۱۱ راه درمان و تسکین درد پرینه پس از زایمان

راه های درمان و تسکین درد پرینه بعد از زایمان چیست؟‌ کاهش درد پرینه بعد از زایمان از طریق استراحت و داروها چگونه است؟ ادامه این مطلب را بخوانید.

ناراحتی در ناحیه پرینه پس از زایمان یکی از مشکلات رایج بین مادران است. پرینوم ناحیه ظریفی بین واژن و مقعد است. زنانی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند باید فشار و کشش زیادی را در این ناحیه تحمل کنند. با فشار سر نوزاد به ورودی واژن، پزشک ممکن است برش کوچکی در ناحیه‌ی پرینوم ایجاد کند تا عبور نوزاد راحت‌تر شود. این فرایند جراحی اپیزیوتومی نام دارد.

بخوانید: درمان خانگی لکه های صورت + مواد غذایی مفید برای پوست بدون لکه

بعدا این برش را بخیه می‌زنند اما درد در این ناحیه تا زمان ترمیم احساس می‌شود. حتی اگر هیچ برش جراحی در طول زایمان در ناحیح پرینوم ایجاد شود، فرایند زایمان می‌تواند این ناحیه را نازک و متورم کند. تمام این‌ها منجر به درد پرینه می‌شود.

این درد موقتی است، و در نهایت زخم بهبود می‌یابد.

۱۱ راه برای درمان و تسکین درد پرینه

۱. ناحیه را تمیز نگه دارید

برای جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی، همیشه ناحیه پرینوم را تمیز نگه دارید. برای این منظور از آب گرم استفاده کنید تا مانع تحریک پوست شود. از جلو به عقب با ضربه زدن ناحیه را خشک کنید تا جایی برای رشد باکتری‌ها نماند. همچنین، نوارهای بهداشتی را با فواصل منظم تعویض کنید.

۲. حمام گرم

حدود ۲۰ دقیقه در یک وان یا تشت پر از آب گرم بنشینید طوری که باسن‌تان در آب غوطه‌ور باشد.

۳. کیسه یخ

مقداری یخ از آب تصفیه‌شده تهیه کنید و داخل دستکش‌های جراحی بگذارید. آن را روی ناحیه پرینوم قرار دهید تا درد را تسکین دهد. این کار فرایند ترمیم را نیز سرعت می‌بخشد.

درمان و تسکین درد پرینه

۴. استراحت کنید

پس از زایمان از فشار به ناحیه پایین بدن خودداری کنید. مدت طولانی سر پا نایستید یا ننشینید. به بغل تکیه بدهید تا فشار از ناحیه پرینوم برداشته شود.

۵. تمرین‌های کگل

این تمرین‌ها برای تقویت ماهیچه‌های لگن و بهبود گردش خون جهت تسریع فرایند ترمیم عالی هستند.

۶. کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم می‌تواند مقداری درد و ناراحتی ناحیه را تسکین دهد.

۷. لباس‌های زیر راحت بپوشید

از لباس‌های زیر نخی و گشاد استفاده کنید که اجازه می‌دهند هوا جریان داشته باشد و باعث خارش پوست نمی شوند. این امر به بهبود سریع جراحات کمک می‌کند.

۸. مایعات بنوشید

در صورت دشواری حرکات روده، مقدار زیادی آب بنوشید و خوراکی‌های مملو از فیبر مصرف کنید. این امر به رفع یبوست کمک کرده و از فشار بر ناحیه پرینوم جلوگیری می‌کند.

۹. زخم را باز بگذارید

اگر ترشحات واژینال دارید، در معرض هوا قرار دادن زخم برایتان دشوار خواهد بود. در این صورت هنگام دراز کشیدن از یک پد یک بار مصرف یا حوله استفاده کنید و بگذارید هوا بخورد.

۱۰. پدهای نخی

پدهای نخی سرد (در فریزر) آغشته به فندق افسونگر (نارون کوهی) را روی ناحیه قرار دهید.

۱۱. داروها

در صورتی که درد برایتان غیرقابل تحمل است، می‌توانید از داروهای مسکن مطابق با تجویز پزشک استفاده کنید. از مصرف داروهای بدون نسخه بدون مشورت با پزشک‌تان پرهیز کنید.

پس از زایمان، ملاقات مرتب با پزشک‌تان ضروری است تا مطمئن شوید که زخم‌های ناحیه پرینوم به خوبی در حال ترمیم هستند.

منبع: momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *