درمان خانگی بختک : بختک چیست و چگونه می توان آن را از بین برد؟

بختک که با عنوان فلج خواب نیز شناخته می‌شود، در همه فرهنگ‌های جهان تا حدی شناخته‌شده است. درمان خانگی بختک و بختک چیست و چگونه می توان آن را از بین برد؟

بخوانید : درمان تنگی نفس در خواب : درمان خانگی تنگی نفس کودکان و بزرگسالان

تنها چند دهه است که محققان پژوهش را در مورد بختک آغاز کرده‌اند. با این وجود هنوز هم دانش قطعی در مورد این تجربه وجود ندارد و در شرایطی که ممکن است اطلاعاتی در مورد مکانیسم‌های شامل در این اتفاق عجیب داشته باشیم، اما نمی‌دانیم که چه چیزی و چرا سبب وقوع آن می‌شود.

بختک چیست؟

بختک به این صورت است که فرد در حین به خواب رفتن یا کمی قبل از بیداری حس می‌کند که قادر نیست حرکت کند یا حرف بزند اما می‌تواند نفس بکشد و چشم‌هایش را تکان دهد. بسیاری از محققان بر این باورند که بختک یا فلج خواب عموما زمانی رخ می‌دهد که به پشت خوابیده باشید.

درمان خانگی بختک

زمانی که فرد متوجه می‌شود که قادر به حرکت دادن بدنش نیست، به طور کامل بیدار می‌شود اما هنوز هم در حالت فلج قرار دارد. در این مرحله دو سناریو ممکن است رخ بدهد: حالت اول اینکه بختک بعد از چند ثانیه یا چند دقیقه تمام می‌شود و داستان به پایان می‌رسد. اما سناریوی دوم بسیار ترسناک‌تر است! بسیاری از کسانی که بختک را تجربه کرده‌اند می‌گویند که احساس می‌کنند شخصی همراه آنها در اتاق است. به هر روی داستان هرطور که پیش برود، یک چیز مسلم است و آن اینکه تجربه کردن فلج خواب یا بختک اصلا خوشایند نیست و هیچ کسی دوست ندارد آن را تجربه کند.

روش های درمان خانگی بختک

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که به طور مرتب بختک را تحربه می‌کنید، باید بگوییم که پیشگیری بهتر از درمان است! یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید این است که بکوشید قبل از خواب تا جایی که امکان دارد دور از استرس و اضطراب باشید. اگر دچار استرس مزمن هستید، با درمان آن بختک یا فلج خواب هم باید از بین برود. اگر در حال حاضر گاه گاهی بختک را تجربه می‌کنید، با استفاده از راهکارهای زیر می‌توانید طول مدت آن را کاهش بدهید:

– زمانی که بختک رخ می‌دهد سعی کنید ریلکس باشید. ابدا سعی نکنید که وارد مبارزه با آن شوید چرا که به این ترتیب دچار هراس خواهید شد و در نتیجه احتمال تجربه کردن توهمات ترسناک بیشتر خواهد شد.

درمان خانگی بختک با تکان دادن انگشت ها

– سعی کنید خیلی آرام انگشت‌های دست یا پا را تکان بدهید. این حرکات کوچک در نهایت به مغزتان پیام خواهد داد که شما بیدار هستید و باید تن سستی را متوقف کند.

– سعی کنید یا پلک زدن یا نگاه کردن به اطراف اتاق چشم‌ها را حرکت بدهید. در این مورد هم هدف انجام حرکاتی است برای اینکه بدن بفهمد بیدار شده‌ایم و باید بدن هم در کنار مغز بیدار شود.

درمان خانگی بختک با تکان دادن لب ها

– سعی کنید لب‌ها و عضلات صورت را تکان بدهید.

– بکوشید تا جایی که امکان دارد آرام و عمیق نفس بکشید. اگر به نظرتان رسید که نمی‌توانید درست نفس بکشید، به یاد بیاورید که تمام شب را خوب و راحت نفس کشیده‌اید.

مثبت نگه داشتن ذهن

– حالت ذهنی‌تان را آرام و مثبت نگه دارید. روی افکار آرامش‌بخش تمرکز کنید. ساحلی آفتابی را تصور کنید که کیلومترها دور از اتاق تاریک‌تان است. آهنگ شادی را در ذهن‌تان زمزمه کنید.

منبع: theshadowlands

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *