آبدهی گلدان هنگام مسافرت : جلوگیری از خشک شدن گل در مسافرت

در این مطلب به شما اطلاعاتی درباره آبیاری گیاهان هنگام سفر، چگونه در مسافرت گیاهان را بی‌آب نگذاریم، آبدهی گلدان هنگام مسافرت، آبیاری قطره‌ای بطری و آبیاری با بطری می‌دهیم.  

  قصد دارید به تعطیلات بروید؟ با استفاده از این ترفندها می‌توانید گیاهان‌تان را آبیاری کنید. خیلی زحمت کشیده‌اید تا این گیاهان آپارتمانی زیبا و سبزیجات سالم را با آبیاری منظم، پرورش داده‌اید . دوست ندارید وقتی به سفر می‌روید، گل وگیاهان‌تان از بی آبی رنج ببینند. در ادامه چهار روش به شما معرفی می‌شود تا وقتی در تعطیلات به سر می‌برید گیاهان‌تان نیز طبق همان برنامه‌ی قبل آبیاری شوند.

این روش‌ها برای افرادی که زمان آبیاری گیاهان‌شان را فراموش می‌کنند نیز مفید است. تنها یک نکته را به خاطر داشته باشید: از این روش‌ها تنها برای گیاهانی استفاده کنید که هر روز به آبیاری نیاز دارند، مانند گیاهان دارویی، سبزیجات و برخی گیاهان آپارتمانی. گیاهان آبدارتان را در زمان سفر، به حال خود بگذارید. 

روش آبدهی گلدان هنگام مسافرت

۱. روش فتیله گذاری آب

برای استفاده از این روش، به یک ظرف آب بزرگ (مانند گلدان یا سطل) و مقداری طناب نخی نیاز دارید. طناب نخی را می‌توانید از ابزار فروشی‌ها تهیه کنید.
یک تکه طناب نخی به اندازه‌ی فاصله‌ی بین کف ظرف آب و خاک گلدان، ببرید. یک سر این طناب را چند سانتی‌متر زیر سطح خاک در نزدیکی گیاه قرار دهید. مراقب باشید به ریشه گیاه آسیب نزنید.

بخوانید: جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ :‌ چطور دمای لپتاپ را کنترل کنیم؟

سر دیگر این طناب را کف ظرف آب بگذارید و آن را از آب پر کنید. اطمینان حاصل کنید طناب در کف ظرف قرار بگیرد. این طناب نخی به آرامی آب را به خود می‌گیرد و به گلدان می‌رساند، به این ترتیب سطح رطوبت پایداری را در خاک ایجاد می‌کند.  

آبدهی گلدان هنگام مسافرت

۲. سیستم آبیاری قطره‌ای دست‌ساز

برای آبدهی گلدان هنگام مسافرت حتما گوی‌های شیشه‌ای آبیاری را که برای آبیاری گیاه در گلدان قرار می‌گیرند را دیده‌اید. هیچ نیازی به خرید آن‌ها نیست، زیرا خودتان می‌توانید به سادگی یکگوی آبیاری بسازید.

با یک بطری پلاستیکی تمیز و خالی شروع کنید. برای حامل‌های کوچک تا متوسط، یک بطری آب کفایت می‌کند. در بالای بطری، چند سوراخ ایجاد کنید.
پیش از آن‌که خانه را به قصد سفر ترک کنید، به روال همیشگی به گیاه‌تان آب بدهید. بطری پلاستیکی را پر از آب کنید و سپس آن را برگردانید و آن را در خاک گلدان فشار دهید تا چند سانتی‌متر زیر خاک فرو برود. مراقب باشید بطری زیاد به گیاه نزدیک نباشد و آن‌قدر پایین رفته باشد که سوراخ‌ها با خاک پوشش داده شده باشند.

با خشک شدن خاک، آب به آهستگی از بطری به بیرون می‌چکد. برای گلدان‌های بزرگ‌تر، از بطری‌های بزرگتر استفاده کنید. بطری را کامل پر کنید و قبل از برگرداندن بطری در گلدان انگشت‌تان را روی منافذ بگذارید و سپس آن را در خاک قرار دهید.  

۳. حمام دادن گیاهان

برای گلدان‌هایی که زهکشی خوبی دارند، می‌توانید برای آبدهی گلدان هنگام مسافرت از حمام استفاده کنید.سینک ظرفشویی یا وان حمام را با چند سانتی‌متر آب پر کنید و حوله‌ای در کف آن قرار دهید تا از خراشیده شدن آن جلوگیری کنید. گلدان‌های‌تان را در سینک قرار دهید و زمانی‌که در سفر بسر می برید همان‌جا بگذارید. خاک، آب را بالا می‌کشد و به ریشه می رساند، با این روش می‌توانید تا یک هفته گیاه‌تان را آبیاری کنید.

وضعیت نور اطراف سینک یا وان را بررسی کنید. اگر گیاه‌تان به نور آفتاب زیاد نیاز دارد، آن را در جای تاریک قرار ندهید.  

۴. گلخانه‌ پلاستیکی

این روش آبدهی گلدان هنگام مسافرت غیرمعمول به نظر می‌رسد، ولی برای تعطیلات بلند مدت به‌خوبی عمل می‌کند. یک کیسه‌ی پلاستیکی شفاف را که اندازه‌ی گیاه و گلدانش باشد، بردارید. برای این‌که کیسه‌ی پلاستیکی روی گیاه نیفتد از چند تکه چوب به‌عنوان ستون استفاده کنید بعضی افراد می‌گویند پلاستیک نباید با گیاه تماس داشته باشد. طبق معمول همیشه گیاه‌تان را آبیاری کنید، ولی مراقب باشید بیش از حد به گیاه آب ندهید.

گیاه را در کیسه قرار دهید و کیسه را بالا بیاورید تا تمام گیاه را در بر بگیرد. قبل از بستن کیسه کمی هوا در آن بدمید تا کمک کند مثل یک بالن دور گیاه را بپوشاند. به این ترتیب خیال‌تان راحت تر خواهد بود که کیسه‌ی پلاستیکی به برگ‌های گیاه فشار وارد نخواهد کرد. گیاه‌تان را در جایی قرار دهید که نور غیرمستقیم داشته باشد (نور مستقیم باعث بالا رفتن دمای کیسه می‌شود و احتمال دارد گیاه‌تان را از بین ببرد). این گلخانه‌ی کوچک، آب را در خود حفظ می‌کند به این ترتیب که با تبخیر آب مجددا چکه چکه به گیاه باز می‌گردد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *