طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزادان + نوزاد زیر یکسال

 در این مطلب به شما اطلاعاتی درباره طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزادان و مراحل درست کردن پوره سیب برای نوزاد هفت ماهه را آموزش ببینید.

  وقتی کودک از شیشه شیر به سمت خوردن غذا‌های سفت‌تر حرکت می‌کند، پوره‌ی میوه‌ها و سبزیجات بهترین غذا برای کمک به او در این مسیر هستند. خوشبختانه (برای پدرومادرها)، درست‌کردن پوره‌ی میوه و سبزی چندان کار سختی نیست. از آنجا که سیب را همه‌ی مغازه‌های میوه‌فروشی دارند و تقریباً همه هم از خوردن آن لذت می‌برند، پوره‌ی سیب انتخاب بسیار مناسبی برای کودک است. تنها چیزی که لازم دارید چند سیب و مقداری آب است. چیز دیگری لازم ندارید. 

مراحل طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزادان

۱. آماده‌کردن سیب

۱. سیب‌ها را بشویید و پوست بکنید. از هر نوع سیبی که بخواهید می‌توانید استفاده کنید، هرچند اگر سیب بیشتر شیرین و کمتر ترش باشد برای غذای کودک مناسب‌تر است. احتمالاً خودتان پوست میوه را می‌کنید، اما بهتر این است که میوه را قبل از پوست‌کندن بشویید تا میوه‌ای تمیز در دست داشته باشید.

•‌ می‌توانید سیب‌ها را زیر شیر آب بشویید، یا اینکه آن‌ها را با ترکیبی از سه‌چهارم آب و یک‌چهارم سرکه بشویید. این ترکیب هرگونه باکتری را روی سیب می‌کشد.

•‌ برای اجرای طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزادان می‌توانید هر تعداد سیبی که خواستید استفاده کنید. یک دانه سیب حدود ۵ اونس [۱۵۰ گرم]پوره تولید می‌کند. خودتان حساب کنید که چه مقدار لازم دارید.

بیرون آوردن دانه‌های سیب

۲.در ادامه طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزادان دانه‌ها و ساقه‌ی سیب را دربیاورید. نباید دانه‌های سیب و قسمت سفت مرکزی آن را داخل پوره بریزید. می‌توانید از ابزاری که مخصوص این کار ساخته شده استفاده کنید. این ابزار داخل سیب می‌رود و تمام وسط سیب را درمی‌آورد. اگر این ابزار را در اختیار ندارید، با همان ابزار ساده‌ی همیشگی، یعنی چاقو، کار کنید.

• برای اینکه وسط سیب را با چاقو دربیاورید، اول سیب را چهارقاچ کنید. بعد، هر تکه را جداگانه بردارید و قسمت سفتش را دربیاورید.

• لازم نیست سیبی که قاچ می‌کنید مثل عکس‌ها زیبا و بی‌نقص باشد. فقط حواس‌تان باشد که همه‌ی دانه‌ها و قسمت‌های سفت‌تر آن را از «گوشت» سیب جدا بکنید.

طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزاران

• این قسمت را بدون عجله و با دقت انجام دهید، مبادا که دست‌تان را با چاقوی تیز ببرید.

۳. خردش کنید. وقتی سیب به تکه‌های کوچک خرد شود، راحت‌تر می‌توان آن‌ها را چرخ و له کرد. سیب‌ها را به‌اندازه‌ی تاس خرد کنید. وقتی سیب‌ها را شستید و پوست کندید و چارقاچ و خرد کردید، تمام کار‌های مقدماتی لازم را به انجام رسانده‌اید. 

۲. آب‌پزکردن سیب

۱. سیب‌های خردشده و آب را داخل قابلمه بریزید. از قابلمه‌ای استفاده کنید که همه‌ی سیب‌ها در آن جا شود، به‌علاوه‌ی مقداری آب که تا روی سیب‌ها را بپوشاند، و فضای کافی برای وقتی که آب به جوش می‌آید داشته باشد که بیرون نپاشد. همه‌ی سیب‌هایی را که آماده کرده‌اید در قابلمه بریزید، بعد آب به آن اضافه کنید به‌حدی که سیب‌ها در آب غوطه‌ور شوند. می‌توانید از آب شیر یا آب فیلترشده برای این کار استفاده کنید. فرقی نمی‌کند. در قابلمه را بگذارید.

۲. در ادامه طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزادان مخلوط آب و سیب را بجوشانید. آن را روی شعله‌ی متوسط بگذارید. یا بالای سر قابلمه بمانید یا مرتب به آن سر بزنید. تا آب شروع به جوشیدن کرد، شعله را ملایم کنید.

۳. بگذارید مخلوط آب و سیب جوش بخورد. بعد از اینکه مخلوط به جوش افتاد، شعله‌ی آن را کم کنید. بعد، بگذارید بدون در به‌مدت ده دقیقه جوش بخورد. حواس‌تان به ساعت باشد که وقتی ده دقیقه گذشت آن را بررسی مجددی بکنید. با قاشق یک تکه سیب را دربیاورید و بافت آن را بیازمایید. تکه‌های سیب باید آن‌قدری نرم شده باشند که به‌راحتی بشود آن‌ها را له و پوره کرد.

• اگر سیب‌ها بعد از ده دقیقه هنوز به‌قدر کافی نرم نشده‌اند، پنج دقیقه پنج دقیقه این کار را ادامه بدهید تا وقتی که کاملاً نرم بشوند.

• هرچقدر سیب‌ها بیشتر جوش بخورند، ویتامین‌های آن‌ها بیشتر از دست می‌رود. بهتر است به‌محض اینکه سیب‌ها به حدی که برای پوره‌کردن مناسب باشد نرم شدند، آن‌ها را از روی شعله‌ی گاز بردارید تا ارزش غذایی‌شان حفظ شود.  

۳. له‌کردن سیب‌ها

۱. آب سیب‌ها را خالی کنید. راحت‌ترین کار این است که محتویات قابلمه را داخل آبکش بریزید. اگر آبکش ندارید، در قابلمه را به‌صورتی روی آن بگذارید که فضای اندکی باز بماند. بعد قابلمه را کج کنید تا آبش بریزد. به‌کمک در قابلمه، نگذارید سیب‌ها از قابلمه بیرون بیفتند. وقتی تمام آب خالی شد، قابلمه را روی سطح گرم‌نشده‌ای قرار دهید.

۲. تکه‌های سیب را زیر آب سرد بگیرید. اگر این مرحله را جا بیندازید، داغی سیب‌ها حفظ می‌شود. اگر دمای سیب‌ها همین‌طور بالا بماند، روند پخته‌شدن‌شان ادامه پیدا می‌کند و مواد معدنی و ویتامین‌های‌شان از دست می‌رود. وقتی سیب‌ها را با آب سر می‌شویید، جلوی پخته‌شدن بیشتر آن‌ها را می‌گیرید و سیب‌ها همان‌طوری که بودند می‌مانند.

۳. قطعات سیب را له کنید. از گوشت‌کوب مخصوص له‌کردن برای تبدیل قطعه‌سیب‌ها به پوره کمک بگیرید. اگر گوشت‌کوب ندارید، می‌توانید با یک چاقوی بزرگ این کار را انجام دهید، هرچند آخر کار، تکه‌های درشت سیب داخل پوره باقی می‌ماند. اگر می‌خواهید پوره‌ی سیب‌تان کاملاً نرم شود، می‌توانید آن‌ها را داخل مخلوط‌کن یا غذاساز بریزید.

طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزاران

• بسیاری از مخلوط‌کن‌ها گزینه‌ی «پوره» هم دارند و شما می‌توانید برای استفاده از طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزاران آن ها را انتخاب کنید. اگر مخلوط‌کن سرعت‌های مختلف دارد، آن را روی سریع‌ترین حالت قرار دهید.

برای کودکان کم‌سن‌وسال‌تر، می‌توانید کمی آب هم اضافه کنید تا پوره شل‌تر شود

۴. پوره‌ی سیب را داخل یخچال نگه‌داری کنید. نگه‌داری در یخچال باعث می‌شود پوره مدت بیشتری تازه بماند. برای خوراندن آن به کودک، می‌توانید پوره را در مایکروفر برای چند ثانیه گرم کنید. می‌توانید هم سردسرد به او بدهید. از راه‌های دیگر سرو پوره این است که آن را با پوره‌ی میوه و سبزیجات ترکیب کنید.

• اگر در مدت سه روز پوره را تمام نمی‌کنید، داخل فریزر قرارش دهید. پوره را تا سه ماه می‌توان در فریزر نگهداری کرد. 

امیدواریم از مطلب طرز تهیه پوره سیب برای کودکان و نوزادان لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *