برخورد با نوجوان گستاخ و بی ادب: ۵ شیوه برای تعامل با فرزند بی ادب

برخورد با نوجوان گستاخ باید چگونه باشد؟ ۵ شیوه برای تعامل با فرزند بی ادب چیست؟ چگونه می توان فرزند نوجوان را در مورد رفتار بدش آگاه کرد؟

برخورد با نوجوان گستاخ و بی ادب کار دشواری است. فرزند نوجوان‌تان ممکن است در اثر مشکلاتی که در مدرسه‌اش وجود دارد، تصویری که از بدنش‌ دارد یا نگرانی‌های مرتبط با درس‌ها گستاخی را شروع کند.

اگر شما در حال برخورد با نوجوان گستاخ و بی ادب هستید، نگران نباشید! این مقاله نکاتی در اختیارتان قرار خواهد داد که به کمک آنها می‌توانید رفتار فرزند نوجوان‌تان را تغییر بدهید.

چه چیزی سبب گستاخی و بی‌ادبی نوجوانان می‌شود؟

قبل از اینکه به راه‌های اصلاح نوجوان بی‌ادب‌تان بپردازیم، بیایید نگاهی به علل ریشه‌ای این مشکل داشته باشیم:

* به یاد داشته باشید که اگر برای فرزندتان محدودیت‌های زیادی تعیین کنید، ممکن است ناخودآگاه مسبب ایجاد زمینه‌های رفتار بی‌ادبانه در او باشید. روح او که تشنه استقلال است، تاب قوانین و محدودیت‌های بیش از حد را نخواهد داشت و رنجشی که در او نسبت به شما ایجاد می‌شود، هر گونه احترامی را که در وجود او نسبت به شما بوده‌است، از بین می‌برد.

* لطفا درک کنید که فرزندتان احترام به دیگران را با دیدن رفتار والدین‌اش یاد می‌گیرد. اگر پسرتان ببیند که شما به همدیگر احترام نمی‌گذارید، او هم این عادت بد را قطعا برمی‌دارد.

برخورد با نوجوان گستاخ و بی ادب

چگونگی برخورد با نوجوان گستاخ و بی ادب

۱. بدانید که این اتفاق برای غالب بچه‌هایی که وارد سنین نوجوانی می‌شوند، رخ می‌دهد. یادتان باشد که با حفظ آرامش در موقعیت‌های دشوار می‌توانید او را کمک کنید که دوباره رفتار قبلی‌اش را از سر بگیرد.

۲. بسیار مهم است که در برابر گرایشات  و حالات نوجوان‌تان چطور واکنش نشان می‌دهید. حتی اگر فرزندتان بیش از حد بی‌ادبی می‌کند، شما آرامش‌تان را حفظ کنید.

بخوانید:۱۴ درمان خانگی سوء هاضمه در نوجوانان و بزرگسالان

۳. پسرتان برای کنار زدن محدودیت‌ها و مرزهایی که تعیین کرده‌اید، تلاش خواهد کرد. دقت کنید که نباید با او لج و لجبازی کنید. یادتان باشد که شما الگوی او هستید. او از شما یاد می‌گیرد که در موقعیت‌های مختلف چه رفتاری داشته باشد.

۴. روی رفتار غیرمحترمانه‌ او تمرکز کنید نه روی خودش. به جای اینکه انگشت اشاره‌تان را طرفش نشانه بروید یا بگویید که چطور جرات می‌کند چنین رفتاری داشته باشد، به او بگویید که رفتارش چه احساسی در شما ایجاد کرده‌است. احساس‌تان را با جمله‌ای مثل «من واقعا از رفتارت ناراحت شدم» بیان کنید.

۵. شما باید قوانین مشخصی برای شیوه گفتار و رفتار تعیین کنید. می‌توانید زمان تعیین کردن قوانین از نوجوان‌تان هم بخواهید حضور داشته باشد. به این ترتیب او درک می‌کند که خودش هم بخشی از این فرایند است.

مواردی که باید از آنها در برخورد با نوجوان گستاخ و بی ادب پرهیز کنید

* بحث و جدل کردن به ندرت تاثیر مثبتی دارد. زمانی که نوجوان‌تان خشمگین است، گفتن حرف‌هایی که در واقع منظور خاصی از آنها نداشته،‌ برایش آسان می‌شود. بهترین کار در این شرایط آرام ماندن است.

* اگر در تلاش هستید که یک موضوع دشوار را مطرح کنید، لازم است که در مورد انتخاب زمان مناسب بسیار محتاط باشید. زمان‌بندی نامناسب فرصت یک گفتگوی درست و اصولی را نابود خواهد کرد.

* در این سن پر از چالش او را دچار خفقان نکنید. روی رفتارتان دقت بیشتری داشته باشید و به او بفهمانید که همیشه می‌تواند به شما تکیه کند.

* حالت دفاعی به خود گرفتن نتیجه‌ای برای‌تان نخواهد داشت. با رفتار کنونی نوجوان‌تان همان طوری برخورد کنید که در زمان کودکی‌اش با کج‌خلقی‌ها و بهانه‌گیری‌هایش برخورد می‌کردید: همراه با آرامش و درک بالا!!

منبع: momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *