برای درمان یبوست چه بخوریم : درمان های سریع و خانگی برای یبوست

برای درمان یبوست چه بخوریم ؟ برای رفع یبوست چه خوراکی هایی مفید است؟ درمان خانگی و سریع یبوست چیست؟ مواد غذایی مفید برای رفع یبوست.

این عارضه گوارشی می تواند ناشی از عادت‌های غذایی، انتخاب‌های سبک زندگی، مصرف برخی داروها یا بیماری‌ها باشد. در اکثر موارد علت یبوست‌های مزمن در بسیاری از افراد ناشناخته است. یبوست زمانی رخ می‌دهد که بیماری هفته یک یا دو بار بیشتر حرکت روده ندارد. با این حال یبوست می‌تواند موجب نشانه های نارحت کننده‌ای از قبیل دردهای شکمی، مدفوع سخت و خشک و بی حالی شود. متاسفانه یبوست تاثیر منفی بر زندگی و همچنین سلامت ذهن و جسم دارد.

بخوانید: درمان یبوست طب سنتی : دمنوش های مفید برای درمان یبوست

روش‌های درمان بسیاری برای یبوست وجود دارند. برخی افراد با درمان‌های خانگی مشکلشان رفع می‌شود و برخی ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک و در شرایط خیلی حاد نیاز به عمل جراحی داشته باشند.

در ادامه قصد داریم به معرفی چند درمان خانگی و طبیعی برای رهایی از یبوست می‌پردازیم.

برای درمان یبوست چه بخوریم

نوشیدن آب را فراموش نکنید

دهیدارته شدن یا همان کم آبی ممکن است موجب یبوست شود. از همین رو برای پیشگیری ز این مشکل باید به مقدار کافی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.  مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن نوشیدنی‌های گاز دارد مانند نوشابه ممکن است یبوست را بدتر کنند از همین رو توصیه می‌شود از این نوشیدنی‌ها استفاده نکنید.

فیبر بیشتر بخورید

اغلب به افرادی که مبتلا به یبوست هستند گفته می‌شود میزان فیبر بیشتری مصرف کنند. زیرا فیبر می‌تواند غلظت و حجم حرکات روده را افزایش دهد و موجب عبور راحتر مدفوع می‌شود. برخی مطالعات نشان می‌دهند اگر چه فیبر موجب تسریع حرکت روده می‌شوند اما روی دیگر نشانه‌های یبوست مانند درد یا نفخ اثر ندارد. فیبرهای غذایی بسیاری وجود دارند اما به طور کلی آنها به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند.

فیبرهای محلول که در سبوس جو، آجیل، لوبیا، عدس و همچنین میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند و فیبرهای نامحلول که بیشتر در خوراکی‌هایی چون سبزیجات، دانه‌های کامل و سبوس گندم وجود دارند.

به طور منظم ورزش کنید

مطالعات نشان می‌دهند که ورزش و تمرین روی حرکات روده تاحدودی تاثیر بگذارد و نشانه‌های یبوست را کاهش دهد. با این حال به بیماران مبتلا به یبوست توصیه می‌شود منظم پیاده روی کنند.

برای درمان یبوست چه بخوریم : قهوه بنوشید

برای برخی افراد، قهوه می‌تواند دفعات رفتن به دستشویی را افزایش دهد. به این دلیل که قهوه عضلات در سیستم گوارش شما تحریک می‌کند. در واقع یکی از مطالعات نشان می‌دهد که قهوه کافئین دار می‌تواند روده را به همان شیوه‌ای که غذا می‌تواند تحریک کند. قهوه همچنین شامل میزان کمی فیبرهای محلول است که به پیشگیری و درمان یبوست کمک می‌کند.

مصرف برگ سنا، یک ملین گیاهی

برگ سنا یک گیاه ملین است معمولا برای رهایی از یبوست استفاده می‌شود. این گیاه به راحتی قابل دسترس است. سنا شامل  ترکیبات گیاهی به نام گلیکوئید ها است که باعث تحریک اعصاب در روده و سرعت حرکت روده شما می شود. استفاده از سنا معمولا برای زنان باردار و کسانی که بیماری خاص دارند توصیه نمی‌شود.

غذاها و مکمل‌های پربیوتیک‌دار مصرف کنید

پربیوتیک‌ها می‌توانند به جلوگیری از یبوست کمک کنند. افرادی که یبوست مزمن دارند سطح باکتری‌های روده آنها دچار عدم تعادل می‌شوند و غذاهای پربیوتیک‌ می‌توانند این موجب تعادل باکتری‌ها و جلوگیری از یبوست شود. ماست یک پربیوتیک است که خوردن آن توصیه می‌شود.

سیترات منزیم را امتحان کنید

در مواقعی که دچار یبوست می‌شوید می‌توانید از مکمل منیزیم سیترات استفاده کنید. مصرف مکمل منیزیم سیترات می تواند در برابر یبوست کمک کند. می توان این دارو را بدون تجویز پزشک هم تهیه کرد.

برای درمان یبوست چه بخوریم : آلو بخورید

آلو یکی از درمان‌های طبیعی موثر برای یبوست محسوب می‌شود. آلو دارای گلوسیتول     ( قند الکلی) است که دارای اثر ملین است. آلو می تواند یک درمان بسیار موثر برای یبوست باشد.

برای درمان یبوست چه بخوریم

از خوردن لبنیات پرهیز کنید

برخی از افراد به علت عدم تحمل لبنیات یا لاکتوز موجود در آن ممکن است به یبوست دچار شوند. اگر با مصرف لبنیات مشکل دارید، سعی کنید آن را برای مدت کوتاهی حذف کنید تا ببیند آیا این روش برای درمان یبوست شما موثر است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *