از بین رفتن ارزش مواد غذایی : راه های حفظ مواد مغذی خوراکی ها

همیشه به خودم افتخار می‌کردم که بچه‌هایم را از همان روزهای اول با مواد غذایی مغذی آشنایی کرده‌ام و عاشق خوردن سبزیجات و میوه هستند، و هروقت گرسنه می‌شوند به جای چیپس یا شکلات یک سیب یا پرتقال برمی‌دارند. اما اخیرا متوجه شکافی در رشد آن‌ها شدم.

بخوانید: چطور بدون غذاساز آشپزی کنیم

قد و وزن هردوی آن‌ها اندکی کمتر از سطح مطلوب بود و این مرا گیج کرده بود. به نظر نمیرسید رژیم آن‌ها مشکلی داشته باشد پس چرا این اتفاق افتاده بود؟ پس از اندکی تحقیق متوجه شدم حتی خوراکی‌های مغذی، در صورت عدم مصرف درست و کافی، ممکن است برای رسد کودک کافی نباشند.

فرایند از بین رفتن ارزش مواد غذایی

می دانستید میوه‌ها و سبزیجات مقداری از مواد مغذی خود را پیش از مصرف و در مارحل مختلف از دست می‌دهند؟ بله به محض چیدن این فرایند کاهش ارزش تغذیه‌ای شروع می‌شود. چطور؟ به سه طریق ساده:

۱. از بین رفتن ارزش مواد غذایی از طریق تنفس

گیاهان هم مثل ما تنفس می‌کنند. وقتی چیده می‌شوند مرگشان آغز می‌شود و دیگر برای تنفش به گیاه مادر وابسته نیستند و اکسیژن سلول‌های درون خود را مصرف می‌کنند. همین امر سبب از دست رفتن مواد مغذی می شود. پس بهتر است سریع‌تر آن‌ها را مصرف کنید.

۲. ارزش مواد غذایی در طول پخت

پس از پختن یا پوست کندن میوه و سبزیجات ارزش تغذیه‌ای آن‌ها کاهش می‌یابد. یک سبک پخت و پز سالم می‌تواند بیشتر آن‌ها را حفظ کند. بخارپز کردن کردن عالی است. سبک‌های پخت و پز ناسالم را در زیر می‌بینید:

  • پختن در آب جوش: مواد مغذی محلول و ویتامین سی از دست می‌رود.
  • گریل کردن و کباب کردن: ویتامین ب از دست می‌رود (همچنین گریل ممکن است باعث ایجاد سرطان شود).
  • مایکروویو به خاطر زمان پخت کوتاه‌تر می‌تواند بیشتر مواد مغذی را حفظ کند اما سبب از دست رفتن ویتامین سی می‌شود.
  • بریان کردن و پختن در فر می‌تواند سبب از دست رفتن ویتامین ب شود و در مواردی چربی‌های ترانس را بیفزاید.
  • سرخ کردن در روغن‌های ناسالم، به مدت طولانی، یا با روغن کهنه می‌تواند سبب سرطان می‌شود (به دلیل مواد سرطان‌زایی چون آلدهیدها).

۳. از طریق فریز کردن

فریز کردن تنها در صورتی بر مواد مغذی اثر می‌گذار که تازه نباشند. اگر سبزیجات و میوه‌ها سریعا بعد از چیده شدن فریز شوند مواد مغذی خود را از دست نمی‌دهند.

مواد مغذی چطور در سال‌های ابتدایی بر رشد تاثیر می‌گذارند؟

یک کودک دارای سوءتغذیه می‌تواند به مشکلات رشد دچار شود. اما راهی برای اصلاح آن وجود دارد. با دادن مواد مغذی درست به یک کودک می‌توان فردی سالم را پرورش داد. تغذیه خوب در کودکی چه کمکی می‌کند؟ در سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی، سلول‌های بدن کودک بسیار تازه هستند. فرایند پیر شدن سلول‌ها آهسته‌تر است و از این رو با بهترین پتانسیل خود عمل می‌کنند. با بزرگ شدن او، سلول‌ها سریع‌تر پیر می‌شوند. یعنی اگر مواد مغذی درست در سن پایین فراهم شود سلول‌ها می‌توانند این مواد مغذی را به خوبی پردازش کنند و به رشد و توسعه‌ی کلی بدن کمک کنند.

در صورت عدم دریافت مواد مغذی درست در سن پایین، رشد مغز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اسید داکوساگزنئوئیک (DHA)، یک اسید چرب امگا-۳، برای تولید سیناپس‌های قوی و سریع لازم است. این امر به تسهیل فرایند یادگیری و ذخیره اطلاعات به مدت طولانی‌تر کمک می‌کند.

کمیته دائمی سازمان ملل برای تغذیه می‌گوید: حتی در شرایط خفیف یا متوسط، رشد متوقف شده ناشی از تغذیه ضعیف با عملکرد آکادمیک ضعیف و ظرفیت ذهنی پایین در ارتباط است.

همچنین به گفته دکتر دیوید ای. بارت و دکتر ماریان رادکی-یارو، کودکان با نرخ تغذیه‌ای پایین‌تر مشکلات بیشتری در فعالیت اجتماعی دارند و نمی‌توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

منبع: momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *