درمان اسهال در بارداری : راه درمان اسهال زن باردار

مشکلات گوارشی از قبیل یبوست و اسهال در دوران بارداری بسیار شایع است. برای درمان اسهال در بارداری و راه درمان اسهال زن باردار و درمان اسهال و دل پیچه در بارداری بخوانید.

از جمله عوامل مهمی که در بروز اسهال یا یبوست در دوران بارداری نقش دارند می‌توان به تغییر هورمون‌ها، تغییر رژیم غذایی و داشتن استرس اشاره کرد. به طور کلی زنان باردار ممکن است خیلی زیاد دچار اسهال شوند و اگر احتیاط نکنند موجب بروز مشکلات جدی‌تر می‌شود و ممکن است بدن دچار دهیدراته شدن شود.

بخوانید: علت اسهال چیست؟ | درمان اسهال | خطرناک بودن اسهال

اگر در دوران بارداری با چنین مشکلی رو به رو شوید باید به دنبال درمان‌هایی باشید که به جنین صدمه‌ای نزد و هر گونه دارویی را با مشورت پزشک مصرف کنید.

درمان اسهال در بارداری: علت رایج بودن اسهال در دوران بارداری

اگر در این دوران سه یا بیشتر سه بار در روز نیاز به اجابت مزاج دارید، می‌توان گفت که دچار اسهال شده‌اید. اسهال در دوران بارداری بسیار شایع است و نیاز به نگرانی نیست. با این حال، این نکته را باید در نظر داشته باشید اگر در دوران بارداری دچا اسهال شده‌اید بدین معنا نیست که به بارداری مربوط است و باید آن را نادیده بگیرید.

عوامل ایجاد کننده اسهال

ویروس

باکتری‌ها

آنفولانزای معده

انگل روده‌ای

مسمومیت غذایی

مصرف برخی داروها

شرایط خاصی از قیبل سندروم روده تحریک پذیر، بیماری کرون، بیماری سلیاک و کولیت زخمی نیز می‌توانند موجب اسهال شوند.

درمان اسهال در بارداری

درمان اسهال در بارداری : عوامل

تغییرات در رژیم غذایی

بسیاری از خانم‌ها زمانی که متوجه می‌شوند باردار هستند رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهند و ممکن است طبق دستور پزشک از خوردن برخی غذاها اجتناب کنند و به مصرف غذاهای جدیدتر روی بیاورند. این تغییر ناگهانی در مصرف و میزان غذا می‌تواند موجب ناراحتی معده و در نتیجه اسهال شود.

حساسیت‌های غذایی جدید

حساسیت‌های غذایی ممکن است یکی دیگر از تغییراتی است که در دوران بارداری تجربه می‌کنید. مواد غذایی که قبلا هرگز مشکلی در شما به وجود نمی‌آوردند اکنون در دوران بارداری ممکن است به این غذاها حساس شوید و موجب ناراحتی معده و در نتیجه اسهال در شما شوند.

قرص‌های پرینتال

مصرف ویتامین‌های پرینتال برای سلامتی مادر و رشد جنین بسیار مفید هستند. با این حال، مصرف این ویتامین‌ها ممکن است در برخی از زنان باردار موجب ناراحتی معده و اسهال شوند.

تغییرات هورمونی

هورمون‌ها ممکن است عملکرد سیستم گوارش شما را کند کنند که موجب یبوست می‌شود و همچنین امکان دارد تغییرات هورمون‌ها سیستم گوارش را تحریک‌ کند و موجب اسهال شود.

اسهال در سه ماه سوم دوران بارداری

هرچه به زمان به دنیا آوردن نوزاد خود نزدیک‌تر می‌شوید، اسهال سایع‌تر می‌شود. این موضوع ممکن است بخاطر این باشد که بدن‌تان در حال آماده شده برای به دنیا آوردن نوزاد است. اسهال لزوما بدین معنی نیست که جنین در یک دو روز آینده به دنیا می‌آید بنابراین در چنین مواقع استرس و نگرانی نداشته باشید. برخی از خانم‌ها به طور مکرر در سه ماه سوم دوران بارداری اسهال را تجربه می‌کنند، در حالیکه ممکن است برخی چنین تجربه‌ای نداشته باشند. تجربه هرکسی متفاوت است.

عوامل موثر برای درمان اسهال در بارداری

اگر در دوران بارداری دچار اسهال شدید و در مورد مصرف داروها نگران هستید. خبر خوب برای شما این است که در اکثر مواقع اسهال در این دوران بدون مصرف هیچ دارویی برطرف می‌شود. اما اگر اسهال ادامه داشت می‌توانید با چند روش مختلف این مشکل را درمان کنید.

به مشکل خود زمان بدهید: اکثر مواقع اسهال پس از چند روز برطرف می‌شود و دیگری نیازی نیست از داروی خاصی استفاده کنید. در مواقعی که اسهال شما بخاطر مسمومیت غذایی یا ویروس یا باکتری باشد معمولا زود اسهال تمام می‌شود. در چنین مواقعی باید بدن خود را هیدراته نگه دارید.

مصرف دارو

اگر اسهال شما بخاطر مصرف داروی خاصی باشد ممکن است بدن بعد از چند روز با آن دارو خودش را وقف دهد و اسهال متوقف شود. اما در مواقعی که اسهال ادامه داشت بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

درمان اسهال در بارداری : مراجعه به پزشک

اگر در دوران بارداری دچار اسهال شدید و بعد از دو یا سه روز متوقف نشد بهتر است یک قرار ملاقات با پزشک‌تان بگذارید و با او در مورد این مشکل مشورت کنید. پزشک معاینات فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است آزمایشاتی را تجویز کند تا متوجه شود چه چیزی موجب اسهال در شما شده است.

پرهیز از برخی غذاها

گروهی از غذاها هستند که در دوران بارداری باعث تشدید اسهال شوند. باید در چنین مواقعی از مصرف غذاهای پرچربف سرخ کردنی، غذاهای تند، شیر و لبنیات و غذاهای با فیبر بالا جلوگیری کنید.

هرگز در دوران بارداری که دچار اسهال می‌شوید از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید و بدون مشورت پزشک دارویی را تهیه نکنید. ممکن است با درمان‌های خودسرانه شرایط بدتر شود.

بدن را هیدراته نگه دارید

اگر در دوران بارداری یا هر موقع دیگری اسهالی را تجربه می‌کنید، بسیار مهم است که بدن خود را هیدراته نگه دارید. هنگام اسهال بدن مایعات زیادی را از دست می‌دهد از همین بدن دچار کم آبی می‌شود. این کم آبی در زنان باردار به سرعت اتفاق می‌افتد. زنان باردار حتی اگر دچار مشکلات گوارشی مانند اسهال نشوند باز هم بیشتر از دیگران به آب نیاز دارند. نوشیدن آب باعث می‌شود آب از دست رفتن بدن جبران شود. همچنین با مصرف برخی غذاها که درابتدای مطلب گفته شد می توانید ویتامین‌ها و مواد معدنی و الکترولیت‌های از دست رفته نیز جبران کنند.

اسهال طولانی مدت ممکن است باعث دهیدراته شدن(کم آبی) شود. اگر اسهال‌تان بیش از دو یا سه روز طول کشید، به پزشک خود مراجعه کنید. دهیدراته شدن شدید موجب مشکلات جدی‌تری در دوران بارداری می‌شود. از جمله نشانه‌های دهیدراته شدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نشانه های دهیدارته شدن و اسهال در بارداری

رنگ ادرار تیره می‌شود

خشکی دهان

تشنگی

کاهش میزان ادرار

سردرد

سرگیجه

شما می‌توانید از دهیدراته شدن در دوران بارداری با نوشیدن ۱۰ فنجان آب هر روز جلوگیری کنید. آب برای بسیاری از فرایندهای روزانه ی بدن ضروری است. هنگامی که آب می نوشید، ذخایر خود را دوباره پر می کنید. بدون آب کافی، بدن و اندام ها نمی توانند به درستی عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *