درمان گرفتگی گردن + دلایل و درمان دارویی گرفتگی گردن

درمان گرفتگی گردن با دارو و عوامل ایجاد گرفتگی گردن و درمان دارویی گرفتگی گردن و چگونه گرفتگی گردن را از بین ببریم را در ادامه مطلب بخوانید.

بخوانید: درمان طبیعی گرفتگی گردن :‌ برای خوب شدن درد گردن گرفتگی چه کنیم؟

گرفتگی گردن چیست؟

گرفتگی انقباض غیر ارادی عضلات بدن است. این مشکل غالبا درد شدیدی ایجاد می‌کند که ممکن است چند دقیقه، چند ساعت یا چند روز طول بکشد. اسپاسم یا گرفتگی می‌تواند در هر بخشی از بدن رخ بدهد از جمله گردن.

دلایل گرفتگی گردن

گرفتگی گردن دلایل زیادی دارد:

– رگ به رگ شدن گردن در حین ورزش کردن

– بلند کردن جسم سنگینی با یک دست یا هر دو دست

– قرار دادن جسم سنگین روی یکی از شانه‌ها

– استرس عاطفی

– حالت قرارگیری نامناسب بدن

– دهیدراته شدن بدن

درمان گرفتگی گردن با روش های طبیعی و دارویی

۱. داروهای بدون نسخه

برای تسکین درد گردن ناشی از گرفتگی، استفاده از داروهای بدون نسخه می‌تواند تسکین‌دهنده باشد:

– آسپرین

– ایبوپروفن

– ناپروکسین سدیم

– استامینوفن

بسیاری از داروهای بدون نسخه می‌توانند تنش عضلانی را با کاهش التهاب از بین ببرند. دستروالعمل‌های مرتبط با دوز را به دقت بخوانید و دنبال کنید. برخی از داروهای مسکن در صورت زیاده‌روی می‌توانند مضر باشند.

۲. کیسه یخ

استفاده از پک سرمایشی یا کمپرس سرد روی عضلاتی که دچار درد و گرفتکی هستند می‌تواند درد را تسکین بدهد به خصوص اگر آن را در یکی دو روز بعد از شروع گرفتگی استفاده کنید. فقط یادتان باشد که یخ را به طور مستقیم روی پوست قرار ندهید بلکه آن را لای یک حوله یا پارچه بپیچید و بعد هر ساعت یک بار و هر بار به مدت ده دقیقه روی ناحیه آسیب‌دیده قرار بدهید. این درمان را تا ۷۲ ساعت ادامه دهید.

۳. درمان گرفتگی گردن با کمپرس گرم

گرما هم می‌تواند به تسکین درد گردن کمک کند. شما می‌توانید کیسه آب گرم یا پد گرمایشی را روی گردن بگذارید اما یادتان باشد در حین استفاده از پد به خواب نروید.

درمان گرفتگی گردن

۴. ماساژ

ماساژ درمان خانگی دیگری است که می‌تواند درد و گرفتگی گردن را از بین ببرد. اعمال فشار روی عضلات گردن می‌تواند آرامش را افزایش و درد و تنش را تسکین بدهد. شما خودتان هم می‌توانید به آرامی گردن‌تان را با حرکات دایره‌ای ماساژ بدهید. همچنین می‌توانید از یک دوست یا عضوی از خانواده برای ماساژ دادن گردن کمک بگیرید.

۵. درمان گرفتگی گردن با فعالیت سبک

استراحت بخش مهمی از فرایند بهبودی است اما بدون تحرک ماندن هم توصیه نمی‌شود. سعی کنید به فعالیت‌های‌تان ادامه بدهید اما به انجام کارهای سنگین مشغول نشوید. مثلا از بلند کردن اجسام سنگین، چرخاندن شدید گردن و ورزش‌های تماسی پرهیز کنید تا زمانی که علائم گرفتگی گردن از بین بروند. حرکات کششی بسیار آرام و فعالیت‌های سبک دیگر انجام بدهید تا درد گردن‌تان بدتر نشود.

۶. درمان گرفتگی گردن با تمرینات کششی گردن

بیشتر دلایل شایع و غیرجدی گرفتگی گردن را می‌توانید بدون مداخله پزشکی درمان کنید.

– در حالتی که نگاه‌تان رو به جلو است، بنشینید یا بایستید.

– آرام سرتان را به سمت راست خم کنید.

– به نرمی دست راست‌تان را پشت سرتان بگذارید و اجازه بدهید که وزن دست‌تان چانه را پایین و به سمت راست قفسه سینه‌تان فشار بدهد.

– عضلات‌تان را شل کنید و سرتان را ۱۵ ثانیه در این حالت نگه دارید.

– این تمرین را سه بار روی هر طرف انجام بدهید.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *