درمان لکنت زبان : راه های کاهش یا توقف لکنت زبان

لکنت زبان یک اختلال شایع است که سبب می‌شود فرد مبتلا نتواند به صورت روان و بدون توقف صحبت کند. درباره درمان لکنت زبان و راه های کاهش و توقف لکنت زبان بخوانید.

بخوانید :‌علائم و نشانه های کلسترول بالا در کودکان و بزرگسالان

کار کردن با یک متخصص گفتاردرمانی در دراز مدت می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را رفع کند. با این وجود استراژی‌های زیادی هم وجود دارند که می‌توانند به کنترل و مدیریت لکنت زبان کمک کنند. در این نوشتار با استراتژی‌های کاهش یا توقف لکنت زبان آشنا خواهیم شد.

راه های درمان لکنت زبان

۱. روی تنفس‌تان تمرکز کنید

قبل از شروع یک تعامل اجتماعی یا دوره نطق طولانی، به صورت آگاهانه بکوشید ریلکس شوید و نفس بکشید. نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که تنفس آگاهانه به کاهش فشار خون و افزایش جریان خون حاوی اکسیژن فراوان در بدن کمک می‌کند. تنفس عمیق همچنین اضطراب را از بین می‌برد، نتیجه‌ای که تاثیر زیادی روی لکنت زبان دارد.

۲. درمان لکنت زبان : آرام صحبت کنید

تمرکز بر سرعت پایین صحبت و مکث کردن بین جملات و کلمات بسیار کمک‌کننده است. مدام نفس‌های عمیق بکشید تا سطح اضطراب‌تان تحت کنترل بماند. تند صحبت کردن می‌تواند اضطراب را افزایش داده و نرخ لکنت را بیشتر کند.

۳.  از به کار بردن برخی کلمات اجتناب کنید

برای بسیاری از آدم‌هایی که لکنت دارند، به زبان آوردن برخی کلمات دشوارتر از باقی کلمات است. فهرستی از کلماتی که بیان کردن‌شان برای‌تان سخت است، آماده کنید و یک سری کلمات جایگزین هم برای آنها مشخص کنید. البته تمرین کردن این کلمات دشوار هم می‌تواند احتمال لکنت را هنگام ادای آنها میان جمع کاهش بدهد.

۴. درمان لکنت زبان : موقع صحبت کردن ریتم داشته باشید

افراد زیادی گزارش می‌کنند که لکن زبان‌شان زمانی که آواز می‌خوانند ناپدید می‌شود. این اتفاق تا حدی به دلیل ریتم نرم و کنترل‌شده آواز است. قبل از صحبت کردن تصور کنید که قرار است آواز بخوانید. همچنین بکوشید روی صحبت‌‌های‌تان یک ریتم جزئی بگذارید. به این ترتیب روان‌تر صحبت خواهید کرد.

۵. از حرکات بدن برای آرام کردن اعصاب‌تان استفاده کنید.

درمان لکنت زبان

انتقال دادن عامدانه حالت هیجان و اضطرابی که دارید به حرکات بدن می‌تواند به کاهش لکنت زبان کمک کند. مردم معمولا این تکنیک را زمان صحبت کردن در میان عموم استفاده می‌‌کنند. این تکنیک برای کسی که مشغول اجرا یا سخنرانی است، شامل حرکاتی می‌شود که روی صحنه به صورت کنترل شده دارد، مثلا می‌تواند از راه رفتن یا به کار بردن حرکات دست، فایده ببرد.

۶. درمان لکنت زبان : صحبت‌های‌تان را تصور کنید

افراد زیادی این تکنیک را قبل از اجرا و صحبت کردن در میان عموم استفاده می‌کنند اما این کار برای صحبت کردن روزمره هم مفید است. هر کسی که برای صحبت کردن اضطراب دارد می‌تواند حرف‌هایی را که قرار است بگوید تصور کند. این کار می‌تواند فرد را کمک کند که آماده باشد و اعتماد به نفس کافی برای مدیریت جریان صحبت‌های خود داشته باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که تصور کردن گفتگوها پیش از موعد برنامه،‌ کمک می‌کند که روان‌تر صحبت کنید و یک ارزیابی هم روی توانایی‌های‌تان داشته باشید. تصور کردن نتیجه مثبت گفتگوها هم می‌تواند کمک‌کننده باشد. با اینکار اعصاب‌تان آرام می‌شود و در حین صحبت کردن دچار لکنت نخواهید شد.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *