پیشگیری از سنگ کلیه :‌ راه های جلوگیری از سنگ کلیه

در مورد راه های پیشگیری از سنگ کلیه و درمان سنگ کلیه و چگونه سنگ کلیه نگیریم و درمان های طبیعی برای پیشگیری از سنگ کلیه بخوانید.

بخوانید: درمان سنگ کلیه در خانه : چگونه سنگ کلیه را در خانه درمان کنیم؟

سنگ‌های کلیه ذرات ریز و درشت تشکیل شده از نمک‌های اسیدی و مواد معدنی درون کلیه‌ها ساخته می‌شوند و می‌توانند به دیگر بخش‌ای دستگاه مجاری ادراری نفوذ کنند. سنگ‌های کلیه معمولا در اندازه‌های مختلفی وجود دارند. برخی از سنگ‌ها کوچک و به کمتر از ۸ میلی متر می‌رسند و برخی دیگر ممکن است با گذشت زمان بزرگ‌تر شوند و رشد کنند.

روش پیشگیری از سنگ کلیه

پیشگیری از سنگ کلیه

تحقیقات نشان می‌دهد از هر ۱۱ نفر ۱ نفر در آمریکا سنگ کلیه می‌گیرد. سنگ کلیه در بین مردان، کسانی که چاق هستند و افرادی که دیابت دارند شایع‌تر است.

روش خاصی برای پیشگیری از سنگ کلیه وجود ندارد به ویژه اگر کسی در خانواده سابقه سنگ کلیه دارد. رعایت برخی رژیم‌های غذایی و تغییر سبک زندگی می‌تواند تا حدود به کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه کمک کند.

روش‌های پیشگیری سنگ کلیه

بدن خود را پرآب نگه دارید

نوشیدن آب بیشتر یکی از بهترین روش‌های برای پیشگیری از سنگ کلیه است. اگر به مقدار کافی آب نمی‌نوشید خروجی ادرار شما کم می‌شود. حجم کم ادرار بدین معنی است که ادرار شما غلیظ است و ممکن است موجب سنگ کلیه شود. آبلیمو و آب پرتقال جز گزینه‌های خوب ومفید هستند. این دو نوشیدنی هر دو حاوی سیترات هستند که از سنگ کلیه جلوگیری می‌کند. از همین رو سعی کنید روزانه هشت لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می‌کنید و زیاد عرق می‌کنید یا سابقه سنگ کلیه در خانواده دارید آب زیاد بنوشید. رنگ ادرار باید شفاف و زرد کمرنگ باشد. اگر تیره و کدر است باید آب بیشتر بنوشید.

غذاهای کلسیم دار بیشتر بخورید

یکی از رایج‌ترین نوع سنگ کلیه، سنگ های کلسیم اگزالات است که اکثر افراد براین باورند در صورت داشتن این نوع سنگ کلیه باید کلسیم کمتر بخورند. اما این تصور اشتباه است و رژیم غذایی با کلسیم کم ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را در شما افزایش دهد.

با مشورت با پزشک از مکمل‌های کلسیم همراه با غذا استفاده کنید.

پیشگیری از سنگ کلیه : مصرف سدیم را کاهش دهید

رژیم غذایی غنی از سدیم می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهند، مصرف نمک فراوان مقدار کلسیم موجود در ادرار را افزایش خواهد داد و سنگ های کلیه زمانی شکل می گیرند که مواد شیمیایی، مانند کلسیم، در ادرار بیش از حد غلیظ شده و بلوری می شوند. این بلورها می توانند بزرگ شده و در نهایت عبور آنها از دستگاه ادراری می تواند شرایطی دردناک را رقم بزند. همچنین، برخی سنگ های کلیه به اندازه ای بزرگ می شوند که برای خارج کردن آنها به انجام عمل جراحی نیاز است.

پروتئین حیوانی کمتر بخورید

غذاهایی که پروتئین حیوانایی بالایی دارد اسیدی هستند و می‌توانند اوریک اسید را افزایش دهند. افزایش اسید ادرار ممکن موجب سنگ کلیه از نوع اوریک اسید و کلسیم اگزالات شود. از همین رو باید در مصرف گوشت‌های گاو، ماهی، مرغ احتیاط کنید.

از مکمل ویتامین C پرهیز کنید

مکمل‌های ویتامین C می‌توانند موجب سنگ کلیه به ویژه در مردان شوند. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت محققان پی برند، مردانی که مصرف مکمل ویتامین C آنها زیاد است بیشتر در خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار می‌گرفتند.

پیشگیری از سنگ کلیه : از درمان‌های گیاهی استفاده کنید

Chanca Piedra  که به سنگ شکن شناخته می‌شود، یک درمان گیاهی معروف محلی برای سنگ کلیه است. تصور می‌شود این گیاه به پیشگیری از ایجاد سنگ های کلسیم اگزالاتی کمک کند. همچنین تصور می‌شود این گیاه اندازه سنگ موجود را کاهش می‌دهد. از درمان های گیاهی با احتیاط استفاده کنید. این ها به خوبی برای درمان یا پیشگیری از سنگ های کلیه تنظیم نشده و همچنین به خوبی مطالعه نشده‌اند.

غذاهای سرشار از اگزالات کمتر بخورید

برخی از سنگ‌های کلیه از اگزالات تشکیل می‌شوند. اگزالات ماده ای است طبیعی که در غذاها یافت می‌شود و در ادرار با کلسیم ترکیب شده و سنگ‌های کلیه را تشکیل می‌دهد. محدودیت غذاهای سرشار از اگزالات ممکن است به پیشگیری از ایجاد سنگ های کلیه کمک کند. از جمله‌های غذاهای سرشار اگزالات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسفناج

سیب زمینی

شکلات

چای

چغندر

ریواس

سبوس گندم

کلسیم و اگزالات در لوله گوارشی قبل از رسیدن به کلیه با هم ترکیب می‌شوند، پس اگر غذاهای سرشار از اگزالات و سرشار از کلسیم همزمان خورده شوند ایجاد سنگ ها سخت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *