درمان انحراف چشم با تمرین + انحراف چشم چیست؟

انحراف چشم چیست؟‌ چگونه می توان انحراف چشم را درمان کرد ؟‌ راه های درمان انحراف چشم و از بین بردن انحراف چشم با تمرین در خانه.

بخوانید: درمان سیاهی دور چشم : ۲۹ درمان خانگی حلقه سیاهی دور چشم

انحراف چشم چیست؟

انحراف چشم اختلالی است که در اثر آن دو چشم به طور همزمان در جهت متفاوتی قرار می‌گیرند. این انحراف چشمی غالبا در نوزادان و بچه‌های نوپا در اثر مشکلات مرتبط با رشد فیزیکی یا وراثت رخ می‌دهد. بیشتر موارد انحراف چشم در کودکان به دلیل ارتباط ضعیف بین مغز، عضلات و عصب چشم ایجاد می‌شود. هرچند این مشکل در بزرگسالانی که سکته کرده‌اند،‌ دیابت دارند یا دچار آسیب در ناحیه سر شده‌اند هم رخ می‌دهد. انحراف چشم در صورتی که درمان نشود، می‌تواند سبب دوبینی یا از دست دادن قوه بینایی شود.

درمان انحراف چشم

انحراف چشم چگونه درمان می‌شود؟

درمان این مشکل از تجویز عینک تا عمل جراحی متفاوت است. هرچند بسیاری از برنامه‌های درمان چشم، انجام تمرینات چشمی را نیز توصیه می‌کنند. این تمرینات می‌توانند به بهبود هماهنگی کمک کنند. البته یادتان باشد که تمرین دادن چشم‌ها نمی‌تواند جایگزینی برای درمان پزشکی باشد. چشم‌پزشک با معاینه چشم‌ها و ارزیابی درست اختلال می‌تواند برنامه‌ای را برای رسیدگی به این مشکل ارائه دهد.

تمرینات درمان انحراف چشم

۱. درمان انحراف چشم با حرکت مداد

حرکت دادن مداد تمرین ساده‌ای است که سبب می‌شود هر دو چشم به یک نقطه ثابت خیره شوند. تمرین را با نگه داشتن یک مداد در مقابل چشم‌تان شورع کنید. روی نقطه‌ای از مداد خیره شوید. آرام مداد را به سمت تیغه بینی جلو بیاورید. تا جایی که می‌توانید تمرکزتان را روی نقطه تعیین شده نگه دارید اما زمانی که دیدتان تار شد، متوقف شوید.

۲. ریسمان براک

فردریک براک، بینایی‌سنج سوییسی این تمرین را برای بهبود هماهنگی دو چشم توسعه داد. برای انجام این تمرین به یک ریسمان یک و نیم متری نیاز دارید که دارای مهره‌هایی به سه رنگ متفاوت است.

درمان انحراف چشم

یک سر ریسمان را به جایی ثابت مثل پشت صندلی ببندید. مهره‌ها را روی ریسمان به فواصل برابر از هم دور کنید. سر دیگر ریسمان را نزدیک بینی‌تان نگه دارید. زمانی که تمرکزتان را از روی یک مهره روی مهره دیگری تغییر می‌دهید باید الگوی پایداری ببینید. مهره‌ای که شما به آن خیره شده‌اید به تنهایی در محل تقاطع دو ریسمانِ برابر با دو برابر شدن مهره‌های دیگر دیده می‌شود به طوری که یک شکل x به وجود می‌آید. در صورتی که ببینید ریسمان در جلو یا پشت مهره عبور کرده، چشم‌های‌تان درست تمرکز نکرده‌اند. دقت کنید که حتما شکل X را در همه مهره‌ها ببینید (به جز مهره‌ای که در انتهای ریسمان است). در ادامه جای مهره‌ها را روی ریسمان تغییر بدهید و مجددا تمرین را تکرار کنید.

۳. درمان انحراف چشم با بارل کارت

سه شکل بشکه را در سه اندازه متوالی به رنگ قرمز در یک طرف کارت بکشید. همین کار را با رنگ سبز روی طرف دیگر کارت انجام بدهید.

کارت را به صورت طولی و افقی در مقابل بینی‌تان نگه دارید به طوری که بزرگ‌ترین بشکه دورتر از شما باشد. به دورترین بشکه خیره شوید تا زمانی که تبدیل به یک تصویر با دو رنگ شود و دو بشکه دیگر دو تا شوند. به مدت ۵ ثانیه همین طور خیره بمانید و سپس همین کار را روی بشکه سایز متوسط و سایز کوچک هم تکرار کنید.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *