درمان تلخی دهان :‌ چگونه تلخی دهان را فوری درمان کنیم؟

درباره درمان تلخی دهان و راه های از بین بردن تلخی دهان بخوانید. درمان تلخی دهان با سرکه سیب و جوش شیرین و درمان تلخی دهان با لیمو و چای سبز.

همین بوی بد یکی از دلایل تلخی دهان است. عدم رعایت مناسب بهداشت دهان، عفونت‌ها یا حتی خوردن برخی مواد غذایی، دلایل دیگر حس کردن مزه بد در دهان است. خوشبختانه درمان‌های خانگی موثری برای رفع تلخی دهان وجود دارند که در این نوشتار آنها را با شما در میان خواهیم گذاشت.

بخوانید: ۴۶ درمان خانگی و سریع حمله آسم و تنگی نفس

درمان‌ تلخی دهان با روش های خانگی و طبیعی

۱. سرکه سیب

سرکه سیب به حفظ تعادل Ph دهان کمک می‌کند و به این ترتیب سلامت کلی دهان را بهبود می‌دهد. این ماده همچنین ترشح بزاق را در دهان تحریک می‌کند که این هم به نوبه خود در رفع طعم بد دهان موثر است. برای انجام این درمان یک قاشق چایخوری سرکه سیب و کمی عسل را به یک لیوان آب اضافه کنید و ترکیب را روزی یک بار بنوشید.

۲. جوش شیرین

جوش شیرین هم ماهیتی قلیایی دارد و می‌تواند به حفظ تعادل pH کمک کند. همچنین خاصیت ساینده آن به رفع پلاک و جرم روی زبان کمک می‌کند. برای استفاده از جوش شیرین جهت رفع تلخی دهان، یک قاشق چایخوری از آن را با چند قطره آب لیمو مخلوط کنید و با استفاده از ترکیب دهان‌تان را روزی یک بار مسواک کنید.

۳. درمان تلخی دهان با روغن‌گردانی

روغن‌گردانی به حذف پلاک و درمان اختلالات دهان که می‌توانند علت بروز تلخی دهان باشند، کمک می‌کند. برای این کار یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن کنجد را داخل دهان‌تان بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را بچرخانید. سپس روغن را بیرون بریزید و دهان‌تان را مثل همیشه مسواک کنید. این درمان را روزی یک بار صبح‌ها انجام بدهید.

۴. آب گرم و نمک

نمک خواص ضدعفونی‌کننده طبیعی دارد و به همین دلیل می‌تواند از عفونت دهان جلوگیری کند. برای انجام این درمان یک قاشق چایخوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و با محلول حاصل دهان‌تان را روزی یک بار آبکشی کنید.

درمان تلخی دهان

۵. زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است، نوعی ماده ضدباکتری قدرتمند که می‌تواند باکتری‌های بد دهان را نابود کند و سلامت دهان و دهان را بهبود بدهد و در نتیجه مزه بد و تلخی دهان را از بین ببرد. برای استفاده از زردچوبه جهت درمان تلخی دهان چند قطره آب لیمو را با نصف قاشق چایخوری زردچوبه مخلوط کنید. سپس خمیر زردچوبه را روی زبان‌ و داخل دهان بمالید. در نهایت دهان‌تان را با آب ولرم آبکشی کنید.

۶. درمان تلخی دهان با لیمو

لیمو می‌تواند pH دهان را به حالت عادی برگرداند. همچنین خواص ضدباکتری لیمو به سلامت دهان و دندان کمک کند. برای انجام این درمان آب یک لیمو را بگیرید و آن را به یک لیوان آب اضافه کنید. با استفاده از محلول به دست آمده دهان‌تان را روزی یک بار آبکشی کنید. حداقل به مدت یک هفته این درمان را انجام بدهید تا نتیجه بگیرید.

۷. چای سبز

چای سبز برای سلاکت دهان و دندان عالی است. این چای در عین حال که سلامت دهان را بهبود می‌‌دهد، می‌تواند به رفع بوی بد و تلخی دهان هم کمک کند. برای انجام این درمان یک قاشق چایخوری چای سبز را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید و روی حرارت بگذارید تا ۵ دقیقه روی شعله پایین آرام بجوشد. ترکیب را صاف کنید و اجاره بدهید چای خنک شود. کمی عسل به چای اضافه کنید و بلافاصله آن را بنوشید. باید روزانه دست کم یک فنجان چای سبز بنوشید تا به نتیجه برسید.

منبع: stylecraze

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *