درمان آستیگمات چشم + ایا استیگمات درمان میشود؟

آستیگماتیسم بر خلاق سایر مشکلات بینایی، در اوایل زندگی فرد شروع می‌شود. در این مطلب درباره درمان آستیگمات چشم و خوب شدن استیگمات بخوانید. در حقیقت اعتقاد بر این است که غالب آدم‌ها حداقل درصد کمی آستیگماتیسم دارند. در مطالعه جدیدی که روی ۲۵۲۳ کودک آمریکایی بین سنین ۵ تا ۱۷ سال انجام شد، بیش از ۲۸ درصد، درجه‌ای از آستیگماتیسم را داشتند که نیازمند درمان بود. 

بخوانید:‌درمان خانگی لکه خون قرمز در چشم + علل به وجودآمدن لکه چشم

آستیگماتیم چیست؟

آستیگماتیسم به معنای نقصی در چشم یا عدسی است که در اثر انحراف یا نامنظم بودن انحنای کره‌ چشم ایجاد می‌شود. این مشکل سبب می‌شود که اشیاء را تار ببینید. برای رفع مشکل آستیگماتیسم یک سری درمان متعارف پزشکی و چند درمان طبیعی وجود دارد. در این نوشتار به درمان‌های طبیعی آستیگماتیسم خواهید پرداخت.

درمان آستیگمات چشم

۱. تشخیص زودرس و مراجعه به پزشک به طور مرتب

حتی بچه‌ها هم می‌توانند علائم آستیگماتیسم را داشته باشند، بنابراین بهترین کار این است که به طور مرتب فرزندتان را نزد پزشک بروید تا در صورت وجود آستیگماتیسم، اصلاح دید درمان آستیگمات چشم روی او شروع شود. آستیگماتیسم درمان‌نشده می‌تواند در طول زمان بدتر شده و سبب بروز مشکلات دیگری از جمله سردرد، خستگی و رخوت شود. این مشکل بینایی حتی می‌تواند تمرکز و روند یادگیری را در مدرسه دچار اشکال کند. بهتر است آستیگماتیسم را در بیماران جوان‌تر، در اسرع وقت درمان کنید.  مشکلات بینایی درمان نشده با عملکرد نامناسب در مدرسه و ورزش ارتباط دارند.

درمان آستیگمات

۲.درمان آستیگمات چشم: عینک و لنزهای تماسی

هرچند بسیاری از بیماران امروزه استفاده از لنزهای تماسی را به عینک ترجیح می‌دهند، اما در صورت استفاده از لنز، درمان این مشکل چشمی دشوارتر خواهد بود. اگر در حال حاضر به خاطر مشکل دیگری مثل نزدیک‌بینی یا دوربینی عینک می‌زنید، بنابراین بهتر است شیشه‌ّها برای درمان آستیگمات چشم تغییر کنند.

نوع خاصی از لنزهای تماسی به نام لنز توریک در دسترس است که اغلب برای درمان علائم آستیگماتیسم استفاده می‌شود. در گذشته تنها لنزهای تماسی سخت مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ اما لنزهای جدید توریک بسیار راحت‌تر هستند.

لنزهای آستیگماتیسم در برخی موارد می‌توانند ضخیم و آزاردهنده باشند. چشم پزشک لنزی را برای بیمار انتخاب خواهد کرد که سطح اصلاحی آن ایده‌آل باشد و در عین حال بیمار بتواند آن را تحمل کند.

۳. پیشگیری از بدتر شدن با مراقبت از چشم‌ها

بیشتر کارشناسان بر این باورند که آستیگماتیسم قابل پیشگیری نیست. اما در صورتی که چشم‌ها آسیب ببینند یا قوه بینایی اصلاح نشود،‌ ممکن است علائم این مشکل بدتر شود. دلایل مضر برای درمان آستیگمات چشم:

– داشتن یک رژیم غذایی نامناسب که التهاب یا اختلالات سلامتی مانند دیابت و نوسانات فشار خون را ایجاد می‌کند.

– قرار گرفتن چشم‌ها در معرض نور شدید UV یا نور آبی از دستگاه‌های الکترونیکی که می‌تواند فشار چشم یا سردرد را بدتر کند.

– عدم دریافت مواد مغذی که ویتامین‌های کلیدی، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان دارند و از سلامت چشم حمایت می‌کنند.

– فاکتورهای دیگری که سبب پیری سریع چشم می‌شوند مانند سبک زندگی بدون تحرک، استفاده از مواد مخدر یا سیگار کشیدن.

برای مراقبت از چشم‌ها و درمان آستیگمات چشم بکوشید یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی را مصرف کنید. ویتامین‌های مفید برای چشم عبارتند از:

– لوتئین و زآگزانتین

– آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین E و ویتامین A

– روی

– اسیدهای چرب امگا ۳

– آنتی‌اکسیدان‌های دیگر مانند کاروتنوئید، لیکوپن، گلوکوزامین و ..

منبع: draxe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *