درمان قطعی و خانگی یبوست + درمان یبوست با طب سنتی

یبوست مشکل بسیار شایعی است. برای شناخت درمان قطعی و خانگی یبوست کودکان و بزرگسالان و درمان طبیعی یبوست ادامه مطلب را بخوانید.

یبوست در اثر خوراکی‌هایی که می‌خوریم یا پرهیز از یک سری مواد غذایی، گزینه‌های سبک زندگی، داروها یا بیماری رخ می‌دهد. زمانی که حرکت روده‌ها کمتر از سه بار در هفته باشد، به یبوست مبتلا هستید. این مشکل می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی سبک زندگی آدم‌ها و همچنین سلامتی جسمانی و روحی آنها داشته باشد. خوشبختانه درمان‌های طبیعی زیادی برای رفع یبوست وجود دارد که می‌توانید آنها را به راحتی در خانه انجام بدهید.

بخوانید: ۴۵ درمان خانگی یبوست در کودکان و بزرگسالان

درمان قطعی و خانگی یبوست

۱. بیشتر آب بنوشید

دهیدراته شدن بدن می‌تواند یکی از دلایل مهم بروز یبوست باشد. برای جلوگیری از این مشکل روزانه به میزان کافی آب بنوشید و هیدراته بمانید. آب گازدار هم برای درمان یبوست بسیار موثر است.

۲. فیبر بیشتری بخورید

به کسانی که مبتلا به یبوست هستند غالبا گفته می‌شود که فیبر بیشتری مصرف کنند. تصور بر این است که افزایش مصرف فیبر حجم مدفوع و حرکات روده را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که مدفوع راحت‌تر عبور کند. البته فیبر غیرتخمیری و فیبر محلول تاثیر بیشتری برای درمان یبوست دارند.

۳. درمان قطعی و خانگی یبوست: بیشتر ورزش کنید

مطالعاتی که روی تاثیر ورزش بر درمان یبوست انجام شده‌اند، نتایج متفاوتی داشته‌اند. در حقیقت بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش تاثیری روی تکرر حرکات روده ندارد. با این وجود به نظر می‌رسد که ورزش کردن برخی از علائم یبوست را کاهش می‌دهد. برای امتحان کردن این درمان می‌توانید پیاده‌روی کنید. قطعا ارزش امتحان کردن را دارد.

۴. گیاه دارویی سنا مصرف کنید

گیاه دارویی سنا از قدیم‌الایام برای رفع یبوست استفاده شده‌است. این گیاه دارویی را به راحتی می‌توانید از عطاری‌ها خریداری کنید. سنا معمولا برای بزرگسالان بی‌خطر است، اما مصرف آن برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

۵. مواد غذایی یا مکمل پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به درمان قطعی و خانگی یبوست کمک کنند. افراد مبتلا به یبوست مزمن معمولا از عدم تعادل باکتری‌های روده هم رنج می‌برند و گفته می‌شود مواد غذایی پروبیوتیک می‌توانند به بهبود تعادل روده کمک کنند.

درمان خانگی یبوست

۶. مواد غذایی پریبیوتیک بخورید

فیبر غذایی حجم مدفوع را افزایش می‌دهد، و همین می‌تواند به تکرر حرکات روده برای درمان قطعی و خانگی یبوست کمک کند. فیبرهای پری‌بیوتیک با افزایش باکتری‌های مفید روده، سلامت دستگاه گوارش را بهبود می‌دهد. برخی از مواد غذایی حاوی پریبیوتیک فراوان عبارتند از سیر،‌ پیاز و موز.

۷. منیزیوم سیترات را امتحان کنید

مصرف منیزیوم سیترات یکی از درمان‌های رایج یبوست است. منیزیوم سیترات نوعی ملین است که بدون نسخه به فروش می‌رسد. استفاده از این دارو به صورت متعادل به رفع یبوست کمک می‌کند، اما دوزهای بالاتر معمولا برای پاکسازی روده قبل از جراحی استفاده می‌شود.

۸. آلو خشک بخورید

آلو خشک اغلب به عنوان درمانی طبیعی برای یبوست تجویز می‌شود به این دلیل که علاوه بر فیبر، سوربیتول دارد که نوعی ملین طبیعی است. سوربیتول در واقع نوعی قند الکلی است که تاثیر ملین روی بدن دارد. مطالعات نشان داده‌اند که آلو خشک می‌تواند از فیبر برای درمان یبوست موثرتر باشد. در صورتی که از این مشکل رنج می‌برید، آلو خشک آسان‌ترین درمان طبیعی برای شماست.

۹. پرهیز از لبنیات را امتحان کنید

در برخی افراد عدم تحمل فراورده‌های لبنی به دلیل تاثیری که روی حرکات روده دارند، می‌تواند سبب بروز یبوست شود. در صورتی که تصور می‌کنید، مشکل شما نیز در اثر مصرف لبنیات ایجاد شده‌است، می‌توانید مدتی از خوردن آنها پرهیز کنید و ببینید آیا نتیجه‌بخش است یا خیر.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *