درمان قطعی بی خوابی : برای بی خوابی چه بخوریم؟

یکی از مشکلات رایج در میان انسان های بی خوابی است. درمان قطعی بی خوابی و درمان خانگی بی خوابی و کارهای مفید برای بی خوابی را در ادامه بخوانید.

بخوانید: درمان بی خوابی پس از زایمان: ۷ درمان خانگی و طب سنتی بی خوابی

انواع درمان قطعی بی خوابی

۱. مراقبه با تمرکز

مراقبه با تمرکز شامل نشستن در سکوت و  تنفس آهسته و مداوم است. بر تنفس، جسم، افکار، احساسات، و عواطف خود که ظاهر شده و می‌گذرند، نظارت کنید.

مراقبه با تمرکز دارای فواید بیشماری است که در کنار یک سبک زندگی سالم سبب بهبود کیفیت خواب می‌شود. استرس را کاسته، تمرکز را بهبود بخشیده و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

۲. تکرار مانترا

تکرار یک مانترا یا عبارت تاییدی مثبت می‌تواند به تمرکز و آرامش ذهن شما کمک کند. مانتراها برای تولید احساس آرامش از طریق ساکت کردن ذهن به زبان آورده می‌شوند. مانتراها را می‌توان به هر زبانی از جمله سانسکریت، انگلیسی و … انتخاب کرد. مانترایی انتخاب کنید که برای شما خوشایند و آرامش‌بخش باشد. مانترای مناسب باید ساده و مثبت و در زمان حال باشد.

۳. یوگا

یوگا تاثیر مثبتی بر کیفیت خواب دارد. استرس را کاسته، عملکرد جسمانی را بهبود بخشیده، و تمرکز ذهنی را تقویت می‌کند. به جای حرکات سخت، سبکی را انتخاب کنید که بیشتر بر تنفس و آرام‌سازی تمرکز دارد.

۴. درمان قطعی بی خوابی : ورزش

ورزش سلامت کلی بدن را تقویت می‌کند. می‌تواند حس و حال‌تان را بهبود ببخشد، انرژی بیشتری به شما بدهد، به کاهش وزن کمک کند و کیفیت خواب را بهبود دهد. تحقیقات نشان داده است که علائم بیخوابی در کسانی که ورزش می‌کنند کمتر ظاهر می‌شود. بعلاوه علائم افسردگی و اضطراب نیز کمتر در آن‌ها دیده می‌شود. حداقل ۲۰ دقیقه ورزش در روز برای بهبود خواب‌تان کافی است اما در صورت تمایل می‌توانید شدت و مدت آن را افزایش دهید.

درمان قطعی بی خوابی

۵. ماساژ

محققان دریافته‌اند که ماساژ درمانی به دلیل بهبود کیفیت خواب و اختلال عملکرد روزانه برای افراد مبتلا به بیخوابی مفید است. همچنین می‌تواند درد، اضطراب، و افسردگی را کاهش دهد. اگر به ماساژ حرفه‌ای دسترسی ندارید خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید. همچنینی می‌توانید از یک دوست کمک بگیرید.

۶. منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی طبیعی است که به آرام‌سازی عضلات و تسکین استرس کمک می‌کند. از این رو تصور می‌شود که به بهبود الگوی خواب کمک کند. مصرف روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم برای مردان و ۳۰۰ میلی‌گرم برای زنان کافی است. 

۷. روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس برای بهبود خلق‌وخو، کاهش درد، و بهبود خواب استفاده می‌شود. تصور می‌شود مصرف خوراکی آن موثرتر باشد. همچنین می‌توانید مقداری روغن اسطوخودوس را در یک خوشبوکننده بریزید و روی بالش خود اسپری کنید. چای اسطوخودوس نیز یک گزینه دیگر است.

۸. درمان قطعی بی خوابی : ملاتونین

ملاتونین می‌تواند به سریع‌تر خوابیدن شما کمک کند و کیفیت خواب‌تان را بهبود دهد. این ماده به ویژه در بهبود الگوهای خواب افراد مبتلا به سرطان و بی‌خوابی موثر است.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *