عرقیات موثر در درمان سنگ کلیه : درمان سنگ کلیه با عرقیجات گیاهی

عرقیات موثر در درمان سنگ کلیه و عرق خارخسک برای سنگ کلیه و عرق خارشتر برای سنگ کلیه و نحوه خوردن عرقیات گیاهی برای سنگ کلیه.

سنگ کلیه ذرات کوچک و سختی هستند که از نمک و مواد معدنی ساخته شده و در داخل گلیه ایجاد می‌شود.  سنگ کلیه دلایل گوناگونی دارد و می‌تواند روی هر یک از بخش‌های دستگاه ادراری از کلیه‌ها تا مثانه اثر بگذارد که در عادی ترین حالت، ادرار غلیظ شده امکان کریستالی شدن و چسبیدن مواد معدنی به یکدیگر را فراهم می سازد. حرکت و عبور سنگ کلیه غالباً با درد همراه است. به طور معمول درد از ناحیه پهلو و یا کمر دقیقاً در زیر دنده ها شروع می‌شود و به سمت تحتانی شکم و یا لگن حرکت می‌کند، زمانیکه سنگ وارد مجاری ادراری می‌شود شدت درد تغییر می‌یابد. اما سنگ‌ها معمولا نمی‌توانند آسیبی وارد کنند اگر به موقع و زود تشخیص داده شوند. با توجه به موقعیت فرد ممکن است سنگ کلیه با داروهای مخصوص که پزشک تجویز می‌کند و نوشیدن مقدار زیادی آب بهبود یابد و دفع شود. در دیگر شرایط برای مثال، اگر سنگ در دستگاه ادراری مستقر شود با عفونت ادراری همراه می‌شود و در برخی مواقع نیاز به عمل جراحی برای خارج کردن سنگ وجود دارد.

بخوانید: علایم دقیق سنگ کلیه :‌ انواع سنگ کلیه و علائم آن را بشناسید

مواد مضر و مواد مفید برای سنگ کلیه

افرادی که یک بار سابقه سنگ کلیه را داشته باشند احتمال دارد که دوباره به این مشکل دچار شوند. سنگ کلیه می‌تواند علت‌های مختلفی اعم از کم تحرکی، مصرف کم مایعات تا پرکاری تیروئید و عادت‌های غذیی داشته باشد. اولین توصیه که به این بیماران می‌شود این است که باید آب زیاد بنوشند. همچنین افرادی که از سنگ کلیه رنج می‌برند بهتر است از مصرف ریواس، تره‌فرنگی، اسفناج، نوشابه‌ها، بادام‌زمینی، آجیل، شکلات، مواد کافئین دار، گوشت و پروتئین‌های حیوانی خودداری کنند و به جای آن هندوانه، خیار، شاهی، آلو، ترب، تربچه، گریپ‌فروت، کرفس، جعفری، نعناع، مارچوبه، مرزه و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ‌های ادراری استفاده کنند. مطالعات نشان می‌دهد آب لیمو و آب پرتقال از آنجایی که دارای سیترات هستند از تشکیل سنگ جلوگیری می‌کنند. بنابراین توصیه می‌شود که این دو نوشیدنی را بیشتر استفاده کنید.

درمان‌های طبیعی و گیاهی همیشه یک راه موثر و امن هستند که با اطمینان می‌توانید از آنها استفاده کنید. طب گیاهی و سنتی از قدیم تاکنون جایگاه ویژه‌ای در درمان بسیاری از امراض داشته‌اند. شما نیز می‌توانید برای درمان سنگ‌های خفیف و کوچک کلیه از گیاهان و عرقیجات آنها نیز استفاده کنید.

عرقیات موثر در سنگ کلیه

در ادامه قصد داریم به معرفی چند عرقیات معجزه آسا برای درمان سنگ کلیه بپردازیم.

عرقیات موثر در درمان سنگ کلیه

عرق خارخسک

خارخسک یکی از گیاهان شناخته شده‌ای است که خواص بیشماری دارد. گیاه خارخاسک از خانواده اسفندها است و قسمت مورد استفاده این گیاه میوه، دانه، برگ، ریشه و گاهی تمام قسمت‌های گیاه است و اغلب، تمام میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. خارخاسک یا خارخسک در طب سنتی، خواص درمانی متفاوتی چون دفع سنگ کلیه و مثانه و رفع التهاب مجاری ادراری دارد. این گیاه همچنین برای درمان دیابت استفاده می‌شود. نوشیدن عرق خارخاسک می‌تواند موجب دفع سنگ کلیه و مجاری ادراری شود. این گیاه از نظر طبیعت گرم و خشک بوده و مسکن درد مثانه، افزاینده اسپرم محسوب می‌شود.

گفتنی است از آنجایی که این عرق برای جنین ضرر دارد و موجب سقط جنین می‌شود از همین رو مصرف آن برای زنان باردار ممنوع است و زیاده روی در مصرف آن ممکن است موجب سردرد شود.

عرق خارشتر

در برخی مواقع با تشخیص نادرست سنگ کلیه، رژیم‌های نادرستی به بیماران تجویز می‌شود. جالب است بدانید در طب سنتی با توجه به تشخیص نوع سنگ کلیه و مزاج فرد بیمار درمان آن هم متفاوت خواهد بود. در طب قدیم و سنتی از عرق خارشتر برای پیشگیری و دفع سنگ کلیه مورد استفاده قرار می‌گرفت. عرق خارشتر می‌تواند سنگ کلیه با منشاء اگزالات کلسیم را دفع کند و همچنین برای دردهای کلیوی و عفونت‌های کلیه مفید است. مقدار مصرف این عرق برای بزرگسالان و کودکان متفاوت است.

عرقیات موثر در درمان سنگ کلیه : نحوه خوردن خارشتر

بزرگسالان باید روزی سه بار یک لیوان عرق خارشتر قبل از غذا میل کنند.

کودکان باید روزی سه بار نصف لیوان از این عرق را قبل از غذا میل کنند.

به طور کلی نوشیدن عرق خارشتر برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه هستند نیز مناسب است.

One thought on “عرقیات موثر در درمان سنگ کلیه : درمان سنگ کلیه با عرقیجات گیاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *