۹ مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز کودک

اگر می خواهید درباره تغذیه مناسب کودکان و نیز مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز کودک و رژیم غذایی کامل برای کودک بدانید ادامه مطلب را بخوانید.

۱. پروتئین‌ها

پروتئین‌ها به واسطه‌ی آمینواسیدهای موجود در خود، سازنده سلول‌ها هستند. پروتئین‌ها به مقادیر زیاد لازم هستند زیرا به مباره با عفونت، ایجاد ایمنی، انتقال اکسیژن، و … کمک می‌کنند. همچنین برخی از هورمون‌های مهم بدن را می‌سازند که مسئول تنظیم عملکردهای آن هستند. برای مثال، انسولین یک پروتئین است. بازسازی سلول در بدن‌های در حال رشد به لطف پروتئین صورت می‌گیرد. بنابراین پروتئین یکی از ضروری‌ترین مواد مغذی برای بدن هستند.

۲. چربی‌ها

چربی‌ها همیشه بد نیستند! در حالیکه چربی‌های اشباع (از منابعی مانند گوشت، شیر، پنیر) خیلی برای بدن بد نیستند و باید به طور متعادل مصرف شوند، چربی‌های غیراشباع (معمولا روغن‌های گیاهی) بیشتر مفیدند. چربی‌های ترانس از همه ترسناک‌ترند. به راحتی توسط بدن تجزیه نمی‌شوند و سطح کلسترول بدن را بالا می‌برند. چربی‌ها منبع انرژی هستند و به جذب ویتامین‌های حلال کمک می‌کنند.

۳. کربوهیدرات‌ها

ممکن است فکر کنید کربوهیدرات‌ها بد هستند، اما در واقع یک کودک به ۵۰٪ تا ۶۰٪ کالری از طریق کربوهیدرات نیاز دارد. با این حال، حتما این انرژی را از خوراکی‌های سالمی مانند برنج، جو، غلات، و … کسب کند نه از خوراکی‌های دارای قند مانند آبمیوه‌ها و تافی‌های شیرین.

۴. آهن

یکی از وظایف مهم آهن ان است که در انتقال اکسیژن به سلول‌های مختلف به خون کمک کند. آهن به تسفیه‌ی خون کمک می‌کند و به این ترتیب سبب می‌شود اعضای مختلف بدن اکسیژن دریافت کنند. همچنین در اثر کمبود مصرف آهن عوارض شدیدی مانند آنمی (کم‌خونی)، کاهش اکسیژن‌رسانی، و توقف رشد کودک شود.

9 مواد غذایی و ویتامین های مهم برای کودکان

۵. فیبر

فیبر به تنظیم حرکات روده کمک می‌کند، از تشکیل سلول‌های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند، و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

بنابراین جزو مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز کودک است.

بخوانید:۱۲ خوراکی که باعث بروز علائم رفلاکس اسید می‌شوند

۶. کلسیم

با این همه تبلیغات خمیردندان، حتما می‌دانید کلسیم برای داشتن دندان‌های سالم و قوی ضروری است. صنعت نوشیدنی‌های انرژی‌زای شیری هم باید اهمیت نقش کلسیم را برای داشتن استخوان‌های قوی و محکم،‌ روشن کرده باشد. همچنین برای انعقاد خون، انقباض ماهیچه‌ها، حفظ ضربان منظم قلب ، و … ضرورت دارد.

۷. فولات

فولات هم جزو مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز کودک است و می‌تواند مثل پروتئین‌ها به رشد سلول‌ها و رشد مغز کمک کند و از کم‌خونی جلوگیری کند.

۸. ویتامین آ

این ویتامین شاید یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها باشد، به تقویت بینایی کمک می‌کند ( به ویژه عملکرد چشم برای تنظیم با شدت‌های مختلف نور)، از عفونت جلوگیری می‌کند، سبب سلامت پوست می‌شود، و به رشد بدن کمک می‌کند.

۹. ویتامین سی

ویتامین سی برای بازسازی تمام زخم‌های بدن ضروری است. دیواره عروق خونی را تقویت می‌کند، ایمنی را بهبود می‌بخشد، ‌از عفونت جلوگیری می‌کند، سلول های بدن را با هم هماهنگ می‌کند، و زخم‌ها را بازسازی می‌کند.

منبع: momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *