تواند تعادل مواد شیمیایی مغز را به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی که خلق و خوی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بر هم بزند.

در همین آخرین مطالعه، تیم محققین بر این نظریه متکی هستند و ادعا دارند که علت بیوشیمیایی افسردگی عاطفی فصلی را تایید می‌کنند.

مک مون و تیم او از برش‌نگاری با گسیل پوزیترون (PET) را برای اسکن مغز ۱۱ نفر مبتلا به افسردگی عاطفی فصلی و ۲۳ نفر بدون اختلال استفاده کردند.

آنها به طور خاص،  میزان پروتئین حمل‌کننده سروتونین (SERT) شرکت کنندگان را در ماه‌های زمستان و تابستان بررسی کردند. سروتونین مسئول حرکت سروتونین بود – نوعی انتقال‌‌دهنده عصبی شناخته‌شده که کار آن تنظیم خلق و خوی است.

نقش سروتونین در افسردگی فصلی

نتایج تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که در فصل زمستان، سطح SERT در شرکت‌کنندگان مبتلا به افسردگی عاطفی فصلی ۵ ٪ بالاتر از تابستان بود.

البته شرکت‌کنندگان بدون اختلال هیچ تغییری را در سطح SERT نشان ندادند.

سطوح بالاتر سروتونین در زمستان نشان‌دهنده‌ی حذف مقدار بیش‌تری از سروتونین مغز است که می‌تواند به علائم افسردگی منجر شود.

مک‌ماهون توضیح می‌دهد:”SERT سروتونین را به سلول‌های عصبی منتقل می‌کند جایی که در آن فعالیتی ندارد، بنابراین هرچه فعالیت SERT بالاتر باشد، فعالیت سروتونین پایین‌تر است. نور خورشید سطح SERT را به طور طبیعی پایین نگه می‌دارد، اما زمانی که در پاییز شب‌ها طولانی می‌شوند، سطح SERT افزایش می‌یابد و همین منجر به کاهش سطح سروتونین فعال می‌شود.

بسیاری از افراد در واقع تحت تاثیر افسردگی فصلی نیستند و آنها این افزایش را در فعالیت SERT ندارند.

در این افراد سطح سروتونین فعال آنها در طول زمستان بالا می‌ماند.

ارتباط نوسانات SERT با افسردگی فصلی در مطالعات قبلی هم دیده شده‌است.

این اولین مطالعه‌ای است که بیماران را در تابستان و زمستان تحت نظر داشته است.

به نظر می‌رسد که در این مطالعه هم ارتباط SERT و افسردگی فصلی تایید می‌شود.

درمان افسردگی فصلی

گفتگو درمانی، مانند مشاوره، روان‌درمانی یا رفتاردرمانی شناختی برای افراد دارای نشانه‌های افسردگی عالی است.

داروهای ضدافسردگی نیز برای کسانی که از افسردگی فصلی شدید رنج می‌برند، تجویز می‌شود.

ممکن است برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، داروها با نور درمانی ترکیب شوند.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *