درمان میکروب معده : راه های درمان خانگی میکروب های معده

هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که پوشش معده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمان میکروب معده و درمان خانگی میکروب معده را در ادامه بخوانید.

بخوانید : ۸ بهترین راه برای درمان هلیکوباکتری پیلوری یا میکروب های معده

– سوزش و درد در شکم

– نفخ

– حالت تهوع

– از دست دادن اشتها

– آروغ زدن مداوم

– کاهش وزن غیر قابل توضیح

استفاده از درمان‌های متعارف مانند آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند برای بعضی از آدم‌ها دشوار باشد. به علاوه، داروها یک سری عوارض جانبی هم به همراه دارند. به همین دلیل علاقه به استفاده از درمان‌های طبیعی هر روز بیشتر می‌شود.

درمان میکروب معده

۱. پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها به حفظ تعادل باکتری‌های روده کمک می‌کنند. مطابق با یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، مصرف پروبیوتیک‌ها قبل یا بعد از درمان استاندارد میکروب معده می‌تواند روند درمان را بهبود بدهد. آنتی‌بیوتیک‌ها هم باکتری خوب و هم باکتری بد معده را از بین می‌برند. اما پروبیوتیک‌ها به افزایش باکتری‌های خوب کمک می‌کنند و در عین حال ریسک رشد قارچ را کاهش می‌‌دهند.

۲. چای سبز

مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داده‌است که چای سبز به کشتن باکتری‌های بد و کند شدن روند رشدشان کمک می‌کند. این مطالعه نشان داد که مصرف چای سبز قبل از عفونت از التهاب شکم پیشگیری می‌کند. مصرف این چای در زمان ابتلا به عفونت شدت علائم را کاهش می‌دهد.

۳. عسل

عسل می‌تواند با میکروب معده مبارزه کند. مطالعات زیادی از این تاثیر عسل پشتیبانی می‌کنند. البته عسل به تنهایی تاثیر زیادی ندارد بلکه زمانی که آن را همراه با درمان‌های استاندارد مصرف کنید، طول دوره درمان کوتاه خواهد شد. عسل خام و عسل مانوکا بیش‌ترین خواص ضدباکتری را دارند.

۴. درمان میکروب معده با روغن زیتون

روغن زیتون هم میکروب معده را از بین می‌برد. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که روغن زیتون توانایی ضدباکتری قدرتمندی علیه گونه‌های هلیکوباکتر پیلوری دارد. سه گونه از این باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک هستند.

درمان میکروب معده

۵. ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین‌بیان یک درمان رایج برای زخم معده است. این گیاه دارویی همچنین می‌تواند با میکروب معده مبارزه کند. مطابق با مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۹، ریشه شیرین‌بیان مستقیما باکتری را نمی‌کشد اما مانع چسبیدن آن به دیواره معده می‌شود.

۶. کلم بروکلی

ترکیبی در کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است علیه هلیکوباکتری موثر باشد. مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داده که این ترکیب التهاب دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد. مطالعه دیگری روی چند فرد دیابتی و مبتلا به هلیکوباکتر نشان داد که پودر کلم بروکلی می‌تواند با این باکتری مبارزه کند.

۷. درمان میکروب معده با نوردرمانی

مطالعات نشان می‌دهند که میکروب معده نسبت به نور آسیب‌پذیر است. نوردرمانی از نور فرابنفش برای کمک به حذف هلیکوباکتر پیلوری در شکم کمک می‌کند. محققان بر این باورند که نوردرمانی مورد استفاده در ناحیه شکم هیچ گونه خطری ندارد. زمانی که آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان این بیماری موثر واقع نشدند، نوردرمانی گزینه‌ مناسبی محسوب می‌شود.

داروهای مورد استفاده برای درمان میکروب معده

درمان معمولا دو هفته بیشتر طول نمی‌کشد. استفاده از دو آنتی‌بیوتیک به جای یکی می‌تواند ریسک مقاوم شدن نسبت به آنتی‌بیوتیک را کاهش بدهد. آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان میکروب معده عبارتند از:

– آموکسی‌سیلین

– تتراسایکلین

– مترونیدازول

– کلاریترومایسین

کلام پایانی

بسیاری از مردم این باکتری را در تمام طول زندگی‌شان دارند و هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند اما در صورتی که التهاب مزمن دستگاه گوارشی در اثر آن ایجاد شود و هیچ اقدامی برای درمان آن صورت ندهید، ممکن است متحمل برخی عوارض جانبی شوید.

منبع: healthline

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *