فواید حضور مدیر در کنار تیم : چرا باید در میان جمع باشیم؟

در این مطلب به شما اطلاعاتی درباره فواید حضور مدیرعامل در کنار تیم ، لزوم مشارکت مدیر عامل با تیم اجرایی، هدایت کسب و کار و افزایش بهره وری شغلی می‌دهیم.

  دفتر اختصاصی ندارید؟ مشکلی نیست. حذف دفتر شخصی می‌تواند فضای کاری مشارکتی و نوآورانه‌تری ایجاد کند. نقش مدیرعامل مدت‌های زیادی با یک دفتر کار جداگانه، بزرگ، و یک فضای اختصاصی با میز‌هایی از جنس چوب گردو عجین شده بود. زمانی‌که در سال ۲۰۱۲ شرکتم را تأسیس کردم، مفهوم مدیر عامل اجرایی را که قصد ایجاد آن در شرکت و فرهنگ شرکتی‌ام داشتم، کاملا متفاوت از باور عامه مردم بود.

فواید حضور مدیر در کنار تیم

وقتی به نقش مدیر عامل اجرایی، یا هر رهبر دیگری، فکر می‌کنم، یکی از نخستین ویژگی‌هایی که به ذهنم می‌رسد اثرگذاری مثبت و گسترده است. مدیر عامل‌های بزرگ به تیم‌شان نمی‌گویند چه کاری انجام دهند، آن‌ها تیم فوق‌العاده‌ای از رهبران می‌سازند تا فرهنگ مشارکت، نوآوری و شفافیت را مجسم کنند، مسیر را به آن‌ها نشان می‌دهند و شرح می‌دهند چگونه به مقصد برسند. اثرگذاری و کمک به کسانی که در اطراف‌تان حضور دارند مستلزم این است که در بین افرادی که هدایت‌شان می‌کنید حضور داشته باشید. اگر مدیر عامل اجرایی در یک فضای محصور و جداگانه قرار داشته باشد، دستیابی به این هدف بسیار سخت می‌شود.

بخوانید: آموزش ریستور ویندوز ۱۰ : چطور ویندوز را ریست کنیم؟

به همین دلیل از همان روز اول که فعالیت‌مان را آغاز کردیم، تصمیم گرفتم همیشه در کنار تیمم باشم و اکنون بیش از ۵۰۰ نفر در این شرکت مشغول به کار هستند. نشستن پشت میزی که در وسط دفتر کارمان قرار دارد تضمین کننده‌ی گسترش تأثیرگذاری‌ام بر کل تیم است، من در شرکت هستم، هر شخصی می‌تواند به من مراجعه کند و افکارش را با من به اشتراک بگذارد، و می‌توانم به روشی ساده، غیررسمی و شفاف از دیگران درس بیاموزم. نشستن در میان تیم همکارانم منعکس کننده‌ی فلسفه‌ی من در رهبری است، ولی چندین مزایای کلیدی را نیز به‌دست می‌دهد که هر رهبر کسب و کار باید درنظر داشته باشد.

در این مطلب به شما اطلاعاتی درباره فواید حضور مدیرعامل در کنار تیم ، لزوم مشارکت مدیر عامل با تیم اجرایی، هدایت کسب و کار و افزایش بهره وری شغلی می‌دهیم.

۱. برای اعضای تیم‌تان در هر سطحی در دسترس هستید

خلاص شدن از شر درب‌ها باعث از میان برداشته شدن موانع فیزیکی برای ارتباط با افراد می‌شود و یکی از فواید حضور مدیرعامل در کنار تیم است. باورتان نمی‌شود چند مرتبه افراد به من مراجعه می‌کردند و می‌پرسیدند آیا یک لحظه وقت دارم تا با هم صحبتی داشته باشیم یا نه، و آن مکالمات به یک تصمیم کسب و کار یا یک ارتباط شخصی جدید منتج می‌شد. با وجود این‌که مدیران فیسبوک و گوگل برای طراحی خاص‌شان در مورد چینش الگوی نشستن افراد به‌گونه‌ای که اعضای مهم تیم، مانند مهندسان، به آن‌ها نزدیک باشند، شناخته شده‌اند، من ترجیح می‌دهم تمام میز‌های اطرافم را با استخدام افراد جدید پُرکنم. اطمینان دارم این شرایط در روز اول برای کارکنان دلسرد کننده و عذاب‌آور است، ولی در انتهای ماه اول، همین افراد، شاهد دوره‌ی تسریع شده‌ای در فرهنگ شرکت خواهند بود. شرکت Netskope به این ترتیب به این شکوفایی رسیده است. 

۲. یک فضای انعطاف‌پذیر و سرشار از همکاری در محل کار ایجاد خواهد شد

دسترسی به مدیر عامل‌های اجرایی بسیار دشوار است. در شرکت سابقم یک دفتر داشتم، و برقراری ارتباط و صحبت کردن با دیگران به تلاش زیادی نیاز داشت. با نزدیک‌تر کردن افراد از لحاظ فیزیکی، تیم‌های حمایتی به راحتی می‌توانند باعث جلب رضایت مشتریان شوند. دانشمند ارشد سازمان به تیم بازاریابی متصل است. مهندسان با تیم عملیاتی صحبت می‌کنند – و این فهرست همچنان ادامه دارد. این امر به این معنی نیست که افراد مرتبا در حال صحبت کردن هستند. ما اتاق کنفرانس، هدفون و دیگر راه‌های وارد شدن به این حوزه را در اختیار داریم. در یک دفتر با فضای باز، آداب معاشرت خوب برای خلق محیطی که مانع از بهره‌وری افراد نشود، بسیار ضروری است.

۳. شما می‌توانید در تمام سطوح کسب و کار شرکت داشته باشید

بسیاری از شرکت‌ها و ادارات، به دنبال این هستند که میز‌ها را به‌گونه‌ای بسازند تا افراد روی زمین بشینند تا فرصت‌های بیشتری برای همکاری وجود داشته باشد. از آن‌جایی‌که لازم است مدیر عامل‌ها بر پروژه‌های نهایی و ایده‌ها صحه بگذارند و آن‌ها را امضا و تایید کنند، فرصت کمتری برای همکاری با تیم وجود دارد. از فواید حضور مدیرعامل در کنار تیم این است که نشستن در بین اعضای تیم من را نسبت به چالش‌هایی که تیم به‌صورت روزانه با آن‌ها روبرو است آگاه می‌کند و فرصتی را در اختیارم قرار می‌دهد تا به برخی فرآیند‌های اصلی محصولات، فرهنگ و عملیات‌ها وارد شوم. چند سال پیش، به‌صورت اتفاقی شنیدم افراد تیم درباره‌ی این موضوع صحبت می‌کنند که کار کارفرمایان در مسدود کردن خدمات ابری بدون اطلاع‌رسانی و ارائه‌ی بازخورد بسیار آزار دهنده است.

در این زمان به این موضوع پی بردم که می‌توانیم تجربه‌ی کاربر نهایی را برای مشتریان‌مان بهبود ببخشیم، این امر باعث بارش ذهنی شد که بخش‌های مدیریت، بازاریابی و مهندسی را در بر می‌گرفت. در همان سال مشخصه‌ای را به نام “راهبری کاربر” معرفی کردیم که در زمان نقض یک قانون امنیتی آن‌ها را راهنمایی می‌کرد. وقتی به این موضوع فکر می‌کنم که با چه سرعتی با این رویکرد سازگار شدیم و محصول‌مان ارائه شد، متوجه می‌شوم طرح‌مان برای گرد هم نشستن روی زمین نقش اساسی در این امر داشته است. 

۴. به فرهنگ شرکت یا سازمان‌تان نزدیک‌تر هستید

هشتاد و هفت درصد از مدیر عامل‌های اجرایی بر این باور هستند که عملکرد مالی شرکت به همدلی گره خورده است. سریع‌ترین راه برای درک احساس کارکنان درباره‌ی کار کردن در شرکت‌تان و از فواید حضور مدیرعامل در کنار تیم این است که کنار آن‌ها بنشینید. اخیرا به‌صورت اتفاقی شنونده‌ی یک بحث داغ درباره‌ی ناهار‌های شرکت که از بیرون تهیه می‌شد، بودم. از آن‌جایی‌که در آن‌جا حضور داشتم، به سرعت یک خدمات کیترینگ جدید را به‌کار گرفتیم که کارکنان رضایت بیشتری از آن داشتند.

یک سؤال در ذهنم شکل گرفت که اگر در بین کارکنان حضور نداشتم و در دفتر خودم به سر می‌بردم و از این صحبت‌های روزمره دور بودم، سرعت اعمال تغییرات‌مان چطور بود. با وجود این‌که مسائل این چنینی در نهایت حل خواهند شد، وارد کردن مدیر عامل اجرایی و دیگر رهبران باعث می‌شود اتفاقات با سرعت بیشتری رخ دهند. این یک بحث حیاتی است که بسته به فرهنگ شرکت به موفقیت یا شکست یک کسب و کار می‌انجامد.

هدایت یک کسب و کار همیشه یک امر شهودی نیست. شما به نقطه نظرات زیادی نیاز دارید تا نوآوری و رشد را در کانون کسب و کارتان حفظ کنید. مرتبط بودن با افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید، برای مدیر عامل‌های اجرایی و هر رهبر ارشد کسب و کار، یک فاکتور اصلی برای موفقیت شرکت به حساب می‌آید. مرز‌ها را در هم بشکنید و خودتان را در دسترسی آن‌ها قرار دهید، ایده‌ها را با اعضای تیم‌تان در میان بگذارید و مراقب فرهنگ شرکت‌تان باشید. شما برای موفق شدن به دفتر کار نیاز ندارید، بلکه باید در کنار تیم‌تان باشید. 

مجله موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *