درمان دارویی سنگ کلیه : قرص های درمان سنگ کلیه

همانطور که می‌دانید سنگ کلیه یکی از مشکلات سلامتی رایج است. درمان دارویی سنگ کلیه و قرص های درمان سنگ کلیه را در ادامه بخوانید. جا به جایی این سنگ‌ها می‌تواند به شدت دردناک باشد و متاسفانه افرادی که سنگ کلیه را تجربه می‌کنند احتمال دوباره بازگشت این مشکل در آنها بیشتر است. اما همیشه شما می‌توانید با تغذیه مناسب و سبک زندگی سالم نه تنها از سنگ کلیه بلکه از بسیاری بیماری‌ها نیز پیشگیری کنید.

بخوانید: برای سنگ کلیه چی بخوریم ؟ : مواد غذایی مفید برای سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست؟

بهتر است ابتدا کمی در مورد سنگ کلیه صحبت کنیم و بدانید اصلا این سنگ چه چیزی است. سنگ کلیه ذرات کوچک و سختی هستند که از نمک و مواد معدنی ساخته شده و در داخل گلیه ایجاد می‌شود.  سنگ کلیه دلایل گوناگونی دارد و می‌تواند روی هر یک از بخش‌های دستگاه ادراری از کلیه‌ها تا مثانه اثر بگذارد که در عادی ترین حالت، ادرار غلیظ شده امکان کریستالی شدن و چسبیدن مواد معدنی به یکدیگر را فراهم می سازد. حرکت و عبور سنگ کلیه غالباً با درد همراه است.

علامت درد سنگ کلیه

درمان دارویی سنگ کلیه

به طور معمول درد از ناحیه پهلو و یا کمر دقیقاً در زیر دنده ها شروع می‌شود و به سمت تحتانی شکم و یا لگن حرکت می‌کند، زمانیکه سنگ وارد مجاری ادراری می‌شود شدت درد تغییر می‌یابد. اما سنگ‌ها معمولا نمی‌توانند آسیبی وارد کنند اگر به موقع و زود تشخیص داده شوند. با توجه به موقعیت فرد ممکن است سنگ کلیه با داروهای مخصوص که پزشک تجویز می‌کند و نوشیدن مقدار زیادی آب بهبود یابد و دفع شود. در دیگر شرایط برای مثال، اگر سنگ در دستگاه ادراری مستقر شود با عفونت ادراری همراه می‌شود و در برخی مواقع نیاز به عمل جراحی برای خارج کردن سنگ وجود دارد.

درمان دارویی سنگ کلیه

سنگ کلیه درمان‌های مختلفی دارد. برخی سنگ‌ها که کمتر از چند میلی متر هستند با درمان‌های گیاهی و طبیعی معمولا رفع می‌شوند اما برخی سنگ‌های بزرگتر نیاز به دارو و در مواقع اوژانسی نیاز به عمل جراحی دارند.

اکثر سنگ‌ها در نهایت از کلیه وارد مثانه و از طریق مجاری ادراری دفع می‌شوند. نوشیدن مقدار زیاد مایعات به دفع سنگ کلیه کمک بسیاری می‌کنند. اما در مواقعی که بیمار درد خفیفی را تحمل می‌کند پزشک معمولا داروهایی را برای او تجویز می‌کند که به کاهش درد وبعضا به دفع سریع سنگ کلیه کمک زیادی می‌کند.

گفتنی است از آنجایی که درد سنگ کلیه بسیار شدید باشد نیاز فوری مراجعه به پزشک است و بیماری به تشخیص پزشک ممکن است برای بیرون آوردن سنگ تحت عمل جراحی قرار گیرد.

قرص های درمان سنگ کلیه

برای کاهش درد معمولا از داروهایی مانند ایبوپروفن استفاده می‌شود،  اما بسیاری از بیماران برای کنترل درد نیاز به داروی قوی‌تری دارند. از آنجا که حالت تهوع و استفراغ می‌تواند موجب افزایش درد سنگ کلیه شود دارو برای درد به صورت داخل وریدی  تجویز شود. از جمله این داروها می‌توان به ایبوپروفن، کتورولاک و ترامادول اشاره کرد.

نیفدیپین و تامسولوزین

نوعی دیگری از داروها وجود دارند که برای عبور سریع سنگ کلیه ممکن است پزشک تجویز کند.  مسدود کننده های مجرای کلسیم و مسدود کننده های آلفا دو دسته از داروهایی هستند که باعث تسریع حرکت سنگ از کلیه می شوند با آرام کردن اسپاسم مثانه. داروهایی که به طور موفقیت آمیز برای درمان سنگهای کلیه مورد استفاده قرار می گیرند می‌توان به نیفدیپین و تامسولوزین اشاره کرد. گفتنی است سنگ‌هایی که در برابر این داروها هیچ واکنشی از خود نشان ندهند و دفع نشوند باید تحت عمل جراحی قرار گیرند. از جمله شایع‌ترین روش‌های جراحی می‌توان یورتروسکوپی با لیت تریپسی لیزر نام برد. در این روش جراح از یک محدود کوچک برای رسیدن به سنگ و لیزر برای شکستن سنگ و یک سبد کوچک برای از بین بردن تکه‌های سنگ استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *