درمان سریع خون دماغ :‌ راه های جلوگیری از خون دماغ شدن

خون‌دماغ که به لحاظ علمی با عنوان اپیستاکسیس شناخته می‌شود، یکی از شایع‌ترین مشکلات است.در این مطلب درباره درمان سریع خون دماغ و راه های جلوگیری از خون دماغ شدن را بخوانید.

بخوانید: ۱۶ درمان خانگی خون دماغ در کودکان و بزرگسالان

برای کسانی که مدام آن را تجربه می‌کنند می‌تواند واقعا آزاردهنده باشد. خوشبختانه درمان‌های خانگی زیادی برای رفع این مشکل وحود دارد که می‌توانیم به راحتی آنها را انجام بدهیم. فقط یادتان باشد که اگر این اتفاق به کرات برای‌تان رخ داد، حتما به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم صورت بگیرد.

درمان سریع خون دماغ

۱. کمپرس سرد

یکی از موثرترین درمان‌های خانگی خون‌دماغ استفاده از کمپرس سرد است. نگه داشتن کمپرس سرد روی بینی به مدت چند دقیقه می‌تواند به منقبض شدن رگ‌های کوچک خونی در بینی کمک کند.

۲. نیشگون گرفتن بینی

آسان‌ترین شیوه برای متوقف کردن خون‌دماغ نیشگون گرفتن بینی است چرا که با این کار روی نقاط در حالی خونریزی در مجرای بینی فشار وارد می‌شود. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که صاف بنشینید و کمی سرتان را رو به جلو بگیرید. با استفاده از انگشت شست و سبابه، قسمت نرم بینی‌تان را بگیرید. سپس به آرامی بینی را رها کنید و آرام به مدت حدود ۵ دقیقه بنشینید. این حرکت را تکرار کنید تا زمانی که خونریزی متوقف شود.

۳. ویتامین K

غذاهای غنی از ویتامین K مثل اسفناج و کلم بروکلی به ایجاد پوشش مرطوب در داخل بینی شما کمک می‌کنند. این ویتامین سبب می‌شود که رگ‌ها در شرایط خوبی بمانند و به آسانی دچار پارگی نشوند.

۴. درمان سریع خون دماغ : ویتامین C

دریافت ویتامین C به میزان کافی به طور روزانه می‌تواند رگ‌های خونی را تقویت کند. بنابراین آنها کم‌تر دچار پارگی می‌شوند و خونریزی هم کمتر اتفاق می افتد.

درمان سریع خون دماغ

۵. درمان سریع خون دماغ : سرکه سیب

یکی از بهترین درمان‌های خانگی خون‌دماغ سرکه سیب است به این دلیل که اسید موجود در آن به انقباض رگ‌های خونی کمک می‌کند و بنابراین خونریزی متوقف می‌شود. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که یک تکه پنبه را در سرکه خیس کنید و آن را به مدت ده دقیقه داخل سوراخ آسیب‌دیده قرار بدهید. این درمان باید همان بار اول تاثیر خود را بگذارد.

۶. محلول آب و نمک

خشکی غشاء مجرای بینی به خصوص در فصل زمستان یکی از مهم‌ترین دلایل خون‌دماغ شدن است. به منظور حل این مشکل، مجرای بینی را با آب نمک نرم و مرطوب کنید. خیلی ساده یک کاسه بردارید و کمی آب و نمک داخل آن بریزید و هم بزنید. چند قطره محلول را داخل بینی‌تان بچکانید تا پوشش داخلی مجرای بینی مرطوب شود.

۷. درمان سریع خون دماغ : گزنه

گزنه یک گیاه دارویی است که به عنوان یک ماده قابض طبیعی عمل می‌کند و خواص خون‌ایستایی دارد. این گیاه دارویی خونریزی بینی را که ناشی از آلرژی است دور از شما نگه می‌دارد. برای امتحان کردن گیاه گزنه خیلی ساده مقداری برگ تازه آن را دم کنید. زمانی که محلول خنک شد، یک تکه پنبه را در آن خیس کنید و داخل مجرای بینی قرار بدهید. اجازه بدهید ده دقیقه بماند تا خونریزی متوقف شود.

۸. مقدار فراوانی آب بنوشید

عدم مصرف مایعات کافی در طول روز می‌تواند منجر به خشکی غشاء مخاطی و در نتیجه خونریزی از بینی شود. اطمینان حاصل کنید که هر روز به میزان کافی آب می‌نوشید.

با این روش‌های درمانی دیگر اثری از خونریزی نخواهد ماند فقط یادتان باشد که در صورت بروز خونریزی شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع: food.ndtv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *