۹ درمان خانگی زخم بستر / زخم بستر خطرناک است؟

زخم بستر یکی از عوارض دردناک بیماری است که هم موجب ناراحتی مریض و هم اطرافیان می شود. در این مطلب درباره درمان خانگی زخم بستر بخوانید.

برای درمان خانگی زخم بستر می­توانیم از عسل، آلوئورا، شیر پاپایا،  برگ هماور، پودر زردچوبه، استفاده کنیم و رژیم غذایی شامل ویتامین- فیبر و آب را دنبال کنیم. زخم بستر، ضایعات و زخم­هایی هستند که طی مدتی خاص،  دچار خارش می­شوند و اطراف آنها  ورم می‌کند.

زخم بستر اگر در زمان مناسب درمان نشود، ممکن است به یک اختلال تهدیدکننده زندگی تبدیل شود. با تمیز و خشک نگاه داشتن محل زخم و همچنین تغییر وضعیت بدن به طور منظم در رختخواب، می­توان از این مشکل جلوگیری کرد.

بخوانید: انواع درمان های خانگی برای بیماری ها

انواع درمان خانگی زخم بستر

رژیم غذایی شامل ویتامین­ها

برگ هماور

پودر زردچوبه

آلوئه‌ورا

شیر انبه

رژیم غذایی شامل فیبرها

عسل

آب

رژیم غذایی شامل ویتامین­ها

کسانی که دچار زخم بستر یا  در بیمارستان بستری هستند و همچنین افراد سالمند برای جلوگیری  از گسترش زخم بستر باید تمام ویتامین‌های ضروری از قبیل ویتامین­های A، B، C، D  و E را در رژیم غذایی خود قرار دهند. روغن ویتامین E نیز باید برای استعمال در تمامی نقاط بدن آنها استفاده شود.

برگ هماور

مقدار مساوی از پودر برگ هماور و برگ درخت نارون را به صورت خمیر دربیاورید و سپس آن را بر روی پارچه­ای قرار داده و روی زخم بگذارید. استفاده از برخی گیاهان ممکن است در تمام کشورها به صورت یکسان مرسوم نباشد، بنابراین می­توان از گیاهان جایگزین که خواص درمانی مشابهی دارند نیز استفاده نمود.

پودر زردچوبه

برای ضد عفونی کردن محل زخم مفید است. می­توانید آن را به شکل اسپری روی زخم بپاشید.

۹ درمان خانگی زخم بستر

آلوئه‌ورا

محل زخم را می­توان با اسپری­های مرطوب کننده سالین که ژل آلوئه‌ورا هم دارند تمیز کرد تا مانع پیشرفت آن به نقاط دیگر بدن شود.

شیر پاپایا

باند را داخل شیر پاپایا فرو برده و سپس روی محل زخم قرار دهید. این عمل را سه مرتبه در روز انجام دهید تا زمانی که گوشت مرده از بین برود.

رژیم غذایی غنی شده با فیبر

ریشه چغندر، لوبیا، عدس، سبوس برنج و میوه­ها قطعا می­توانند فیبر لازم را برای بدن تامین کنند. ضمنا از مصرف گوشت و رژیم غذایی غنی از چربی باید خودداری کنید.

عسل

پوشاندن جای زخم با مقدار زیادی خمیر شکر ( خام) یا عسل، زخم را ضدعفونی می­کند. زیرا عسل قادر است میکروب­ها را به طور موثری از بین ببرد. توجه داشته باشید خمیر آن‌قدر رقیق نباشد که باعث تشدید بیماری گردد به جای آنکه آن را از بین ببرد.

فندق افسونگر و مر حجازی

زخم­ها را دو بار در روز با مخلوطی از این دو گیاه بشویید. عنبرسائل دارای خاصیت قابض است و مر مانند صمغ عمل می­کند.

آب

آب پوست را نرم می­کند و بافت­های مرده را از بین می­برد. بنابراین  آشامیدن هشت الی ده لیوان آب در روز توصیه می­شود.

 ترفندهایی دیگر برای درمان زخم بستر

بیماری که در بستر است باید به خاطر داشته باشد بطور منظم وضعیت خود را در بستر تغییر دهد. کارشناسان این تغییر وضعیت را هر دو ساعت یکبار برای بیماران توصیه می­کنند. آنها باید توجه داشته باشند که مصرف سیگار باعث خشکی و کم شدن ارائه‌ی خون در پوست می‌شود. مصرف نوشیدنی­های کافئین­دار از قبیل چای و قهوه نیز باید کاهش بیابد.

منبع: organicfacts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *