درمان نفخ : ۱۰ درمان های قطعی نفخ شکم و معده

اکثر آدم‌ها گاهی اوقات نفخ را تجربه می‌کنند. درمان نفخ و درمان قطعی نفخ شکم و معده و انواع درمان های خانگی نفخ را در ادامه بخوانید.

۳۱ درمان خانگی فوری نفخ معده و شکم + مواد غذایی مفید برای نفخ

ورزش، مکمل‌ها و ماساژ می‌توانند به سرعت نفخ را از بین ببرند و اعمال یک سری تغییرات ساده در سبک زندگی‌تان در پیشگیری از نفخ بسیار موثر است. علاوه بر این، درمان‌های خانگی موثری هم برای تسکین نفخ وجود دارد که در این نوشتار با آنها آشنا خواهیم شد.

۱. پیاده‌روی کنید

فعالیت فیزیکی می‌تواند به تنظیم حرکات روده کمک کند. به این ترتیب خروج گاز و مدوفع آسان‌تر خواهد بود. پیاده‌روی به ویژه زمانی موثر خواهد بود که یبوست هم باشید.

۲. کپسول‌های نعناع فلفلی را امتحان کنید

روغن نعناع فلفلی هم ممکن است برای کمک به سوء هاضمه و آزاد شدن گاز معده مفید باشد. نعناع فلفلی در واقع با شل کردن عضلات روده تاثیر خود را می‌گذارد. وقتی عضلات روده ریلکس شوند گاز و مدفوع راحت‌تر از آنها خارج می‌شود.

۳. درمان نفخ با روغن‌های معطر

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ تاثیر مکمل‌های حاوی ترکیب روغن‌های رازیانه و زیره را روی ۱۱۶ نفر امتحان کرد. بعد از ۳۰ روز،‌ شرکت‌کننده‌ها در مطالعه کاهش نفخ را گزارش دادند. فقط یادتان باشد که بدون صحبت با پزشک‌تان از روغن‌های معطر استفاده نکنید.

۴. حمام گرم بگیرید

گرمای حمام می‌تواند درد شکم را تسکین بدهد. ریلکس شدن در آب سطح استرس را پایین می‌آورد و به این ترتیب سبب می‌شود که دستگاه گوارش عملکرد خود را بهتر انجام بدهد، در نتیجه نفخ از بین می‌رود.

۵. مقدار مصرف فیبرتان را به تدریج افزایش بدهید

خوردن فیبر بیشتر به جلوگیری از یبوست و نفخ کمک می‌کند. فقط یادتان باشد که خوراکی‌های حاوی فیبر را به مرور به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید چرا که افزایش سریع مقدار فیبر دریافتی‌تان می‌تواند گاز و نفخ را بیشتر کند.

درمان نفخ

۶. به جای نوشیدنی‌های گازدار آب بنوشید

نوشیدنی‌های گازدار سبب نفخ می‌شوند. قند و شیرین‌کننده‌های مصنوعی در نوشیدنی‌ها نیز باعث افزایش میزان گاز و نفخ می‌شوند. با نوشیدن آب می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

۷. فعالیت بیشتری در طول روز داشته باشید

ورزش کردن به بدن‌تان کمک می‌کند که راحت‌تر گاز و مدفوع را دفع کند و به حرکات روده نظم می‌دهد. با ورزش کردن همچنین عرق می‌کنید و به این ترتیب می‌توانید سدیم اضافی را از بدن‌تان خارج کنید.

۸. درمان نفخ با پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های خوب هستند که در روده‌ّها زندگی می‌کنند. مصرف مکمل پروبیوتیک می‌تواند به تنظیم باکتری‌ها در روده بزرگ که می‌توانند گاز تولید کنند و سبب نفخ شوند، کمک کند.

 ۹. مقدار مصرف نمک‌تان را کاهش بدهید

بیش از حد بودن سدیم در بدن منجر به حبس آب می‌شود. به این ترتیب نوعی حس نفخ و تورم در شکم و سایر قسمت‌های بدن از جمله دست و پا به وجود می‌آید.

۱۰. درمان نفخ : مکمل‌ها و داروهای مصرفی‌تان را بررسی کنید

برخی مکمل‌ها از جمله آهن می‌تواند سبب یبوست و برخی دیگر از علائم سوء هاضمه شود. در اثر این مکمل ممکن است نفخ را هم تجربه کنید. از سویی دیگر پتاسیم ممکن است با کمک به متعادل کردن سطوح سدیم نفخ را کاهش بدهد.

برخی داروها هم ممکن است عوارضی داشته باشند که بر عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارند یا سبب سوء هاضمه می‌شوند. در این صورت پزشک یا داروساز می‌تواند جایگزین‌هایی را برای داروهای‌تان پیشنهاد دهد.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *