درمان دیسک گردن : راه های درمان خانگی دیسک گردن

دیسک گردن می‌تواند شایع‌ترین علت بروز درد گردن باشد. درباره راه های درمان دیسک گردن و چگونه با نرمش دیسک گردن را از بین ببریم و روش درمان خانگی دیسک گردن بخوانید.

بخوانید :‌درمان گرفتگی گردن + دلایل و درمان دارویی گرفتگی گردن

این بیماری در اثر نوعی اشکال در یک یا چند دیسک رخ می‌دهد. زمانی که دیسک آسیب می‌بیند، به دلیل بروز التهاب یا اسپاسم عضلانی درد در گردن ایجاد می‌شود. در موارد حاد، به دلیل تحریک یا آسیب دیدن عصب، درد و بی‌حسی بازوها نیز در فرد مبتلا تجربه می‌شود. هرچند با استفاده از داروهای مسکن، جراحی، فیزیوتراپی و برخی روش‌های متعارف دیگر می‌شود این بیماری را درمان کرد، اما امتحان کردن درمان‌های خانگی قید شده در این نوشتار هم خالی از لطف نیست. شما می‌توانید با استفاده از این روش‌ها هم درد را تسکین بدهید و هم فرایند بهبودی را تسریع کنید.

درمان دیسک گردن

۱. فعالیت‌های‌تان را کمی سبک کنید

در صورتی که شما هم مانند بسیاری از آدم‌ها زندگی شلوغ و پرکاری دارید، در صورت ابتلا به درد گردن، بهتر است کمی از کارهای‌تان به طور موقتی کم کنید و بیشتر وقت‌تان را به استراحت بگذارید. در زمان استراحت هم یادتان باشد که بدن‌تان باید به راحت‌ترین وضعیت ممکن باشد. البته استراحت به معنی ماندن در رختخواب نیست چون بیش از یک یا دو روز بی‌حرکت ماندن برای‌تان بسیار خطرناک است. بهترین کار این است که فعالیت‌های روزانه را در حدی که از عهده‌تان برمی‌آید انجام بدهید و گاهی در میان کارها استراحت کنید.

۲. درمان دیسک گردن با کمپرس سرد یا گرم

مردم غالبا نمی‌دانند که کدام یک برای‌شان بهتر است، سرما یا گرما؟ به طور کلی توصیه می‌شود که برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از آسیب یخ استفاده کنید تا تورم کاهش بیابد. و بعد از این مدت از کمپرس گرم برای شل شدن عضلات و بهبود خشکی استفاده کنید. اما در مورد دیسک گردن نه گرما و نه سرما آنقدری نفوذ نمی‌کنند که  التهاب را تسکین بدهند بنابراین هر کدام که به بهبود دردتان کمک می‌کند، استفاده کنید. فقط یادتان باشد که کمپرس را بیش از بیست دقیقه روی گردن نگذارید و بین دفعات استفاده از کمپرس ۴۰ دقیقه فاصله در نظر بگیرید.

۳. درمان دیسک گردن با تمرینات کششی

در صورتی که پزشک‌تان اجازه داد می‌توانید تمرینات کششی روی گردن‌تان انجام بدهید. البته بهترین حالت این است که تمرینات را بعد از دوش آب گرم یا استعمال یک حوله گرم روی گردن، انجام بدهید. یکی از تمرینات کششی به این ترتیب است که خیلی ساده گردن‌تان را به آرامی به سمت چپ خم کنید، بیست ثانیه در این حالت بمانید و بعد همین حرکت را روی طرف دیگر تکرار کنید.

۴.  حالت بدن‌تان را اصلاح کنید

وضعیت قرارگیری نامناسب بدن، یکی از دلایل اصلی درد گردن است. هر بار که ایستاده‌اید، نشسته‌اید یا چیزی بلند می‌کنید، روی حالت گردن‌تان دقت کنید. همیشه بکوشید سر و گردن‌تان را صاف نگه دارید. مثلا زمانی که پشت میز می‌نشینید باید کامپیوترتان هم‌سطح با چشم‌های‌تان و صندلی باید صاف مقابل کمرتان باشد یا به عبارت دیگر سرتان را زیادی جلو نگیرید. موس باید آن‌قدری نزدیک باشد که به راحتی از آن استفاده کنید و مجبور نشوید مدام دست‌تان را دراز کنید. زمانی که می خواهید چیزی از روی زمین بردارید، دولا نشوید بلکه زانو را خم کرده و با پشت صاف بنشینید. به این ترتیب حتی از بروز درد پایین کمر هم پیشگیری خواهید کرد.

منبع: webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *