خواص و مزایای روغن معطر: ۱۰ روش کاربردی

در این متن به شما اطلاعاتی در مورد خواص و مزایای روغن معطر و روش های استفاده از روغن های معطر را به شما آموزش می دهیم.

راه‌های زیادی برای بهره‌گیری از مزایای روغن‌های معطر وجود دارد.  استفاده از آروماتراپی یا ماساژ با روغن معطر دو روش محبوب در سراسر جهان هستند. روغن‌های معطر را می‌توان در هوا پخش کرد یا به صورت بالم روغنی روی محل نبض استفاده کرد.

بیش تر بخوانید: ۵ بهترین فایده و کاربرد روغن معطر وانیل برای پوست و مو و ماساژ

همچنین می‌توان چند قطره از روغن‌های معطر را روی یک پارچه ریخت و ان را عمیقا استنشاق کرد. در ادامه شما را با روش‌های اصلی استفاده از روغن‌های معطر آشنا می‌کنیم.

۱. ماساژ

ماساژ با روغن‌ها یمعطر به تسکین بدن کم می‌کند. روغن‌های معطر غلیظ هستند و بنابراین لازم است رقیق شوند. برای پوست‌های معمولی از روغن پایه سبک مانند بادام، دانه انگور، نارگیل، آفتابگردان یا کانولا استفاده کنید. برای پوست‌های خشک از روغن‌های سنگین‌تر مانند آووکادو، زیتون، جوانه گندم، آرگان یا جوجوبا استفاده کنید. روغن‌های پایه پزشکی مانند کالاندولا، چریش یا گل راعی دارای خواص درمانی هستند.

۲. استنشاق

استنشاق رایحه یک یا چند روغن معطر یک راه سریع و آسان برای بهره‌مندی از مزایای روغن‌های معطر است. آروماتراپی یا رایجه درمانی بر همین اصل استوار است.

۳. حمام

خواه از زمانی که در حمام گرم هستید لذت می‌برید یا این‌که به سرعت خودتان را می‌شویید و خارج می‌شوید، هیچ فرقی ندارد. افزودن روعن‌های معطر به آب تأثیر بسیار لذت بخشی دارد. آب گرم عضلات را تسکین می‌دهد و آرام می‌کند، آرامش بیشتر می‌شود و منافذ پوست باز می‌شوند و روغن معطر به سرعت وارد بدن می‌شود.

۴. کمپرس

کمپرس دارای روغن‌های معطر درمانی یک روش ساده و مؤثر برای درمان ناراحتی‌های موضعی مانند کبودی، سوختگی، سوزش، سردرد و رگ‌های واریسی است. این‌که از کمپرس سرد استفاده کنید یا کمپرس گرم به ترجیح خودتان بستگی دارد ولی برخی شرایط مستلزم گرما هستند درحالی‌که برخی دیگر کمپرس سرد را می‌طلبند.

خواص و مزایای روغن معطر: ۱۰ روش کاربردی

۵. دوش و سونا

یکی دیگر از خواص و مزایای روغن معطر برای سونا است. افزودن روغن‌های معطر به سونا و دوش بخار یک ایده فوق‌العاده است. ترکیبات و رایحه‌های مختلف را آزمایش کنید تا ترکیب مناسب‌تان را بیابید.

۶. پخش شدن در هوا

با استفاده از این روش مولکول‌های ریز روغن معطر در هوا پخش می‌شوند. در گذشته از اسانس سوز برای انتشار رایحه و مولکول‌های روغن در هوا استفاده می‌شد. امروزه راه‌های مختلفی برای انتشار ذرات روغن معطر در هوا وجود دارد، از رایحه سازهای الکترونیکی گرفته تا پنکه‌های کوچک و …

۷. رایحه شخصی

برخی روغن‌ها مانند اسطوخودوس، جاسمین، بابونه، وانیل و یلانگ یلانگ را می‌توان به عنوان یک رایحه نیز استفاده کرد، اکثر آن‌ها را باید رقیق کرد. شما می‌توانید از ترکیب رایحه‌ها برای ایجاد رایحه مخصوص به خودتان استفاده کنید.

۸. دهانشویه و غرغره گلو

اگرچه روغن‌های معطر را نباید بلعید ولی مي‌توان آن‌ها را با آب یا عصاره آلوئه ورا رقیق کرد و یک دهانشویه و مایع غرغره گلو تهیه کرد که به حفظ بهداشت دهان دندان کمک می‌کند.

۹. ضمادها، بالم و کرم‌ها

استفاده از ضماد، بالم و کرم ها به تسریع ترمیم پوست و تغذیه آن کمک مي‌کند. ضمادها بر پایه روغن‌ها هستند در حالی‌که بالم‌ها و کرم‌ها از مواد اضافی برای نرم‌تر کردن بافتار آن استفاده می‌کنند.

۱۰. مراقبت از مو‎

ترکیب روغن‌های معطر و عصاره‌های گیاهی برای ایجاد نرم کننده مو ایده خوبی است. محصولات مراقبت از مو حاوی روغن‌های معطر درخشش و شفافیت را به موهای‌تان باز مي‌گردانند.

منبع: healthbenefitstimes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *