اوقات فراغت فرزندان: انواع کارها برای اوقات فراغت شاد کودکان

در این مطلب اطلاعاتی در زمینه اوقات فراغت شاد برای کودکان و آموزش مفرح و شاد کردن اوقات فراغت فرزندان و راهنمایی والدین برای اوقات فراغت کودکان خواهید خواند.

هرچند روزها، با بچه‌های کوچک سخت و طولانی به نظر می‌رسند اما واقعیت این است که زمان خیلی زود می‌گذرد. این نوشتار را به عنوان راهنمای عملی و هدفمندی برای لذت بردن از لحظاتی که در کنار فرزندتان هستید، به کار ببرید.

ارزش اوقات فراغت فرزندان

وقتی ساعت‌هایی را که فرزندتان در مدرسه، کلاس‌های آموزشی یا هر جایی که شما حضور ندارید، ‌در نظر می‌گیرید، ساعات باقی‌مانده ارزش خاصی پیدا می‌کنند. تا زمانی که فرزندتان به دانشگاه برود حدود ۹۰۰ جمعه دارید. خوب شاید رقم بزرگی به نظر برسد اما چند جمعه را واقعا به خوبی و با لذت در کنار فرزندتان سپری کرده‌اید؟ هرچند بهتر است به جای فکر کردن به اینکه چند دقیقه را با فرزندتان سپری کرده‌اید، بهتر است تمرکزتان را روی ساختن لحظاتی به یاد ماندنی با فرزندتان بگذارید! و اگر می‌خواهید بدانید که چطور باید این لحظات را خلق کنید، با ما در این نوشتار همراه باشید!

۱. حضور در لحظه را تمرین کنید

وقتی از مسئولیت‌هایی که دارید، خسته می‌شوید، احتمالا به یک آدم آهنی تبدیل می‌شوید به این صورت که در کنار فرزندتان و مشغول سپری کردن زمان با او هستید اما فکرتان جای دیگری است. با این شیوه، کودکی فرزندتان را چنان از دست خواهید داد که انگار هرگز با او نبوده‌اید. بکوشید در اوقات فراغت فرزندان تان حضور در لحظه داشته باشید، تمرکزتان تماشای فرزندتان، شنیدن صدای او و درک او باشد. آنها معجزه‌های این زندگی‌ هستند که هر لحظه یاد می‌گیرند و به سرعت قد می‌کشند.

بخوانید: ۱۶ درمان خانگی خون دماغ در کودکان و بزرگسالان

۲. پیاده‌روی‌با پیژامه را امتحان کنید.

سپری کردن ساعات قبل از خواب با بچه‌ها می‌تواند دشوار باشد. یک پیشنهاد عالی این است که با همان لباس‌های راحتی برای یک پیاده‌روی کوتاه بیرون بزنید. این کار نه تنها به فرزندتان زمانی برای آرامش و دوری از استرس می‌دهد بلکه به شما هم کمک می‌کند که به جای سپری کردن زمان در مقابل تلویزیون، لحظاتی گران‌قدر همراه با دلبندتان داشته باشید و لذت ببرید.

اوقات فراغت فرزندان: انواع کارها برای اوقات فراغت شاد کودکان

۳. به شب‌ها عنوان بدهید

شام خوردن در خانه و در کنار اعضای خانواده به خودی خود خاص است اما اگر برای هر شب عنوان و موضوعی انتخاب کنید، اشتیاق فرزندتان برای خوردن غذا در کنار شما بیشتر خواهد شد. شب‌های مکزیکی، شب‌های پیتزایی یا نیمرویی از جمله مواردی هستند که می‌توانید امتحان کنید. هفته‌ای یک بار آشپزخانه‌تان را به یک رستوران محلی یا هر چیز دیگری که به ذهن‌تان می‌رسد،‌ تبدیل کنید. بچه‌ها از داشتن چنین سرگرمی‌ها و تفاوت‌هایی غرق هیجان و لذت می‌شوند و با ذوق در مورد اتفاقات آن روز صحبت خواهند کرد.

۴. برخی کارهای خانه را با هم انجام بدهید

هرگز بدون حضور فرزندتان تعمیر شیر آب خراب، تعویض لاستیک ماشین یا نظم دادن به گل و گیاهان حیاط را انجام ندهید. انجام کارهای خانه می‌تواند فرصتی عالی برای سپری کردن زمان با فرزندتان و آموزش استفاده از ابزار و برخی مهارت‌های زندگی به آنها باشد. می‌توانید در حین انجام کار با آنها صحبت کنید و تجربیات‌تان را در اختیارشان بگذارید.

۵. همه جا با ماشین نروید

آن فاصله‌ای را که در عرض چند دقیقه به پارک نزدیک خانه‌تان یا منزل دوست فرزندتان می‌رسید،‌ می‌توانند دقایقی ارزشمند باشند که در کنار دلبندتان قدم بردارید. اجازه ندهید که برای راحت بودن این لحظات به آسانی پرواز کنند و بروند. دفعه بعد که قرار بود فرزندتان را جای نزدیکی ببرید، پیاده بروید. پیاده‌روی در کنار او فرصت خوبی برای کم شدن فاصله‌ بین‌تان است.

۶. در بازی‌های آنها حضور داشته باشید

اگر بازی ویدیویی در خانه دارید حتما باید فرزندتان را تحت نظر داشته باشید. با کنترل کردن او شیوه بازی کردن را نیز از او یاد می‌گیرید و به این ترتیب هم می‌توانید دنیای او را تجربه کنید و هم اوقات خوشی را در کنار هم خواهید داشت. فقط اعمال محدودیت زمانی را در این زمینه فراموش نکنید.

منبع: parents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *