از بین بردن لکه‌ های پوستی :‌ چطور از شر لکه‌های پوست خلاص شویم؟

همیشه داشتن یک پوست صاف و بدون لک و جوش یکی از آرزوهای همیشگی خانم و آقایان است در این مطلب درباره از بین بردن لکه‌ های پوستی با مواد طبیعی بخوانید. 

مطمئنا نگاه کردن به آینه و دیدن لکه‌های ریز و درشت روی پوست صورت بسیار آزار دهنده است و دلتان می‌خواهد از شر آنها خلاص شوید. اگر لکه‌های پوستی ناشی از سن، آکنه، جای زخم و جوش دارید و بسیار از این موضوع ناراحت هستید باید بگوییم که برای خلاص شدن از آنها چندین گزینه پیش روی شما قرار دارد. برای درمان این لکه‌های پوستی می‌توانید از درمان‌های خانگی، پوشاندن آنها با آرایش، مراجعه به منخصص پوست و مراقبت‌های پوستی استفاده کنید. با این حال همانطور که می‌دانید مشکلات پوستی با توجه به نوع مشکلی که دارید زمان می‌برند تا خوب شوند اما ناامید نشوید زیرا اگر مراقبت‌های پوستی را درست انجام دهید خیلی زود نتیجه می‌گیرید.

یکی از راهکارهای مفیدی که می‌تواند به از بین بردن لکه‌های پوستی به شما کمک کند استفاده از درمان‌های خانگی و طبیعی است. این درمان‌ها علاوه بر تقویت پوست به از بین بردن لکه‌ها نیز کمک می‌کنند.

انواع راه‌های از بین بردن لکه‌ های پوستی

استفاده از آب آناناس برای روشن کردن پوست

اسید و آنزیم‌های موجود در آب آناناس به طور طبیعی می‌توانند موجب روشن کردن لکه‌ها و شاید خال‌های  قهوه‌ای می‌شود. از همین رو یک پنبه بردارید و آن را آغشته به آب آناناس کنید سپس پنبه را مستقیما به لکه‌های تیره صورت خود بزنید. اجازه دهید رو پوست خشک شود و بعد پوست خود را بشویید.

آب میوه ممکن است موجب حساسیت و تحریک پوست شما شود. از همین رو در صورتی که چنین اتفاقی افتاد از آن استفاده نکنید و به متخصص پوست مراجعه کنید.

اثر شگفت انگیز روغن گل مغربی(گل پامچال) برای لکه‌ها

شما می‌توانید از روغن گل مغربی برای کمرنگ کردن لکه‌های پوستی خود استفاده کنید. از همین رو مقداری از این روغن را با انگشت خود بردارید و روی لکه‌های قهوه‌ای پوست خود بزنید. این درمان را سعی کنید دو بار در روز تکرار کنید تا به مرور زمان لکه‌های پوستتان را روشن کند.

از بین بردن لکه‌ های پوستی

سعی کنید روغن را قبل از اینکه از دیگر محصولات آرایشی و پوستی استفاده کنید روی پوست خود بزنید. زمانی که روغن روی پوست خشک شد بعد می‌توانید از دیگر کرم‌های مراقبت پوست نیز استفاده کنید.

استفاده از ماسک ماست صورت برای روشن کردن لکه‌ها

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای برطرف کردن لکه‌های روی پوست استفاده از ماسک ماست است. اسید لاکتیک در محصولات لبنی می‌تواند به روشن کردن لکه‌های قهوه‌ای پوست، لکه‌های ناشی از سن و  خال کمک زیادی کند. از همین رو مقداری ماست تهیه کنید و آن را به پوست خود بزنید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه روی پوست بماند. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و بعد با حوله‌‌ای نرم پاک کنید. همچنین شما می‌توانید مقداری برابر ماست و عسل را با هم ترکیب کنید و به صورت بزنید و یا اینکه یک قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق غذاخوری جو دو سر و ۲ یا ۳ قطره عسل را با یکدیگر ترکیب کنید و این ماسک را روی صورت خود بگذارید.

استفاده از کرم یا سرم روشن کننده پوست برای از بین بردن لکه‌ های پوستی

هر روز صبح یا بعدازظهر بعد از اینکه صورت خود را می‌شویید از یک کرم یا سرم روشن کننده استفاده کنید. با توجه به دستورالعمل‌های روی کرم یا سرم عمل کنید. برچسب سرم و کرم را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که از یک یا بیشتر از یک مواد تشکیل دهنده روشن کننده درست شده است. از جمله این مواد تشکیل دهنده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هیدروکینون

ویتامین C

اسید آزلائیک

ترتینوئین

اسید کجیک

گفتنی است نباید از کرم‌های سفید کننده برای پوست خود استفاده کنید زیرا آنها به پوست شما آسیب می‌زننند. بهتر است از متخصص پوست مشورت بگیرید تا کرمی مطمئن به شما معرفی کند.

از رتینول یا آلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید

به دنبال کرم‌های پوستی باشید که حاوی رتینول یا هیدروکسی اسید باشند. این مواد تشکیل دهنده موجب بهبود عملکرد سلول‌ها می‌شود و می‌توانند به روشن کردن لکه‌های پوستی کمک زیادی کنند. این کرم را هر روز صبح یا بعدازظهر بعد از شستن صورت استفاده کنید. اگر کرم موجب حساسیت یا تحریک پوستتان شد دیگر از آن استفاده نکنید و به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از آلوئه ورا بری لکه‌های پوستی

اهمیت و خاصیت‌ گیاه آلوئه ورا برای پوست بر کسی پوشیده نیست و شما می‌توانید برای از بین بردن لکه‌های پوستی و تقویت پوست خود از آلوئه ورا استفاده کنید. از همین رو مقداری ژل آلوئه ورا برداری و پنبه‌ای را آغشته با ژل کنید و بعد مستقیم به لکه‌های روی پوست خود بزنید. اجازه دهید آلوئه ورا روی پوست شما خشک شود و سپس پوستتان را با آب سرد بشویید. این کار را سعی کنید دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که نتیجه ببینید و لکه‌هایتان کمتر شود.

شما می‌توانید ژل آلوئه ورا را مستقیم از داخل گیاه استخراج کنید هم می‌توانید این ژل را از داروخانه تهیه کنید فقط مطمئن شوید که ژل خالص ۱۰۰ درصد است. آیاد می‌دانید آلوئه ورا حاوی ماده‌ای به نام آلوئین است که می‌تواند رنگدانه‌های تیره پوست را از بین ببرد. به همین خاطر است که این گیاه برای رفع لکه‌های پوستی مناسب است.

شما می‌توانید علاوه بر درمان‌های خانگی از آرایش کردن یا همان میک اپ استفاده کنید.

استفاده از پرایمر برای آرایشی بهتر

اگر اهل آرایش کردن باشید حتما با پرایمر یا زیرساز آرایش آشناییت دارید. پرایمر در واقع یک بیس صاف و یکدست برای آرایش ایجاد می کند و با ترکیبات خود موجب می شود تا شما بتوانید آرایشتان را از صبح تا آخر شب حفظ کنید و حتی اگر تحرک شدیدی داشته باشید آرایش شما نریزد. از همین رو سعی کنید پرایمر را قبل ار هر آرایشی روی تمام پوست صورت بزنید بعد ۲ الی ۳ دقیقه صبر کنید تا پرایمر روی پوست خشک شود و بعد شروع به آرایش کنید. نیازی نیست حتما از پرایمر استفاده کنید اما می‌توان به شما این تضمین را بدهد که آرایشتان کل روز ثابت بماند و پوستتان صاف به نظر برسد.

استفاده از کانسیلر هلویی برای رنگ کردن لکه‌های قهوه‌ای

رنگ هلویی روشن برای پوست‌های روشن، هلویی متوسط برای پوست‌های با تناژ متوسط و یا رنگ پرتقالی برای پوست‌های تیر نیز انتخاب کنید. کانسیلر مناسب پوست خود را انتخاب کنید و مقداری از آن را روی لکه‌های تیره بزنید. این کار باعث می‌شود لکه‌های قهوه‌ای ناپدید شوند. رنگ هلویی قادر است تیرگی لکه را از بین ببرد.

بکار بردن فاندشین یا همان کرم پودر برای از بین بردن لکه‌ های پوستی

می‌توانید یک کرم پودر متناسب با رنگ پوست خود استفاده کنید. از یک اسفنج یا براش مخصوص میک اپ برای اعمال کردن یک لایه کرم پودر کمک بگیرید. شما همچنین می‌تونید از اصلاح رنگ نیز کمک بگیرید. به این صورت که ترفند تصحیح رنگ بر پایه شناخت رنگ و اصول علمی آن است. برخی افراد عیوب پوستی انواع مختلفی دارند مثل قرمزی، لکه‌های کبودی، رگ‌های نمایان، التهاب آکنه و هرگونه زردی و تیرگی که با تغییر رنگ در قسمتی از پوست خود را نشان می‌دهند. روش کار به این صورت است که ابتدا باید رنگ ناحیه معیوب را بشناسید و با رنگ متضاد آن که در چرخ رنگ در مقابل آن رنگ قرار می‌گیرد آن عیب را خنثی سازی کنید و آرایشی کامل و بدون نقص داشته باشید.

به طور مثال برای قرمزی پوست از تصحیح کننده‌هایی که رنگ سبز مایل به آبی دارند استفاده می‌شود و یا برای خنثی کردن لکه‌های زرد از کرم‌های بنفش کمک می‌گیریم که البته همه لکه‌های پوستی تن رنگی یکسانی ندارند و همیشه درصدی از خطا برای تصحیحرنگ در نظر گرفته می‌شود. اگر از تصحیح رنگ استفاده می‌کنید آن را قبل از بکار بردن کرم پودر استفاده نکنید. اگر از کانسیلر استفاده می‌کنید ابتدا کرم پودر را روی آن بزنید.

از یک کانسیلر با پوشش کامل استفاده کنید

کانسیلری را انتخاب کنید که متناسب با رنگ پوست شما یا یک درجه روشن‌تر است. سپس مقداری از آن را روی نقاط مختلف پوست بزنید و با کمک یک براش یا دست خود کرم را روی پوست پخش کنید. قبل از استفاده از پودر ۲ الی ۳ دقیقه صبر کنید تا کانسیلر خشک شود.

در پایان از پودر مات برای تنظیم آرایش استفاده کنید

در پایان آرایش می‌توانید از یک براش پودر برای یک لایه زدن پودر مات کننده به کل صورت استفاده کنید. این کار باعث می‌شود آرایش شما به مدت طولانی‌تر ثابت بماند. اگر می‌خواهید از پوشش بیشتری استفاده کنید، از یک پودر رنگی همانند رنگ کرم پودر خود استفاده کنید

اگر اهل آرایش کردن نیستید و نمی‌خواهید از مواد شیمیایی استفاده کنید می‌توانید به متخصص پوست مراجعه کنید و مشکل خود را با او در جریان بگذارید.

مراجعه به متخصص پوست و انتخاب بهترین گزینه درمان

متحصص پوست لکه‌های پوستی شما را معاینه می‌کند و تا علت لکه‌های پوستی‌تان را متوجه شود. پزشک با توجه به لکه‌هایتان بهترین درمان را به شما پبشنهاد می کند. زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید مطمئن هستید که از یک درمان موثر و ایمن استفاده می‌کنید.

بخوانید: آبدهی گلدان هنگام مسافرت : جلوگیری از خشک شدن گل در مسافرت

از پزشک در مورد کرم‌های روشن کننده پوست بپرسید

معمولا این محصولات حاوی هیدروکینون است که مانع ساخت ملانین در پوست شما می‌شود. سعی کنید کرم را چند ماه استفاده کنید تا نتیجه‌ای که مدنظرتان است را ببینید. دستورالعمل‌های پزشک برای استفاده از کرم را به دقت دنبال کنید. به مرور زمان متوجه می‌شوید که لکه‌ها در حال کمرنگ شدن هستند.

استفاده از میکرودرم ابریژن برای از بین بردن لکه‌ های پوستی

در طول این روش، پزشک متخصص پوست پوست شما را برای برداشتن لایه‌های آسیب دیده پوست لایه برداری می‌کند. این کار موجب جوانتر شدن پوست شما می‌شود و کمک می‌کند از شر لکه‌های تیره یا جوش و آکنه خلاص شوید. اگر پزشک میکرودرم ابریژن را به شما توصیه کند، پیش بینی می‌شود این درمان را هر ۲ هفته به مدت ۱۶ دوره تکرار کنید.

این روش ممکن است پوست شما را قرمز یا پوسته پوسته کند. اگر لکه‌های پوست شما به شدت تیره باشند ممکن است با این روش به طور کامل از بین نروند اما نسبت به قبل کمی روشن‌تر می‌شوند.

استفاده از پیلینگ شیمیایی برای رفع لکه‌های پوستی

متخصص پوست می‌تواند از تری کلرواستیک اسید یا فنول برای لایه برداری شیمیایی استفاده کند. این روش باعث از بین بردن سلول‌های آسیب دیده و صاف شدن پوست می‌شود. از همین رو از پزشک خود سوال کنید که آیاد استفاده از لایه برداری شیمایی به از بین بردن لکه‌های پوستی کمک می‌کند یا خیر.

معمولا بعد از لایه برداری ۱۴ تا ۲۱ روز طول می‌کشید پوست درمان شود. در طول این زمان، شما باید از پمادی که پزشک تجویزمی‌کند استفاده کنید. بعد از لایه برداری شیمیایی پوست شما بسیار حساس است بنابراین باید از آرایش کردن یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید. همچنین ممکن است بعد از این درمان قرمزی، خارش یا سوختگی را تجربه کنید.

استفاده از درمان لیزر برای رفع لکه‌‌ها، آکنه و جای جوش

در درمان لیزر از یک اشعه برای احیای مجدد پوستتان استفاده می‌شود که باعث کمرنگ شدن لکه‌های پوستی و جای جوش در یک یا دو جلسه درمان می‌شود.  همچنین درمان لیزر می‌تواند پس از چندین جلسه خال‌ها را نیز کمرنگ کند.

درمان لیزر ممکن است چند عوارض به همراه داشته باشید. این روش می‌تواند موجب تیره شدن موقت پوست شود اما خیلی زود از بین می‌رود.

درمان لیزر معمولا برای پوست‌های تیره و برنزه خوب عمل نمی‌کند.

استفاده از سرما درمانی برای از بین بردن لکه‌ های پوستی

یکی دیگر از درمان‌هایی که ممکن است پزشک پیشنهاد کند استفاده از سرما درمانی است. سرمادرمانی می‌تواند از نیتروژن مایع برای منجمد کردن سلول‌های پوستی که باعث لکه‌ها شده‌اند استفاده کند. این روش کمی ‌می‌تواند دردناک باشد اما نتیجه سریعی دارد. شما ممکن است بعد از درمان درد، تورم، قرمزی یا تاول‌های موقتی داشته باشید.با این حال این عوارض پس از مدتی بهبود می‌یابند.

افزون بر نکات و روش‌های درمانی که تاکنون گفته شد باید همیشه به فکر تمیزی و سلامتی پوست خود باشید تا از بروز لکه‌های بیشر جلوگیری کنید. در ادامه به برخی از نکات مراقبتی پوست می‌پردازیم.

صورت خود را دوبار در روز بشویید

سعی کنید پوست صورت خود را روزانه با تمیز کننده‌های صورت بشویید. پاک کننده صورت را به پوست بزنید و بعد با انگشت چند دقیقه‌ای پوست خود را ماساژ دهید بعد آن را با آب خنک بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.

کثیفی، عرق کردن و چربی اضافی روی پوست موجب لک و جوش می‌شوند.

از بین بردن لکه‌ های پوستی

درمان جوش با بنزوئیل پروکساید، سالیسیلیک اسید و رتینول

درمان جوش‌های صورت می‌تواند از بروز لکه‌های ناشی از جای جوش نیز جلوگیری کند. از همین رو استفاده از بنزوئیل پروکساید می‌تواند باکتری‌های که موجب جوش شده‌اند را از بین ببرد، در حالیکه سالیسیلیک اسید از شیوع دوباره جوش‌ها نیز جلوگیری می کند. رتینول نیز موجب پاک ماندن منافذ و محو شدن لکه‌های تیره نیز می‌شود. شما می‌توانید این مواد را در کرم‌های مخصوص آکنه یا لوسیون‌های شستشو صورت یا بدن پیدا کنید. ممکن است نیاز باد بیشتر از یک محصول را خریداری کنید تا تمام این مواد را برای پوست خود استفاده کنید. برچسب دستورالعمل روی محصولات را بخوانید و با دقت به آنها عمل کنید.

از کند جوش‌ها خودداری کنید

یکی از عادت‌های بدی که برخی افراد دارند این است تحمل دیدن جوش روی صورت خود را ندارند و فوری با دست سعی دارند آن را از روی صورت بردارند. از آنجایی که این کار وسوسه انگیز است، این کار باعث می‌شود جای جوش‌ها به صورت لکه روی صورت باقی بماند. در عوض می‌توانید از درمان‌های مخصوض جوش استفاده کنید و کمی صبر پیشه کنید تا آنها خودشان خوب شوند.

اگر واقعا جوش‌هایتان شما را آزار می‌دهند می‌توانید به متخصص پوست مراجعه کنید.

انتخاب محصولات مراقبتی غیر کومدون ساز

برخی محصولات پوست و مو می‌توانند موجب انسداد منافذ پوست و در نتیجه آکنه شوند. از همین رو زمانی که می‌خواهید از محصول آرایشی یا بهداشتی استفاده کنید برچسب روی محصول بخوانید و مطمئن شوید که غیر کومدون زا یا غیر آکنه زا هستند.

استفاده از ضد آفتاب با SPF 30

نور خورشید می‌تواند آسیب جدی به پوست شما وارد کند و موجل لکه‌های ناشی از سن و کک و مک شود. از همین مهم است در مواقعی که بیرون از خانه هستید از پوست خود محافظت کنید. شما می‌توانید از یک کرم‌های ضد آفتاب با SPF30 برای مراقبت روزانه پوست استفاده کنید. تا جایی که می توانید بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر بیرون نروید زیرا در این ساعت نور خورشید بیشتر می‌تابد.

هنگام بیرون رفتن می‌توانید از کلاه و دستکش استفاده کنید.

همشهری تندرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *