۱۲ درمان خانگی سرماخوردگی + روش های طبیعی و گیاهی

درمان خانگی سرماخوردگی و روش های طبیعی و خانگی برای رفع سرماخوردگی و درمان سریع سرماخوردگی با استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی را بخوانید.

بخوانید : درمان سرفه و سرماخوردگی کودکان : روش های طبیعی و خانگی

درمان خانگی سرماخوردگی

۱. زینک

مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل زینک (روی) می‌تواند به کوتاه شدن طول دوره‌ی سرماخوردگی و کاهش علائم آن کمک کند. متخصصان بر این باورند که زینک از تکثیر راینو ویروس در بدن جلوگیری می‌کند، یعنی همان ویروسی که باعث سرماخوردگی معمولی می شود.

۲. عسل

عسل دارای خواص ضدمیکروبی است که باعث می‌شود با برخی میکروب‌ها و ویروس‌ها مبارزه کند. یک مطالعه نشان داده است که عسل در تسکین سرفه به عنوان یکی از علائم سرماخوردگی، در کودکان بالای ۱ سال موثر است.

۳. درمان خانگی سرماخوردگی با اکیناسه

برخی افراد از عصاره‌های گیاهی اکیناسه برای کمک به جلوگیری از سرماخوردگی و تسکین علائم آن از جمله آبریزش بینی استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که ترکیبات موجود در اکیناسه از سیستم ایمنی حمایت می‌کنند. برخی از آن‌ها خواص ضدویروس دارند و می‌توانند علیه ویروس‌های آنفلوآنزا مبارزه کنند.

۴. سیر

سیر به دلیل داشتن خواص ضدویروس و ضدباکتریایی در مبارزه با سرماخوردگی موثر است. یک مطالعه نشان داد افرادی که به مدت سه ماه روزانه مکمل سیر مصرف می‌کردند کمتر از سایرین سرما خوردند.

۵. منتول

انسداد سینوس‌ها و مجرای هوا از علائم متداول سرماخوردگی هستند که منتول می‌تواند به رفع آن‌ها کمک کند. منتول از انواع مختلف نعناع به دست می‌آید. اثرات ضدباکتریایی و تسکین‌دهنده درد دارد و در بسیاری از پمادها استفاده می‌شود. استنشاق منتول به صورت بخور سرفه ناشی از عوامل محیطی را کاهش می‌دهد.

۶. ویتامین دی

ویتامین دی-۳ می‌تواند مکمل مفیدی برای جلوگیری یا کاهش احتمال سرماخوردگی باشد. تحقیقات ارتباط بین مصرف مکمل ویتامین دی و کاهش تعداد دفعات سرماخوردگی را نشان داده است.

درمان خانگی سرماخوردگی

۷. درمان خانگی سرماخوردگی با روغن اورگانو

اورگانو حاوی تیمول و کارواکرول است که اثرات ضدباکتریایی دارند. مردم به صورت سنتی از روغن‌های معطر حاوی تیمول برای تسکین سردرد، اسهال و سرفه استفاده می‌کنند. مصرف خوراکی این روغن یا مالیدن آن روی سینه ممکن است سبب بهبود علائم سرماخوردگی شود.

۸. کاهش استرس و خواب خوب

استرس یا خواب ناکافی می‌تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داده است که کاهش استرس از طریق مدیتیشن یا برنامه ورزشی خطر ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

همچنین افرادی که ساعت‌های کمتری می‌خوابیدند بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار داشتند.

۹. پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های زنده هستند که از سلامت روده حمایت می‌کنند و می توانند از ابتلای افراد به سرماخوردگی جلوگیری کنند. این مواد سیستم ایمنی را در برابر ویروس آنفلوآنزا تقویت می کنند.

۱۰. جنسینگ آمریکای شمالی

جنسینگ می‌تواند علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را کاهش دهد. تحقیق روی یک محصول گیاهی حاوی جنسینگ آمریکای شمالی، کاهش خطر و طول دوره‌ی علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا در افراد بزرگسال را نشان داد.

۱۱. توت ها

توت‌ها حاوی پلی‌فنول هستند که خواص ضدویروس دارد و می‌تواند با ویروس آنفلوآنزا مبارزه کند. تحقیقات نشان داده است آقطی سیاه می‌تواند علائم آنفلوآنزا را کاهش دهد و نوشیدنی کرنبری به تقویت عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند.

۱۲. درمان خانگی سرماخوردگی با ویتامین سی

ویتامین سی برای سامت سیستم ایمنی ضروری است. بسیاری بر این باورند که می‌تواند به کاهش تعداد دفعات سرماخوردگی کمک کند.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *