درمان واریکوسل : انواع درمان های خانگی واریکوسل

واریکوسل به معنای بزرگ شدن سیاهرگ‌ها در بیضه‌ است. درمان های خانگی واریکوسل و درمان واریکوسل با ورزش و روش های طبیعی را در ادامه بخوانید.

بخوانید : عوامل کمبود اسپرم : راه حل درمان کمبود اسپرم

این اختلال غالبا به ناباروری در مردان منجر می‌شود اما می‌تواند بدون نشانه هم باشد. تنها حدود ۵ تا ۱۰ درصد از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است درد داشته باشند و حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد مشکلاتی را در سطح تستوسترون تجربه خواهند کرد. درمان‌های متداول این اختلال می‌توانند گران باشند و اغلب با عوارض جانبی همراه هستند. در این نوشتار با درمان‌های خانگی واریکوسل آشنا خواهیم شد. این روش‌ها از سوی علم پشتیبانی شده‌اند.

درمان واریکوسل

۱. یوگا

یوگا پوزهای متنوعی دارد که می‌توانند جریان خون را به بیضه‌ها افزایش دهند.

بنابراین برای درمان واریکوسل مفید هستند.

مانند سایر انواع ورزش‌ها، یوگا هم می‌تواند سطح باروری را افزایش دهد. ثابت شده‌است که پوزهای یوگا جریان خون را به بیضه‌ها بهبود می‌دهند. برخی از پوزهای یوگا که برای این منظور موثر هستند عبارتند از حرکت پل، ایستادن روی شانه، مدیتیشن تنفسی.

درمان واریکوسل

۲. مکمل شاه‌بلوط هندی

عصاره دانه‌ شاه‌بلوط هندی برای تهیه مکمل استفاده می‌شود. این گیاه دارویی از قدیم‌الایام برای درمان واریکوسل استفاده شده‌است. شاه‌بلوط هندی حاوی نوعی سم است که در صورت مصرف به صورت خام می‌تواند شما را به کشتن بدهد. هرچند عصاره آن به طور کلی بی‌خطر است و عوارض جانبی ندارد.

دوز ایده‌آل این گیاه دارویی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم است. بیش از ۶ ماه از این دارو استفاده نکنید. همچنین هرگز دوز خیلی بزرگ از این دارو را مصرف نکنید.

۳. درمان واریکوسل با شستشوی بیضه با آب سرد

خنک شدن روشی برای کاهش دادن دمای بدن است. بیش از حد گرم شدن بیضه‌ها یکی از دلایل اصلی نگرانی برای مردانی است که به واریکوسل مبتلا هستند و می‌تواند سبب ناباروری در آنها شود. ثابت شده‌است که شستشوی بیضه با آب سرد می‌تواند شاخص‌های التهاب را کاهش بدهد. برای انجام این درمان زمانی که حمام می‌روید به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه آب سرد روی بیضه‌ها بگیرید. این درمان را می‌توانید چند بار در روز انجام بدهید تا دمای بیضه کاهش بیابد اما از بیش از حد سرد کردن بیضه‌ها پرهیز کنید.

۴. محدودیت‌های غذایی

رژیم غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان فراوان می‌تواند به مراقبت از سیاهرگ‌های بیضه کمک کند. همچنین ثابت شده که آنتی‌اکسیدان‌ها از روند پیشرفت واریکوسل جلوگیری می‌کنند و سطح باروری را افزایش می‌دهند. گنجاندن فیبر در برنامه غذایی هم اهمیت زیادی برای درمان واریکوسل دارد زیرا یبوست می‌تواند برای توسعه واریکوسل بسیار موثر باشد. بنابراین یادتان باشد که:

– به طور منظم غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان و فیبر فراوان بخورید.

– برخی از غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان عبارتند از: بلوبری، شکلات تلخ، کلم کالی، چای سبز، کرنبری، گل کلم و حبوبات.

– برخی از غذاهای حاوی فیبر عبارتند از: نخودفرنگی، آووکادو، دانه چیا، بروکلی و جوی دوسر.

۵. لباس زیر محافظ برای درمان واریکوسل

لباس‌های زیر مخصوص واریکوسل به حمایت از بیضه‌ها کمک می‌کنند و می‌توانند تورم را کاهش بدهند. آنها همچنین درد را تسکین می‌دهند.

خلاصه درمان واریکوسل

واریکوسل یکی از دلایل اصلی ناباروری در مردان است. با این وجود درمان‌های متداول این اختلال با عوارضی همراه هستند. خوشبختانه درمان‌های طبیعی زیادی وجود دارند که می‌توانند واقعا موثر باشند. نتایج این درمان‌های خانگی روی آدم‌های مختلف فرق خواهند داشت اما به هر حال امتحان کردن‌شان ارزشش را دارد.

منبع: medium

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *