درمان خانگی کمبود ویتامین d + راه های جبران کمبود ویتامین دی

درمان خانگی کمبود ویتامین d و راه های جبران کمبود ویتامین و چگونه ویتامین d مورد نیاز بدن مان را تامین کنیم؟ چه چیزهایی ویتامین d دارند؟

بخوانید: ۹ نشانه کمبود ویتامین D در کودکان که بسیار مهم هستند

ویتامین D یک ماده مغذی بسیار مهم است که بدن شما برای بسیاری از فرآیندهای حیاتی خود از جمله ساختن و حفظ استخوان‌های قوی به آن نیاز دارد.

دریافت میزان ناکافی از ویتامین D یکی از نگرانی‌های اصلی بهداشت عمومی در سراسر جهان محسوب می‌شود. در حقیقت، مطابق با برآوردها، کمبود ویتامین D ، ۱۳ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داده‌است.

در این نوشتار با چند روش مؤثر برای افزایش سطح ویتامین D در بدن آشنا خواهیم شد.

راه های درمان خانگی کمبود ویتامین d

۱. در طول روز زمانی را در معرض نور آفتاب سپری کنید

ویتامین D اغلب به عنوان ویتامین نور خورشید شناخته می‌شود زیرا خورشید یکی از اصلی‌ترین منابع این ماده‌ مغذی است. پوست شما نوعی کلسترول دارد که به عنوان یک پیش‌‌ماده برای ویتامین  D عمل می‌کند. زمانی که این ترکیب در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد به ویتامین D تبدیل می‌شود. البته میزان ویتامین D که بدن‌تان می‌تواند بسازد به متغیرهای زیادی بستگی دارد از جمله رنگ پوست، منطقه جغرافیایی و فصل، کرم ضدآفتاب و لباس‌هایی که می‌پوشید.

۲. ماهی‌های چرب و غذاهای دریایی مصرف کنید

ماهی‌های چرب و غذاهای دریایی غنی‌ترین منابع طبیعی ویتامین  D محسوب می‌شوند. در حقیقت ۱۰۰ گرم ماهی سالمون می‌تواند حدود ۳۸۶ واحد بین‌المللی ویتامین D به بدن برساند. میگو، ساردین و ماهی تن برخی دیگر از مواد غذایی غنی از ویتامین  D هستند که می‌توانید به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید.

درمان خانگی کمبود ویتامین d

۳. قارچ بیشتری مصرف کنید

برای درمان خانگی کمبود ویتامین d قارچ‌ها تنها منبع عالی ویتامین D در میان گیاهان هستند. قارچ هم مثل انسان‌ها از نور خورشید ویتامین D تولید می‌کند. البته انسان ویتامین D۳ و قارچ ویتامین D۲ تولید می‌کند، که هر دو برای بالا بردن سطح این ویتامین در بدن انسان مفید هستند اما مطابق با مطالعات صورت گرفته D۳ تاثیری بیشتری برای بالا رفتن سطح این ویتامین در بدن دارد.

۴. زرده تخم‌مرغ را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید

زرده تخم‌مرغ منبع دیگری از ویتامین D است که می‌توانید به راحتی در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. مانند بسیاری دیگر از منابع طبیعی، زرده تخم‌مرغ هم مقادیر متغیری از این ویتامین را دارد. به هر روی با گنجاندن این ماده غذایی در رژیم‌تان، بخشی از ویتامین D مورد نیاز بدن‌تان را تامین خواهید کرد.

۵. مواد غذایی غنی‌شده مصرف کنید

از آنجایی که تعداد محدودی از غذاها به طور طبیعی سطح بالایی از ویتامین D دارند، این ماده مغذی به برخی غذاها افزوده می‌شود. برخی از غذاهای غنی ‌شده به ویتامین D عبارتند از: شیر گاو،  سیر سویا، شیر بادام، آب پرتقال، غلات صبحانه، ماست و توفو.

۶. درمان خانگی کمبود ویتامین d : مکمل مصرف کنید

برای بسیاری از آدم‌ها ممکن است مصرف مکمل‌های ویتامین  D بهترین گزینه برای تضمین دریافت میزان کافی از این ماده مغذی باشد. چنان‌چه پیشتر گفتیم، تحقیقات نشان می‌دهند که ویتامین D۳ به طور قابل‌توجهی بیشتر از ویتامین D۲ سطح این ماده مغذی را در بدن بالا می‌برد. به علاوه، مهم است که مکمل‌های باکیفیت را خریداری کنید که تست‌های لازم روی‌شان انجام شده‌است. بهترین کار این است که مکمل‌هایی را بخرید که توسط یک شخص سوم به لحاظ خالص بودن و کیفیت تست شده‌اند.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *