۸ درمان خانگی تب دنگی + راه‌های کاهش تب

 

هیچ روش درمانی مستقیمی برای درمان خانگی تب دنگی وجود ندارد، اما دارو‌های موثری برای رفع نشانه‌های آن وجود دارد. از جمله‌ی این دارو‌ها می‌توان به این‌ها اشاره کرد: سبزه‌ی جو، گلدن‌سیل، برگ چریش، پاپایا، آب پرتقال، گشنیز، ریحان، آب، شنبلیله، و آب انار. تب دنگ عفونتی مسری است که پشه‌ی آئدس آئجیپتی و آئدس آلبوپیکتوس آن را انتقال می‌دهند و هرساله میلیون‌ها نفر را به آن دچار می‌کنند. این بیماری بیشتر مخصوص مناطق استوایی است، چون این پشه‌ها بیشتر در آنجا یافت می‌شوند،

اما از میانه‌ی قرن بیستم، این بیماری در بیش از ۱۰۰ کشور جهان گسترش پیدا کرد. نشانه‌های تب دنگی معمولاً به سه صورت بروز می‌کند: تب، خارش، و سردرد. به این سه نشانه سه‌گانه‌ی دنگی می‌گویند. شاید هیچ درمانی برای ویروس دنگی نباشد، اما برای درمان عوارض ثانوی آن راه‌های زیادی هست، و در بیشتر موارد، مبتلایان از این بیماری جان به در می‌برند. بااین‌حال، از آنجا که هیچ درمان رسمی‌ای وجود ندارد، درمان‌های خانگی و گیاهی زیادی در این راه به کار گرفته می‌شوند. ما در ادامه به بررسی جزئی‌تر رایج‌ترین و موثرین درمان‌های تب دنگی می‌پردازیم. جلوگیری از تب دنگی موثرترین شیوه‌ی «درمان» برای تب دنگی جلوگیری از ابتلا به آن است، اما به‌راحتی نمی‌توان از دست پشه‌ی ناقل این بیماری فرار کرد.

سه استراتژی موثر برای جلوگیری از ابتلا به تب دنگی:


• پرهیز از آب‌های راکد: پرهیز از آب‌های راکد و بی‌حرکت، چون پشه‌ها در چنین آب‌هایی به تولید مثل می‌پردازند.

• استفاده از مواد ضدپشه (دافع پشه): اگر در مناطق جنگلی یا استوایی هستید، به قسمت‌هایی از بدن‌تان که زیر لباس پنهان نمی‌شود مواد ضدپشه بزنید. 

• پوشش: تمام بدن خود را بپوشانید و مواظب باشید که محل خوابتان کاملاً نفوذناپذیر باشد. به‌خصوص حواس‌تان به پارگی‌های روی پشه‌بند‌هایی که برای حفاظت از خودتان در محل نصب می‌کنید باشید. 


طبق گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، اولین واکسن تب دنگی، معروف به دنگ‌واکسیا (CYD-TDV)، را شرکت سانوفی پاستور در سال ۲۰۱۵ در مکزیک تولید کرده است.

 

درمان خانگی تب دنگی


درمان خانگی تب دنگی


به‌هرحال، اگر دچار ویروس دنگی شدید، از روش‌های درمانی زیر پیروی کنید تا به‌سرعت سلامت‌تان بازگردد و نشانه‌های بیماری‌تان رفع شود. 

برگ پاپایا

برگ پاپایا در درمان تب دنگی شهرت بسیار زیادی دارد.

ترکیب پیچیده‌ی مواد مغذی و مواد ارگانیک در پاپایا باعث می‌شود پلاکت‌های خون افزایش بیابد و نیاز بدن به ویتامین سی تامین شود.

بالتبع، سیستم ایمنی نیز تقویت می‌شود و آنتی‌اکسیدان‌ها جلوی استرس اکسیدکننده را می‌گیرند و خون را از وجود سم پاک می‌کنند.

می‌توانید برگ‌های پاپایا را خرد کنید و بعد جوشانده‌ی آن را از پارچه‌ای رد کنید تا دمنوش پالوده‌ای به‌دست بیاید. 

سبزه‌ جو سبزه‌ی جو توانایی منحصربه‌فردی برای افزایش قابل توجه پلاکت‌های خون دارد.

اگر دمنوش جو بنوشید یا سبزه‌ی جو بخورید، خیلی سریع شاهد افزایش میزان پلاکت‌های خونی خواهید بود.

یکی از عوارض جدی تب دنگی کاهش پلاکت‌های خونی است و همین امر موجب ضعف بدنی و افزایش احتمال خون‌ریزی ناشی از تب دنگی می‌شود. 

بخوانید: درمان خانگی انواع بیماری‌ها 

درمان خانگی تب دنگی با گلدن‌سیل

 بااینکه بسیاری از دارو‌های گیاهی و طبیعی مورد ارزیابی علمی قرار نمی‌گیرند، اما متخصصان هومیوپاتی به گلدن‌سیل، به‌خاطر کاهشی که در نشانه‌های تب دنگی پدید می‌آورد و به‌خاطر ازبین‌بردن ویروس این بیماری، علاقه‌ی زیادی دارند.

گلدن‌سیل نه‌تن‌ها به کاهش تب، لرز، سردرد، تهوع، و استفراغ کمک می‌کند، بلکه خواص ضدویروسی آن می‌تواند این بیماری را در عرض چند روز به‌کلی درمان کند. آب عقل سلیم هم همین را می‌گوید. وقت بدن، به‌خاطر تب دنگی، دچار تعریق شدید، تقلای زیاد، و صدمات داخلی می‌شود، آب زیادی را از دست می‌دهد.

نوشیدن مقدار زیادی آب باعث جبران این آب ازدست‌رفته می‌شود و نمی‌گذارد بدن دچار نشانه‌هایی همچون سردرد و گرفتگی عضلات شود. علاوه‌براین، آب ضایعات بدن را می‌شوید و سم‌ها را از بدن دفع می‌کند. 

 

برگ چریش 

برگ چریش برای بیماری‌های مختلفی تجویز می‌شود، از جمله برای درمان بیماری تب دنگی.

برگ چریش را در آب بخیسانید و بعد محصول به‌دست‌آمده را بنوشید. معلوم شده است که این کار می‌تواند هم تعداد پلاکت‌های خون را افزایش دهد و هم تعداد سلول‌های سفید خون را.

کاهش این دو ماده از عوارض خطرناک ویروس تب دنگی است. خیسانده‌ی برگ چریش باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود و بهتر از هر درمان خانگی دیگری می‌تواند نیروی بدن را بازیابی کند.

 آب پرتقال در آب پرتقال ترکیبی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های مختلف وجود دارد که برای درمان نشانه‌های ثانوی تب دنگی بسیار مفید است و باعث ازبین‌رفتن ویروس آن می‌شود.

آب پرتقال باعث تولید بیشتر پادتن توسط سیستم ایمنی می‌شود، ادرار را زیاد می‌کند.

سم‌ها را از بدن دفع می‌کند، و به‌دلیل نقش اساسی ویتامین سی در ساخت کولاژن‌ها، باعث بازسازی سلول‌ها می‌شود. 

 

شنبلیله

 برگ‌های شنبلیله از این جهت شهرت دارند که تب را کاهش می‌دهند و مسکن‌های ملایمی هستند و خوابی راحت برای بیمار به ارمغان می‌آورند.

در خیلی از جا‌های دنیا، شنبلیله داروی رایجی برای درمان خانگی تب دنگی است.

ریحان جویدن برگ ریحان به‌تن‌هایی شاید چندان خوشایند نباشد، اما این کار به تقویت سیستم ایمنی منجر می‌شود و در طب باستانی هند مصرف آن را برای درمان تب دنگی توصیه می‌کنند.

اسانس ریحان نیز خواص ضدآفت دارد و از شما در برابر پشه‌ها حفاظت می‌کند.

بنابراین مصرف ریحان هم درمان خوبی برای تب دنگی است و هم روشی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری.

 هشدار

 بااینکه بیشتر موارد ابتلا به تب دنگی مرگبار نیست، اگر نشانه‌های ابتدایی آن درمان نشود، ممکن است به‌سرعت پیشروی کند و جدی‌تر شود.

اگر فکر می‌کنید تب دنگی گرفته‌اید، درصورت امکان حتماً سراغ متخصص بروید.

از این روش‌های درمانی تنها به‌عنوان مکملی برای درمان‌های پیشنهادی پزشک‌تان استفاده کنید. 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *