درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل | روش های کاهش درد کمر

درمان­ های خانگی زیادی وجود دارند که در کاهش و درمان درد طاقت­ فرسای کمر مفید هستند. برای این که بدانید درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل چیست؟ ادامه مطلب را بخوانید.

بخوانید: آرتروز گردن: ۶ نشانه آرتروز گردن + روش تشخیص و درمان

درد کمر یکی از دردهای شایعی است که روی فعالیت­های روزانه و زندگی شخصی افراد تاثیرگذار است.

احساس درد در ناحیه پایین کمر،  شایع­ترین نوع کمر درد است که باعث از کارافتادگی بیمار می­شود. هشتاد درصد از بزرگسالان حداقل یک­بار در زندگی خود این بیماری را تجربه کرده­اند.

درد در نواحی مختلف پشت ( کمر) نیز ممکن است احساس شود. مانند بالای کمر یا قسمت میانی آن.

عضلات و ستون فقرات، سنگینی وزن بدن را تحمل می­کنند. انسان­ها عضلات خود را برای حرکات روزانه از قبیل ایستادن، نشستن و راه رفتن، به کار می‌برند.

برای تسکین در کمر داروهایی از قبیل ایبوبروفن یا استامینوفن استفاده می­شود. ولی اگر شما بخواهید از درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل استفاده کنید، موارد زیر را مشاهده نمایید:

۱. با ورزش، عضلات خود را تقویت کنید

خیلی سخت است که صبح­ها با کمر درد از تخت­خواب خارج شوید. ولی ورزش­های سبک از قبیل پیاده­روی، حرکت در آب یا یوگا در تسکین درد شما بسیار موثر هستند. همچنین می­توانید یک برنامه ورزشی روزانه از قبیل حرکت­های کششی و قدرتی را در کارهای روزانه خود بگنجانید تا استحکام و انعطاف عضلات را حفظ کنید.

۲. درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل: استفاده از گرما و سرما

مطالعات نشان می­دهند که استفاده از گرما و سرما می­توانند در تسکین درد کمر بسیار موثر باشند.

استفاده از پک­های سرمایی در کاهش درد کمر، خصوصا بعد از جراحت و کشیدگی عضله بسیار مفید است. یخ را لای حوله­ بپیچید و آن را روی کمر قرار دهید. این کار باعث کاهش التهاب می­شود.

از آب گرم یا پارچه­ای که در آن برنج خام قرار داده‌ و آن را در مایکروویو گرم کرده­ اید، نیز می­توانید برای درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل استفاده کنید. فقط مراقب باشید تا با سرما یا گرمای زیاد به پوست خود صدمه نزنید.

۳. حرکات کششی

حرکات کششی زیر در کاهش درد کمر موثر هستند. هر کدام از حرکات را به مدت ۳۰ ثانیه یا تا هر زمان که احساس راحتی داشتید می­توانید ادامه دهید:

– با خم شدن به سمت جلو و لمس کردن انگشت­های پاها، علاوه بر کشش تاندون­های همسترینگ، می­توانید عضلات پایین کمر را نرم کنید.

– وضعیت مار کبری:  روی شکم خود دراز بکشید و دستان خود را در کنار شانه­ها قرار دهید. به آرامی سینه خود را بلند کنید تا صورت رو به سقف قرار بکیرد.

۴. درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل: استفاده از کرم ­های تسکین‌دهنده درد

کرم­های زیادی وجود دارند که باعث کاهش درد کمر می­شوند.

کرم­هایی که حاوی منتول هستند در کاهش فوری درد موثر هستند. یک تحقیق نشان می­دهد که استفاده از منتول روی پوست، باعث بی­حسی پوست می‌شود و به این ترتیب درد را احساس نمی­کنید. ولی استفاده زیاد از آن حساسیت شخص را نسبت به درد افزایش می‌دهد.

پیشگیری از کمردرد

پس از خواندن روش های درمان خانگی دیسک کمر بدون عمل این راه های پیشگیری را نیز بخوانید

– وضعیت نشستن خود را در محیط کار تغییر دهید و از صندلی­های آرگونومی استفاده کنید.

– صفحه مانیتور را در مقابل چشمان‌تان قرار دهید.

– خواب کافی داشته باشید و از بالش و تشک راحت و مطلوب استفاده کنید. بزرگسالان به طور میانگین باید ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز بخوابند. مطمئن شوید که بالش شما گردن و پشت را در یک خط صاف قرار می‌دهد. اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید.

– استرس­ را در خودتان مدیریت کنید یا آن را کاهش دهید.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *