کاهش چربی خون : برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

برای کاهش چربی خون چه کار کنیم؟ کاهش چربی چگونه است؟ راه های کاهش چربی خون را در ادامه بخوانید.

راه های کاهش چربی خون

۱. تمرکز بر چربی‌های تک‌اشباع

چربی‌های غیراشباع حداقل یک پیوند شیمیایی دوگانه دارند که عملکرد آن‌ها را در بدن تغییر می‌دهد. چربی‌های تک‌اشباع تنها یک پیوند دوگانه دارند.

بخوانید: درمان کلسترول بالا + روش های پیش‌گیری از چربی خون

با وجود آن که عده‌ای رژیم غذایی کم چربی را برای کاهش وزن توصیه می‌کنند، تحقیقات نشان داده است این نوع رژیم علاوه بر کاهش سطح کلسترول مضر ال‌دی‌ال، سطح کلسترول مفید اچ‌دی‌ال را نیز پایین می‌آورد.

اما چربی‌های تک‌اشباع با وجود کاهش ال‌دی‌ال مضر، از سطح بالای اچ‌دی‌ال مفید نیز محافظت می‌کنند. این چربی‌ها اکسیداسیون لیپوپروتئین‌ها را نیز کاهش می‌دهد که به بهبود عروق مسدود شده کمک می‌کند.

۲. کاهش چربی خون با استفاده از چربی‌های غیراشباع، به ویژه امگا-۳

چربی‌های غیراشباع چندین پیوند دوگانه دارند و باعث کاهش کلسترول بد و خطر بیماری قلبی می‌شوند. این چربی‌ها خطر سندروم متابولیک و دیابت نوع ۲ را نیز کاهش می‌دهند. اسیدهای چرب امگا-۳ یک نوع چربی غیراشباع ویژه برای سلامت قلب هستند که در غذاهای دریایی یافت می‌شوند.

۳. پرهیز از چربی‌های ترانس

چربی‌های ترانس چربی‌های غیراشباع هستند که توسط فرایندی به نام هیدروژنیزه شدن اصلاح می‌شوند. این چربی‌ها کاملا اشباع نیستند اما در دمای اتاق جامد هستند. چربی‌های ترانس کلسترول بد را افزایش می‌دهند و کلسترول مفید را می‌کاهند.

۴. مصرف فیبر محلول

فیبر محلول گروهی از ترکیبات مختلف در گیاهان است که در آب حل می‌شوند و انسان قادر به گوارش آن‌ها نیست.

با این حال باکتری‌های مفیدی که در روده‌های شما زندگی می‌کنند می‌توانند فیبر محلول را تجزیه کنند. این باکتری‌ها، به نام پروبیوتیک‌ها، انواع مضر لیپوپروتئین، ال‌دی‌ال و وی‌ال‌دی‌ال را کاهش می‌دهند.

کاهش چربی خون

۵. کاهش چربی خون با ورزش

ورزش برای سلامت قلب بسیار اهمیت دارد. نه تنها تناسب اندام را حفظ می‌کند و با چاقی مبارزه می‌کند، ال‌دی‌ال مضر را کاهش و اچ‌دی‌ال مفید را افزایش می‌دهد. ورزش طولانی‌تر و با شدت بیشتر برای سلامتی مفیدتر است. ۳۰ دقیقه فعالیت در روز برای این منظور کافی است.

۶. کاهش وزن

رژیم گرفتن نحوه‌ی جذب و تولید کلسترول را در بدن تغییر می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد کاهش وزن سبب جذب کلسترول شده و از تولید کلسترول جدید در بدن می‌کاهد.

۷. سیگار نکشیدن

کشیدن سیگار خطر بیماری های قلبی را به چند طریق افزایش می‌دهد. یکی از آن‌ها نحوه‌ی پاسخ بدن به کلسترول است. در افراد سیگاری گلبول‌های سفید قادر به بازگرداندن کلسترول از دیواره رگ‌ها به خون و انتقال به کبد نیستند. این امر منجر به تسریع انسداد عروق در افراد سیگاری می‌شود.

۸. کاهش چربی خون با استانول‌ها و استرول‌های گیاهی

چندین نوع مکمل وجود دارد که می‌توانند کلسترول را مدیریت کنند.

استانول‌ها و استرول‌های گیاهی نسخه‌های گیاهی کلسترول هستند. از آن‌جایی که شبیه کلسترول هستند، مانند کلسترول جذب می‌شوند. اما به دلیل آن که ساختار شمیایی‌شان با کلسترول انسانی متفاوت است سبب انسداد عروق نمی‌شوند. همچنین سبب کاهش جذب کلسترول می‌شوند.

۹. مکمل‌‌ها

شواهدی قوی وجود دارد که نشان می‌دهد روغن ماهی و فیبر محلول سطح کلسترول را بهبود داده و به سلامت قلب کمک می‌کند. کوآنزیم کیو۱۰ نیز بهبود سطح کلسترول را نشان می‌دهد. اسفرزه نیز نوعی فیبر محلول است که به عنوان مکمل در دسترس است و سبب کاهش ال‌دی‌ال و کلسترول می‌شود.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *