درمان یبوست کودکان :‌ روش های رفع یبوست در کودک

یبوست در کودکان نیز به اندازه بزرگسالان شایع است. درمان یبوست کودکان و روش های رفع یبوست و درمان های خانگی یبوست کودکان را بخوانید.

بخوانید: درمان یبوست طب سنتی : دمنوش های مفید برای درمان یبوست

یبوست در کودکان علاوه بر ناراحتی کودک باعث ترس او هم می‌شود و اگر فرزند شما فعالیت منظم روده ای نداشته باشه، سیستم ایمنی بدنش ضعیف شده و بدن رو در معرض ابتلا به بیماری قرار می‌دهد.

یبوست کودکان و درمان آن

تقریبا حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کودکان تحت تاثیر یبوست قرار می‌گیرند و از این بین کودکان نوپا و کودکانی که مدرسه نرفته‌اند بیشتر از همه به یبوست مبتلا می‌شوند. هنگامی که کودک شما شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، بسیار مهم است که به معده و روده آن فشار زیادی وارد نکنیم و هر نوع غذایی را به آن ها ندهیم زیرا ممکن است آن ها به سادگی دچار یبوست می شوند. بسیاری از والدین در زمان یبوست کودکان و نوزادان، به سراغ داروهای شیمیایی می روند در حالی که بیشتر آن ها دارای عوارض جانبی می باشند.

درمان یبوست کودکان

نشانه های یبوست کودکان

حرکت رود تنها دوبار در هفته

مدفوع سخت و خشک

حرکات رود دردناک

مشاهده خون در مدفوع

دردهای شکمی شدید

ترس از رفتن به دستشویی

درمان یبوست کودکان

اگر متوجه شدید که کودکان به یبوست مبتلا شده است، می‌توانید با روش‌های امن و طبیعی به درمان سریع او کمک کنید. در ادامه با برخی از راه‌حل‌ها آشنا می‌شوید.

آبمیوه‌های طبیعی انگور سفید، هلو و آلوبخارا

توصیه می‌شود در چنین شرایطی به کودکان به میزان ۱۱۸ تا ۱۷۷ میلی لیتر از این آب میوه‌هایی که گفته شد بدهید. آبمیوه بخاطر وجود قندی به نام سوربیتول که به خوبی هضم نمی‌شود و در مدفوع می‌ماند تخلیه روده را افزایش می‌دهد. این ماده مایع را در مدفوع نیز افزایش می‌دهد و باعث می‌شود مدفوع راحتر و نرم‌تر بیرون خارج شود.

ماساژ شکم

برای نوزادان و کودکان نوپا، ماساژ دادن شکم و حرکنت دوچرخه انجام دادن پاهایشان می‌تواند به عبور مدفوع کمک بسیاری کند. شما همچنین می‌توانید سوراخ مقعد را با انگشت خود ماساژ دهید یا به آرامی یک گوش پاکن تمیز وارد مقعد کنید تا موجب تحریک حرکات روده شود. این اقدامات امن هستند و به کودک زیاد آسیب نمی‌رساند.

افزایش مصرف آب (برای کودکان زیر ۱ سال)

آب بدن را هیدراته نگه می‌دارد و موجب عبور راحت و نرم‌تر مدفوع می‌شود. دریافت کافی آب می‌تواند یبوست را پیشگیری و یا درمان کند.

افزایش فیبر

همه ما غذاها فرآوری شده را می‌شاسیم. غذاهایی با چربی بالا و عادت‌های غذایی ناسالم می‌توانند یکی موجب مشکلات سلامتی بسیاری از جمله یبوست شوند. برای استفاده از یک رژیم غذایی غنی از فیبر، باید از میوه و سبزیجات هر روز استفاده کنید و از همه مهم‌تر در کنار آنها مقداری زیادی آب بنوشید.

درمان یبوست کودکان : به کودک فرصت بیشتر بدهید

هر یکی دو ساعت کودک خود را به دستشویی ببرید و برای راضی کردن او می‌توانید با شیوه‌های مختلف مانند جایزه گرفتن او را وادار کنید به دستشویی برود. در چنین مواقعی هرگز با تهدید و زود از کودک نخواهید دستشویی کند.

گفتنی است هر کدام از این درمان‌هایی که گفته شد ممکن است با توجه به وضعیت کودک نتیجه زود یا دیرهنگام داشته باشد.

هنگامی که کودک‌تان مبتلا به یبوست سعی کنید بدون تجویز پزشک دارویی به او ندهید. در ادامه به شما می‌گوییم که در چنین مواقعی چه چیزی بهتر است به کودک داده شود.

پربیوتیک‌ها

پربیوتیک‌ها اغلب برای بیماری کودکان  به ویژه در زمان مصرف آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود. این مواد به حفظ باکتری‌های مفید در معده کمک می‌کنند زیرا آنتی بیوتیک‌ها با همه باکتری‌ها مبارزه می‌کنند. باکتری‌ها مفید به حرکات منظم روده کمک بسیاری می‌کنند.  از همین رو برخی مطالعات نشان می‌دهد که پربیوتیک‌ها در درمان یبوست موثر هستند.

درمان یبوست کودکان : شیاف

شیاف به تحریک عضلات مقعد برای تشویق حرک روده کمک می‌کند اما برخی کودکان با آن راحت نیستند و در هنگام استفاده از شیاف مقاومت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *