مراحل آموزش ساخت بادبادک دست ساز : توضیحات کامل

آموزش ساخت بادبادک دست ساز و چگونه بادبادک بسازیم و راه‌های درست کردن و راه انداختن بادبادک و وسایل موردنیاز برای بادبادک.

ساختن بادبادک سرگرمی جالبی است و پروازدادن آن در نسیم یک روز زیبای تابستاتی انسان را شاد می‌کند. ساخت بادبادک کاری ندارد و می‌توانید در یکی از همین بعدازظهرهای تابستانی یکی از این لوزی‌های زیبا را درست کنید. اول چارچوب بادبادک را بسازید. بعد بال بادبادک را اندازه بگیرید و به‌شکل لوزی ببرید. در انتها، دم بادبادک و نخ آن را وصل کنید. می‌توانید تزئین‌های دلخواه خودتان را هم به آن اضافه کنید تا موقعی که در آسمان می‌چرخد زیبایی‌اش دوچندان شود.

مراحل آموزش ساخت بادبادک دست ساز

قسمت اول: ساخت چارچوب

آموزش ساخت بادبادک دست ساز

۱. با دو تکه چوب یک صلیب بسازید. یک چوب ۵۱ سانتی را روی چوبی ۶۱سانتی بگذارید و یک صلیب شکل دهید. این دو تکه چارچوبه‌ی بادبادک را می‌سازند.

• اگر می‌خواهید بادبادک بزرگتری بسازید، از چوب‌های بلندتری استفاده کنید. حواس‌تان باشد که قسمت افقی حداقل ۱۰ سانتی‌متر از قسمت عمودی کوتاه‌تر باشد.

۲. دو چوب قسمت قبل را با نخ و چسب به‌هم بچسبانید. ریسمانی را یک یا دو بار دور محل اتصال دو چوب بپیچانید. بعد، با گره‌ای ریز محکم‌اش کنید و با قیچی اضافات آن را ببرید. همچنین می‌توانید با اندکی چسب دو قطعه را به‌هم بچسبانید تا از ثبات آن اطمینان حاصل شود.

زاویه چوب‌ها

• حواس‌تان باشد که چوب‌ها را با زاویه‌ای مناسب به‌هم بچسبانید. باید دقیقاً وسط قطعه‌ی افقی روی قطعه‌ی عمودی قرار بگیرد.

۳. در دو سر هر دو قطعه شکافی افقی به‌طول ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر ایجاد کنید. از قیچی برای انجام این کار استفاده کنید. شکاف‌ها باید افقی باشند، یعنی در عرض چوب ایجاد شوند. عمق‌شان آن‌قدر باشد که ریسمانی که می‌خواهید از آن برای پروازدادن بادبادک استفاده کنید داخل آن برود.

• اگر چوبی که برای ساخت بادبادک به‌کار می‌برید و ریمسان آن خیلی نازک باشد، می‌توانید به‌جای شکافتن چوب، در آن سوراخی ایجاد کنید.

۴. نخ را دورتادور چارچوب بگردانید. ریسمان را در شکاف بالایی حلقه کنید و یک دور دورش بچرخانید. بعد نخ را از محل شکاف به سمت راست چارچوب بکشید. ادامه‌ی نخ را تا شکاف پایینی چارچوب و بعد تا انتهای سمت چپ چارچوب بکشید. در انتها، نخ را یک یا دو بار دور بالای چارچوب بپیچانید. نخ‌های اضافی را با قیچی ببرید.

• حواس‌تان باشد که نخ محکم کشیده شده باشد، ولی نه خیلی زیاد که مبادا چارچوب خم شود یا تاب بردارد.

• کشیدن نخ دورتادور چارچوب باعث می‌شود بادبادک وقتی در آسمان به پرواز درمی‌آید شکل‌اش را حفظ کند.

آموزش ساخت بادبادک دست ساز

قسمت دوم: اندازه‌گیری و بریدن بال بادبادک

۱. می‌توانید از کیسه‌ی پلاستیکی، کاغذ، یا حتی پارچه برای بال بادبادک استفاده کنید، فقط باید ۱۰۰ سانتی‌متر عرض داشته باشد. کیسه‌های بزرگ پلاستیکی بهترین گزینه برای این کار هستند، چون به‌اندازه‌ی کافی مقاوم هستند و تزئین‌شان هم راحت است. همچنین می‌توانید از کاغذهای بزرگ پشت برچسب‌دار یا روزنامه استفاده کنید.

بخوانید: تغذیه در ایام امتحانات : موادغذایی و نکات لازم برای گرفتن نمره‌هایی عالی

• اگر به چیز دیگری دسترسی ندارید، از پارچه هم می‌توانید استفاه کنید. اما پارچه‌ی مورد استفاده باید ضخیم و محکم باشد تا استقامت بادبادک حفظ شود.

۲. چارچوب را روی بال بگذارید. کاغذ یا پلاستیکی را که می‌خواهید برای بال استفاده کنید روی زمین پهن کنید. بعد، چارچوب را در مرکز آن قرار دهید.

آموزش ساخت بادبادک دست ساز

۳. با یک خط‌کش دور چارچوب را خط بکشید. خط‌کش را بالای چارچوب بگذارید و انتهای آن را در آخر سمت راست چارچوب قرار دهید. با استفاده از مداد یا خودکار، و با یک خط قطری، در امتداد خط‌کش از بالای چارچوب تا انتهای سمت راست خطی بکشید. همین کار را از انتهای سمت راست تا پایین چارچوب انجام دهید و بعد از پایین تا انتهای سمت چپ. در آخر، خطی قطری از انتهای سمت چپ تا بالای چارچوب بکشید.

آموزش ساخت بادبادک دست ساز

شکل بال در أموزش ساخت بادبادک دست ساز

• بال باید به شکل لوزی باشد، و چارچوب در وسط آن قرار بگیرد.

۴. در ادامه آموزش ساخت بادبادک دست ساز لوزی را ۵ سانتی‌متر عریض‌تر از خط‌ها ببرید. با استفاده از قیچی، دور لوزی را ببرید، اما کمی از خط‌هایی که در قسمت قبل کشیده‌ای فاصله بدهید تا بعد بشود بال را روی چارچوب چسباند.

بادبادک

• اکنون باید یک بال زیبا و لوزی‌شکل داشته باشید که به‌راحتی روی چارچوب قرار بگیرد.

قسمت سوم: سرهم‌کردن بادبادک

۱. لبه‌های بال را روی چارچوب تا بزنید و با چسب مایع و چسب نواری بچسبانید. یک لایه‌ی نازک چسب مایع روی چارچوب بزنید و لبه‌های بال را روی آن فشار دهید تا سر جایش محکم شود. می‌توانید از چسب نواری یا چسب برق هم برای محکم‌کردن بادبان به چارچوب استفاده کنید و لبه‌ها را به داخل بال بچسبانید.

• بررسی کنید که بال روی چارچوب به‌اندازه‌ی کافی کشیده شده باشد، تا موقع پرواز شل‌وول نباشد.

۲. نخ پرواز را بچسبانید. از ریسمانی که حداقل ۵۰ سانتی‌متر طول داشته باشد استفاده کنید. با قیچی، یک سوراخ کوچک در بالای محل اتصال دو قطعه چوب ایجاد کنید. این سوراخ باید به‌اندازه‌ای باشد که نخ پرواز از آن رد شود. بعد، یکی از دو انتهای نخ پرواز را از سوراخ رد کنید و آن را در محل اتصال محکم گره بزنید. تا وقتی بقیه‌ی بادبادک را می‌سازید، بگذارید بقیه‌ی نخ أویزان بماند.

آموزش ساخت بادبادک دست ساز

• بعد می‌توانید به نخ پرواز ریسمان دیگری اضافه کنید تا به‌اندازه‌ای که مناسب بازو و قدتان است بلند شود. گاهی اوقات، اضافه‌کردن ریسمان به نخ پرواز می‌تواند کاری کند که بادبادک مستقیم‌تر حرکت کند.

۳. با روبانی ضخیم و ۱.۸ متری برای بادبادک دم بسازید. دم بادبادک را به انتهای چارچوب بچسبانید، آن را چندین بار دور چارچوب بچرخانید و محکم گره‌اش بزنید. از روبانی ضخیم یا ریسمانی پارچه‌ای برای دم استفاده کنید.

جنس ریسمان برای أموزش ساخت بادبادک دست ساز

• ریسمان یا پارچه‌ای به‌کار ببرید که با رنگ بال بادبادک هماهنگ باشد. این شکلی، بادبادک‌تان در آسمان زیباتر می‌شود.

۴. در ادامه آموزش ساخت بادبادک دست ساز تکه‌های پارچه یا روبان را با فاصله‌های ۳۰ سانتی‌متری به دم بچسبانید. تکه‌هایی ۵ تا ۸ سانتی‌متری انتخاب کنید. با گره‌ای کوچک به دم گره‌شان بزنید تا دم موقع پرواز از بادبادک آویزان شود. تکه‌های پارچه و روبان باعث می‌شوند دم متعادل بماند و بادبادک مستقیم پرواز کند.

۵. بادبادک را با ماژیک و کاغذ رنگی تزئین کنید. وقتی کار چسباندن اجزای بادبادک تمام شد، نوبت به‌کارانداختن خلاقیت‌تان است. کلمات قصار را با ماژیک روی بادبادک بنویسید. با ماژیک رنگش کنید. طرح‌های سرگرم‌کننده‌ای روی آن بکشید. با چسب تکه‌های کاغذ رنگی را روی بال بچسبانید.

بادبادک

• می‌توانید نام خود را روی بادبادک بنویسید تا همه بدانند که این بادبادک متعلق به شما است و خودتان هم از دیدن اسم‌تان در آسمان کیف کنید.

۶. بادبادک را در جایی که هیچ درخت و سیم برقی نباشد به پرواز درآورید. دنبال جایی باشید که نزدیک به آب باشد، مثلاً در کنار دریاچه یا دریا، چون در این جور جاها باد خوبی برای پرواز بادبادک می‌وزد. نخ بادبادک را محکم بچسبید و در جهت وزش باد بدوید. بعد، در همان حالی که می‌دوید، بادبادک را رها کنید. با نخ پرواز بادبادک را در آسمان نگه دارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *