فهمیدن زمان زایمان: ۴ علائم رسیدن وقت زایمان

در این مطلب اطلاعاتی در مورد فهمیدن زمان زایمان و این که رسیدن وقت زایمان چه علائمی دارد و چگونه می توان فهمید زمان زایمان رسیده است به شما خواهیم داد.

حتی زنانی که قبلا مادر شده‌اند و پروسه زایمان را سپری کرده‌اند نیز ممکن است در تشخیص زمان وضع حمل دچار مشکل شوند. زیرا نشانه‌های اولیه وضع حمل نامشخص هستند و ممکن است سوء برداشت شوند. در ادامه ۴ نشانه آمده است که نشان می‌دهد وقت زایمان تان فرا رسیده است.

۱. زمان زایمان: کیسه آب‌تان پاره شده است

احتمالا کابوس این لحظه را بارها دیده‌اید که وقتی در آسانسور محل کارتان هستید یا در سینما مشغول تماشای فیلم هستید ناگهان زمان وضع حمل‌تان می‌رسد. ولی باید بدانید که تنها درصد کمی از زنان، حدودا ۸ درصد، پیش از شروع انقباضات منظم چنین چیزی را گزارش کرده‌اند. حتی اگر کیسه آب‌تان پاره شود احتمالا چکه و نشتی کوچکی را احساس خواهید کرد نه یک حجم آب زیاد، زیرا معمولا سر جنین از خروج مایعات زیاد از رحم جلوگیری می‌کند.

بیش تر بخوانید: ۵ روش مطمئن برای انقباض سریع رحم در زایمان

۲. ترشحات خونی

در طول دوران بارداری، گردن رحم بسته می‌ماند و با مخاط بسته می شود. این روش بدن برای محافظت از جنین به صورت طبیعی در برابر عفونت‌ها است. ولی هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید، گردن رحم نرم‌تر شده و آماده وضع حمل می‌شود.

فهمیدن زمان زایمان: 4 علائم رسیدن وقت زایمان

این امر موجب تخلیه مواد انباشته شده در آن مي‌شود. مخاطی که حجم آن‌ها به اندازه قاشق چایخوری است از بدن خارج می‌شوند. این مخاط تخلیه شده ممکن است به خاطر وجود خون قدیمی به رنگ قهوه‌ای یا صورتی باشد. پس از مشاهده این مخاط‌های خونی، ممکن است از چند ساعت تاحتی چند هفته به زایمان‌تان زمان باقی باشد.

۳. زمان زایمان: انقباضات قدرتمند و منظمی دارید

وقتی فرآیند زایمان به صورت واقعی آغاز شود، انقباضات به صورت ملایم، گرفتگی‌های نامنظم که منظم می‌شوند و دردهایی که مدام بیشتر می‌شوند بروز می‌کنند. معمولا در زمان بروز این انقباضات یا گرفتگی‌ها نمی‌توانید حرکت جنین‌تان را احساس کنید.

این انقباضات موجب می‌شوند تا سر کودک به سمت پایین فشار داده شود.

هم چنین به آرامی دهانه رحم را نرم‌تر و باز می‌کند. به این فرآیند آفاسمان و اتساع می‌گویند.

در اکثر مواقع، انقباضات به صورت یک کشیدگی شدید است که از پشت شروع می‌شود و به جلوی شکم‌تان می‌رسد.

۴. پشت‌تان شدیدا درد می‌گیرد

احتمالا در ماه‌های آخر بارداری و نزدیک به زمان زایمان به کمر درد دچار می‌شوید.

وقتی درد بسیار شدید شود می‌تواند نشانه وضع حمل باشد.

در این حالت جنین در شرایطی کانال تولد را طی می‌کند که صورتش به ستون فقرات مادر فشار وارد می‌کند.

درنتیجه این فشار درد شدیدی در پشت ایجاد می‌شود که به شکم نیز می‌رسد ولی معمولا در پشت متمرکز است.

زایمان اول معمولا فرآیند طولانی است.

اولین نشانه‌های درد را درد زایمان زودرس می‌گویند. این مرحله ممکن است یک یا دو روز به طول بیانجامد یا این‌که پس از چند لحظه متوقف شود. وقتی انقباضاات به صورت منظم و قدرتمند درآمدند، و هر چهار تا پنج دقیقه به مدت یک یا دو ساعت تکرار شدند بهتر است با پزشک‌تان تماس بگیرید. پزشک در این زمان چند سوال از شما می‌پرسد که به واسطه آن‌ها زمان مراجعه‌تان به بیمارستان مشخص می‌شود.

منبع: parents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *