درمان عفونت چشم :‌ راه های درمان خانگی عفونت چشم با طب سنتی

عفونت‌های چشم می‌توانند عذاب‌آور و دردناک باشند. درمان عفونت چشم و چگونه عفونت چشم را از بین ببریم و درمان خانگی و طب سنتی عفونت چشم را بخوانید.

بخوانید :‌ درمان‌ درد چشم : درمان های خانگی و طبیعی چشم درد

برخی از آن‌ها در صورت عدم درمان به مشکلات جدی‌تری مبدل می شوند. با این حال چندین درمان خانگی موثر برای بهبود آن‌ها وجود دارد.

درمان عفونت چشم

۱. آب نمک

آب نمک یا محلول سالین یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای عفونت‌های چشم است. محلول سالین شبیه قطره‌های چشم است که همان روش طبیعی چشم شما برای پاک کردن خود به شمار می‌رود. نمک خاصیت ضدمیکروبی نیز دارد به همین دلیل در درمان عفونت چشم موثر است. محلول‌های سالین استریل را می‌توان از داروخانه تهیه کرد.

۲. درمان عفونت چشم با چای کیسه‌ای

قرار دادن چای کیسه‌ای خنک شده روی چشم‌های بسته، در آرامش و تسکین آن‌ها موثر است. برخی می‌گویند در درمان عفونت‌های چشم نیز موثر است.

برخی از انواع چای خاصیت ضدالتهاب و تسکین‌دهنده دارند. برای مثال چای سبز، بابونه، روبیوس، و چای سیاه دارای خاصیت ضدالتهاب هستند. به همین دلیل می‌توانند سبب کاهش تورم شوند.

۳. کمپرس گرم

اگر چشم‌تان دردناک، عفونی یا دچار سوزش شده است، یک کمپرس گرم می‌تواند به شما کمک کند. مطالعات نشان داده است کمپرس گرم می‌تواند به افراد مبتلا به بلفاریت کمک کند، که پلک‌شان ملتهب و پوسته پوسته می‌شود. کمپرس گرم می‌تواند علائم چشم صورتی را نیز تسکین دهد. این کمپرس می‌تواند گل‌مژه و علائم خشکی چشم را نیز بهبود دهد.

۴. درمان عفونت چشم با کمپرس سرد

کمپرس سرد نیز می‌تواند ناراحتی مرتبط با برخی بیماری‌های چشمی خاص را تسکین دهد. این نوع کمپرس می‌تواند تورم ناشی از جراحات و عفونت‌ها را کاهش دهد.

درمان عفونت چشم

۵. ملحفه‌ها را بشویید

وقتی عفونت چشمی مانند ورم ملتحمه دارید، حوله‌ها و روبالشی‌های خود را به طور روزانه بشویید. از ان‌جایی که این موارد با چشم عفونی در تماس هستند، می‌توانند سبب عفونت چشم دیگر شما یا انتقال آن به سایر افراد خانواده نیز بشوند. برای کشتن باکتری‌های باقیمانده از آب داغ استفاده کنید.

۶. دور انداختن لوازم آرایشی

همه می‌دانیم برای جلوگیری از چیزهایی ماند عوفنت چشم باید از به اشتراک گذاشتن مواد و لوزام آرایشی چشم مانند ریمل،‌ سایه چشم، و خط چشم خودداری کنیم. اما اگر در زمان ابتلا به عفونت چشم از وسایل و مواد آرایشی چشم استفاده کرده‌اید باید آن‌ها را دور بیندازید. با این کار ار ابتلای مجدد خود به عفونت جلوگیری می‌کنید.

۷. درمان عفونت چشم با عسل

چندین مطالعه اثرات مثبت قطره‌های چشمی تهیه شده از عسل را در درمان عفونت چشم نشان داده‌اند. عسل خواص ضدمیکروبی و ضدباکتریایی دارد که باعث می‌شود در درمان عفونت چشم موثر باشد. همچنین می‌تواند برای درمان خشکی چشم نیز استفاده شود.

۸. گل عینک

گل عینک نیز غالبا به عنوان یک درمان خانگی بالقوه برای عفونت‌های چشمی ذکر می‌شود. چندین تحقیق نتایج مثبتی را درباره ی استفاده از آن نشان داده‌اند. عصاره گل عینک بر قرینه اثر ضدالتهاب انسان دارد. قطره‌های تهیه شده از گل عینک می‌توانند در درمان ورم ملتحمه بسیار موثر باشند.

نکاتی برای پیشگیری

  • از لمس و تماس مستقیم چشم‌ها خودداری کنید.
  • دست‌هایتان را مرتب بشویید، به ویژه پس از لمس سطوح کثیف.
  • اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، همیشه آن‌ها را تمیز کنید و به درستی نگه دارید.
  • از به اشتراک گذاشتن مواد و لوازم آرایشی خود با دیگران پرهیز کنید.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *