تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی : کافئین و اسپرم

کافئین یکی از پرمصرف ترین داروهای روانگردان در دنیا است. در مورد قهوه و اسپرم و تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی و این که کافئین چه تاثیری روی اسپرم دارد بخوانید.

بخوانید : راه های طبیعی افزایش اسپرم : برای تقویت اسپرم چه بخوریم ؟

اکثر افراد به این ماده اعتیاد دارند به طوری که صبح‌ها بدون آن نمی‌توانند روز خود را شروع کنند و برای از بین بردن خستگی و خواب آلودگی خود به کافئین روی می‌آورند. از آنجایی که کافئین بسیار پرمصرف است، دانشمندان مطالعات گسترده‌ای روی این ماده انجام می‌دهند. کافئین عملکرد ورزشکار را افزایش می‌دهد و همچنین قادر است نشانه‌های افسردگی را کم کند. کافئین منجر به افزایش فشار خون نیز می‌شود. به طور کلی تاثیرات این ماده پرطرفدار بسیار زیاد است.

تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی

مطالعات اخیری محققان روی کافئین انجام داده‌اند و دریافتند که رابطه‌ای بین کافئین و ناباروری مردان وجود دارد. محققان همچنین هشدار دادند مصرف کافئین در مردان می‌تواند شانس موفقیت آمیز بودن درمان ناباروری در زوج‌ها را از بین ببرد. البته لازم است بررسی‌های بیشتری انجام شود تا نقش این ماده در روند طبیعی باروری مشخص شود.

با این حال، محققان روی این موضوع مهم سلامتی یعنی رابطه کافئین و ناباروری مردان مطالعات قابل توجه‌ای انجام دادند. از همین رو گروهی از محققان ایتالیایی اخیرا شکاف اطلاعاتی را با یک بررسی اصولی پر کردند. آنها ۲۸ مطالعه مربوطه را که شامل ۲۰ هزار موضوع می‌شد با دقت بررسی و تحلیل کردند و مطالعات دقیقی در مورد اثرات کافئین روی کیفیت اسپرم و DNA اسپرم  انجام دادند. به طور کلی این نتایج برای مصرف کنندگان روزانه کافئین خوشایند بود.

تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی

تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم : کافئین چه تاثیری بر باروری دارد؟

در واقع محققان هیچ اثر نامطلوبی از کافئین روی حجم، تعداد، غلظت یا تحرک اسپرم پیدا نکردند. اما یکی از مطالعات نتیجه متفاوتی داشت و آنها دریافتند مردانی که بیشتر از ۴ فنجان در روز قهوه می‌نوشند، کافئین تاثیر نسبتا بالایی روی شکل اسپرم آنها می گذارد.

گفتنی است، مردانی که کمتر از ۳ فنجان قهوه در روز می‌نوشند نباید نگران این عادت خود باشند زیرا در باروری همسرشان تاثیری نخواهد داشت.

با این حال محققان بیان می‌کنند برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روزانه کافئین موجب آسیب به DNA اسپرم می‌شود. تصور می‌شود چنین آسیب‌هایی ممکن است منجر به افزایش میزان انحرافات ژنتیکی در کودکان شود.

تاثیر انواع نوشیدنی کافئین دار

لازم به ذکر است که تمام نوشیدنی‌های کافئین‌دار با هم برابر نیستند. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روزانه نوشیدنی‌های شیرین کافئین‌دارد تاثیر بیشتری بخاطر محتوای قندی روی ناباروری مردان دارند. چای و قهوه کم کالری به طور کلی مضر نیستند.

براساس شواهد علمی در حال حاضر، مردانی که در مصرف کافئین زیاده روی نمی‌کنند و میزان مصرف را رعایت می‌کنند، خطری در مورد ناباروری آنها را تهدید نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *