۶ درمان خانگی آفت دهان : راه های از بین بردن آفت دهان

درمان‌های خانگی زیادی می‌توانند به تسریع فرایند بهبودی آفت کمک کنند. درباره روش های از بین بردن آفت و درمان خانگی و طبیعی آفت دهان بخوانید.

بخوانید : ۱۵ درمان خانگی برفک دهان در کودکان و بزرگسالان

آفت دهان چیست؟

آفت دهان معمولا در داخل حفره دهان یا روی لثه‌ها رخ می‌دهد. هرچند آفت واقعا دردناک است به حدی که سبب می‌شود صحبت کردن دشوار باشد اما معمولا آسیب طولانی مدت ایجاد نمی‌کند. درمان‌های خانگی زیادی می‌توانند به تسریع فرایند بهبودی آفت کمک کنند که با آنها در این نوشتار آشنا خواهیم شد. فقط یادتان باشد که روی این روش‌ها مطالعات گسترده‌ای صورت نگرفته‌است بنابراین بهتر است آنها را با احتیاط انجام بدهید. همچنین می‌توانید قبل از امتحان کردن هر یک از این درمان‌ها، با پزشک‌تان مشورت کنید.

روش های درمان خانگی آفت دهان

۱. پودر زاج سفید

پودر زاج سفید دارای خواص قابض است و به همین دلیل می‌تواند آفت‌ها را خشک کند و از بین ببرد. برای استفاده از زاج سفید، مقدار کوچکی از آن را با یک قطره آب ترکیب کنید. خمیر به دست آمده را روی آفت‌ها بمالید و اجازه بدهید به مدت ۱ دقیقه بماند. بعد دهان‌تان را به طور کامل آبکشی کنید. این درمان را هر روز تکرار کنید تا آفت‌ها کامل از بین بروند.

۲. شستشوی دهان با محلول آب و نمک

شستشوی دهان با محلول آب و نمک درمان بسیار ساده‌ای است. هر چند این روش کمی درد ایجاد می‌کند اما واقعا موثر است. برای انجام این روش درمانی، یک قاشق چایخوری نمک را با نصف فنجان آب گرم مخلوط کنید. محلول به دست آمده را داخل دهان‌تان بچرخانید و بعد آن را بیرون بریزید. استفاده از آب و نمک را هر چند ساعت یک بار تکرار کنید.

۳. درمان خانگی آفت دهان با جوش شیرین

تصور بر این است که جوش شیرین تعادل pH را حفظ کرده،‌ التهاب را کاهش می‌دهد و به این ترتیب می‌تواند آفت دهان را از بین ببرد. برای استفاده از جوش شیرین جهت درمان آفت دهان ابتدا ۱ قاشق چایخوری از آن را با نصف فنجان آب مخلوط کنید. ترکیب را ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در دهان‌تان بچرخانید و بعد بیرون بریزید. هر چند ساعت یک بار این روش درمانی را تکرار کنید. دقت کنید که جوش شیرین را نبلعید.

درمان خانگی آفت دهان

۴. ماست

دلیل اصلی ایجاد آفت دهان شناخته شده نیست اما برخی معتقدند که هلیکوباکتر پیلوری عامل ایجادکننده آن است. مطالعاتی از سال ۲۰۰۷ نشان داده‌اند که موجودات پروبیوتیک زنده مانند لاکتوباسیلوس می‌توانند به حذف این باکتری کمک کنند. بنابراین خوردن ماست به لحاظ تئوری روش خوبی برای درمان آفت است.

۵. درمان خانگی آفت دهان با عسل

عسل به دلیل ضد باکتری و ضد التهابی بودن‌اش شناخته شده‌است. مطابق با مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ عسل برای کاهش درد، سایز و قرمزی آفت موثر است. این ماده همچنین می‌تواند ازبروز عفونت پیشگیری کند. برای استفاده از عسل جهت درمان آفت کافی است آن را چهار بار در روز روی قسمت‌های آسیب‌دیده قرار بدهید.

۶. روغن نارگیل

تحقیقات نشان می‌دهند که روغن نارگیل دارای خواص ضدمیکروبی است. این ماده می‌تواند آفت دهان را که در اثر باکتری ایجاد شده درمان کند و از گسترش آن پیشگیری کند. روغن نارگیل یک ماده ضد التهاب طبیعی هم است و می‌تواند به کاهش قرمزی و درد کمک کند. طعم خوبی هم دارد! برای استفاده از این روغن مقدار زیادی از آن را روی آفت بمالید. چندین بار این درمان را ادامه بدهید تا آفت کاملا از بین برود.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *