درمان عفونت کلیه :‌ ۱۰ روش درمان خانگی و طبیعی عفونت کلیه

عفونت کلیه یک مشکل پزشکی جدی است که به درمان سریع نیاز دارد. درباره درمان عفونت کلیه و درمان طبیعی و خانگی عفونت کلیه را بخوانید. این عفونت‌ها معمولا به صورت یک عفونت مجرای ادراری (یوتی‌آی) یا عفونت مثانه شروع می‌شوند که سپس یک یا هردو کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. درمان آن به کمک پزشکی نیاز دارد و این درمان‌های خانگی را تنها در همراهی با داروهای تجویز شده پزشک استفاده کنید.

بخوانید: درمان دارویی سنگ کلیه : قرص های درمان سنگ کلیه

درمان عفونت کلیه

۱. درمان عفونت کلیه با نوشیدن مقدار زیادی آب

نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند باکتری‌های بدن را شسته و به دفع سریع‌تر عفونت از بدن کمک کند. همچنین به پاک‌سازی تمام سیستم ادراری کمک می‌کند.

نوشیدن مقدار زیادی آب به جلوگیری از عفونت‌های ادراری نیز کمک می‌کند که می‌تواند منجر به عفونت‌های کلیه شود. سعی کنید حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید.

۲. نوشیدن آب توت خرس

آب توت خرس مدت‌ها است که به عنوان درمان عفونت‌های ادراری و مثانه استفاده می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن آب توت خرس می‌تواند به جلوگیری از عفونت ادراری در برخی افراد کمک کند.

بسیاری از افراد طعم شیرین آب توت خرس را به آب ترجیح می‌دهند و این امر باعث می شود مقدار بیشتری از آن را بنوشند. با این حال، آبمیوه‌های مصنوعی توت خرس سرشار از شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند که برای شما خوب نیستند. یک مکمل توت خرس یا آب خالص آن برای سلامت شما مناسب‌تر است.

۳. پرهیز از الکل و قهوه

مهم‌ترین نقش کلیه دفع مواد مضر و سموم از بدن است، و الکل و کافئین کلیه را به کار بیشتر وادار می‌کنند. این امر می‌تواند فرایند درمان عفونت را به تاخیر بیندازد.

۴. درمان عفونت کلیه با مصرف پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها سبب افزایش باکتری‌های مفید بدن می‌شوند، زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها هم باکتری‌های خوب و هم باکتری‌های مضر را از بدن دفع می‌کنند. همچنین می‌توانند در پردازش مواد زائد و عملکرد بهتر کلیه‌ها اثرگذار باشند. به این ترتیب اثربخشی درمان را افزایش می‌دهند.

۵. مصرف ویتامین سی

ویتامین سی یک آنتی‌اکسیدان قوی است که به محافظت از بافت‌های بدن در برابر فشار اکسیداتیو کمک می‌کند، که به طور خودکار بر سلامت کلیه‌ها اثر می‌گذارد. ویتامین سی می‌تواند ا زخم کلیه در طول عفونت شدید جلوگیری و آنزیم‌های درون آن را تقویت کند.

درمان عفونت کلیه

۶. آب جعفری

آب جعفری بسیار مغذی است و می‌تواند تعداد دفعات و حجم ادرار را افزایش دهد. این امر موجب خروج سریع‌تر باکتری‌ها از کلیه می‌شود و اثرگذاری آنتی‌بیوتیک‌ها را افزایش می‌دهد.

۷. درمان عفونت کلیه با مصرف سیب و سرکه سیب

محتوای اسیدی این مواد می‌تواند در حفظ اسیدیته ادرار به کلیه‌ها کمک کند، و به این ترتیب از رشد بیشتر باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. این مواد خواص ضدالتهابی نیز دارند و در درمان عفونت مفید واقع می شوند.

۸. حمام با نمک اپسوم

نمک اپسوم و آب گرم، هردو به تسکین درد کمک می‌کند. این امر به تحمل عوارض جانبی عفونت کلیه کمک می‌کند.

۹. درمان عفونت کلیه با مسکن‌های غیر از آسپرین

مسکن‌های غیرآسپرین مانند ایبوبروفن و استامینوفن می‌توانند به بهبود ناراحتی و پایین آوردن تب ناشی از عفونت کمک کنند.

۱۰. گرما

زمانی که منتظر هستید آنتی بیوتیک‌ها اثر خود را بگذارند، می‌توانید از گرما درمانی برای کاهش درد استفاده کنید. یک بطر آب گرم یا پد گرم‌کننده را روی ناحیه دردناک بگذارید و هربار حدود ۲۰ دقیقه نگه دارید.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *