درمان خانگی حالت تهوع بدون دارو + درمان حالت تهوع دائمی

حالت تهوع اختلالی است که بیشتر آدم‌ها با آن آشنا هستند. برای شناخت انواع درمان خانگی حالت تهوع بدون دارو و درمان حالت تهوع دائمی ادامه مطلب را بخوانید.

این اختلال ابدا خوشایند نیست و در موقعیت‌های مختلفی ممکن است رخ بدهد از جمله بارداری یا سفر.

بخوانید‌: درمان خانگی سرگیجه | چه زمانی سرگیجه خطرناک است؟

داروهای زیادی هستند که می‌توانید برای رفع حالت تهوع استفاده کنید، اما متاسفانه چنین داروهایی غالبا با عوارض جانبی همراه هستند. در این نوشتار با درمان‌های خانگی و طبیعی حالت تهوع آشنا خواهید شد که کمک‌تان می‌کنند بدون مصرف دارو از این حالت آزاردهنده خلاص شوید.

درمان خانگی حالت تهوع بدون دارو

۱. زنجبیل

زنجبیل درمان محبوبی برای حالت تهوع است. شیوه تاثیر آن هنوز به طور کامل درک نشده‌است اما کارشناسان معتقدند که ترکیبات موجود در این گیاه دارویی عملکردی شبیه به داروهای ضد تهوع دارند. این گیاه حتی برای تهوع دوران بارداری هم بسیار موثر است.

۲. رایحه‌درمانی نعناع فلفلی

رایحه‌درمانی با استفاده از گیاه دارویی نعناع فلفلی شیوه‌ دیگری برای کاهش حالت تهوع است. در یک مطالعه رایحه‌درمانی با این گیاه مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه، کاهش حالت تهوع در میان ۵۷ درصد از شرکت‌کنندگان بود.

۳. لیمو

بوی مرکبات، به خصوص بوی لیموی برش‌خورده می‌تواند به کاهش حالت تهوع در زنان باردار کمک کند. در یک مطالعه از ۱۰۰ زن باردار درخواست شد بلافاصله بعد از آنکه حالت تهوع داشتند، بوی روغن بادام یا لیمو را استنشاق کنند. در پایان مطالعه مشخص شد گروهی که لیمو را بو کرده بودند، ۹ درصد کمتر از گروه روغن بادام حالت تهوع را تجربه کرده بودند.

درمان های طبیعی حالت تهوع

۴. کنترل تنفس

کشیدن نفس‌های آرام و عمیق می‌تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند. در یک مطالعه محققان برای مشخص کردن موثرترین بو در رایحه‌درمانی از شرکت‌کنندگان خواستند که آرام از طریق بینی سه بار نفس بکشند و بعد بازدم را از طریق دهان بیرون بدهند. همه‌ی شرکت‌کنندگان حتی آنهایی که در گرو دارونما بودند، کاهش سطح حالت تهوع را گزارش دارند.

۵. گیاهان دارویی

گیاهان دارویی زیادی برای درمان حالت تهوع تاثیرگذار هستند. برخی از این گیاهان دارویی عبارتند از:

– تخم رازیانه که می‌تواند علائم قاعدگی از جمله حالت تهوع را کاهش بدهد.

– دارچین که می‌تواند شدت حالت تهوع دوران یائسگی را کاهش بدهد.

– عصاره زیره که می‌تواند حالت تهوع و درد شکم را بهبود بدهد.

۶. مکمل‌های ویتامین B۶

این ویتامین به عنوان جایگزینی برای داروهای ضد تهوع توسط زنان باردار استفاده می‌شود. مطالعات متعددی گزارش داده‌اند که ویتامین B۶ می‌تواند با طور موفقیت‌آمیزی حالت تهوع را در زنان باردار از بین ببرد. به طور کلی تا ۲۰۰ میلی‌گرم از این ویتامین به طور روزانه خطری ندارد و هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند.

نکاتی برای پیشگیری از حالت تهوع

– از مصرف غذاهای پر ادویه و چرب پرهیز کنید.

– پروتئین را به وعده‌های غذایی‌تان بیفزایید.

– از خوردن وعده‌ّهای غذایی بزرگ پرهیز کنید.

– بعد از خوردن صاف بنشینید.

– از مصرف نوشیدنی همراه با غذا پرهیز کنید.

– هیدراته بمانید.

– از بوهای تند دوری کنید.

– از مصرف مکمل آهن بپرهیزید.

– ورزش کنید.

کلام پایانی

حالت تهوع می‌تواند در شرایط متفاوت رخ بدهد و اغلب حس بسیار بدی در شما ایجاد می‌کند. درمان‌های قید شده در این نوشتار می‌توانند حالت تهوع را بدون مصرف دارو کاهش بدهند. با این وجود اگر حالت تهوع‌تان رفع نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *